Bayrak Olayı Temsili Canlandırıldı

Kahramanmaraş Kalesi'nde 96 yıl önce asılan Fransız bayrağının indirilerek yerine Türk bayrağının göndere çekilmesi etkinliklerle kutlandı.

Bayrak Olayı Temsili Canlandırıldı
Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ile diğer protokol mensupları Şeyh Adil Mezarlığına giderek merhum Rıdvan Hoca’yı mezarı başında andılar ve şehitliği ziyaret ettiler.
Atatürk Meydanı’nda Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı eşliğinde gerçekleştirilen canlandırma etkinliğinde Kütüphaneler Şube Müdürü Serdar Yakar, Maraş Milli Mücadelesi'nde 28 Kasım 1919 Cuma günü yaşanan bayrak olayını anlattı.Mehter Takımının gösterisinin ardından Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Garnizon Komutanı Uzay Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ile protokol mensupları ve vatandaşlar Mehter Takımı eşliğinde bayraklarla kaleye hücuma geçtiler.

Büyükşehir Belediyesi Mehteran ekibinin gösterisinin ardından törene katılanlar, ellerinde Türk bayraklarıyla kaleye yürüdü.
Vali Mustafa Hakan Güvençer, burada yaptığı konuşmada, milli mücadele için 96 yıl önce yaşanan bayrak olayının önemine dikkat çekti.Yıllar önce yaşanan bayrak olayı için bugün, masal kahramanlarını değil ecdattan gelen asil ruhu kutladıklarını ifade eden Vali Güvençer:"Bundan 96 yıl önce bayrak olayı da hakeza bir anlık kahramanlık olayının ortaya çıktığı hadise değildir. Yaratılışı ve imanı gereği mukadder olarak kahraman olan bu yüce milletin kahramanlığı, bundan 96 yıl önce böyle bir hadiseyle, çok büyük bir onur ve şeref duymalıyız ki, Kahramanmaraş'ta Maraşlılarda temayüz etmiştir. Bu kahramanlık bizim Maraşlıların değil tüm milletin ortak özelliğidir" diye konuştu.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç da 28 Kasım 1919'da Kahramanmaraş'ta tarihi bir destan yazıldığını söyledi.Yüzlerce yıldan bu yana ay yıldızlı al bayrağını sancaklardan indirmeyen kahraman ecdadın, bir gün kalktığında kalenin burçlarında Türk bayrağını görmeyince çılgına döndüğünü anlatan Başkan Erkoç, şöyle devam etti: "O gün, bu milletin adeta ölüm günüydü. Mehmet Ali Kısakürek Bey'in beyannamesi, Rıdvan Hoca'nın hutbesi üzerine 'Artık ay yıldızlı al bayrağımız sancaklarımızda dalgalanmıyorsa özgürlüğümüz yoktur. Özgürlük olmayan yerde cuma namazı kılmaz caiz değildir' diyerek kaleye ay yıldızlı al bayrağımızı diktiler. O gün, aziz milletimiz için çok tarihi ve önemli bir gündür. Biz de o günü yeniden yaşamak, onları rahmet ve minnetle anmak için bugün buradayız” dedi.

Konuşmaların ardından şiir okundu daha sonra Türk bayraklı balonlar gökyüzüne bırakıldı.


Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2015, 15:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER