google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Başkan Mahçiçek: Milli Mücadelenin İlk Kurşunu Kahraman Şehrimizden

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek 31 Ekim 1919 tarihinde üstün bir cesarete sahip olan Sütçü İmamın ilk milli mücadele kurşununun atmasının yıl dönümünde bir mesaj yayımladı.

Başkan Mahçiçek: Milli Mücadelenin İlk Kurşunu Kahraman Şehrimizden

Mesajında Maraş’ın kahramanlık unvanına nasıl layık olduğundan bahseden Başkan Mahçiçek şu ifadelere yer verdi.

“31 Ekim 1919 Cuma günü Ermeni ve Fransızların birlikte şehri dolaşırlarken

Uzunoluk Hamamı'ndan çıkıp evlerine gitmekte olan kadınları rahatsız etmesi üzerine, küçük bir dükkânda süt satan Sütçü Hacı İmamın attığı ilk Milli Mücadele kurşunu ile başlayan direniş memleketimize Kahramanlık unvanını kazandırmıştır. İşte o gün o atılan kurşun Kahramanmaraş’ımızın kurtuluş günündeki ilk kurşunu ve hiç kimsenin unutmaması gereken, saygı ile hatırlanması gereken bir olaydır. Bu önemli gün işgalcilere karşı mazlum milletlerin nasıl duracağına dair bir ders niteliği taşımaktadır.

12 Şubat 1920’de Kahramanmaraş tüm Türkiye’de milli mücadelenin ilk sahibi oldu. Bu topraklarda attığımız her adımda şehit kanı var ve şehrimizin tam merkezinde İstiklal Madalyamız var.

Bu şanlı tarihe sahip olmanın gururu ve bilinci ile hareket ederek, Milli Mücadele kahramanımız, Maraş’a Kahraman unvanını kazandırmaya vesile olan Sütçü İmamı saygı, sevgi ve rahmetle anıyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER