Başkan Aydın; 12 Şubat Türk Milletinin Varoluş Destanıdır

Göksun Belediye Başkanı Hüseyin Coşkun Aydın, Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıldönümü dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.

Başkan Aydın; 12 Şubat Türk Milletinin Varoluş Destanıdır

12 Şubat’ın sadece takvimde bir gün adı olmadığına işaret eden Başkan Aydın, 12 Şubat tarihinin başta Kahramanmaraş olmak üzere tüm Türkiye için; bayrak ve vatan, özgürlük ve bağımsızlık, ezan ve din için yekvücut oluşun, şahlanışın, bir millete vurulmak istenen esaret zincirinin kırılışının ve milli dirilişin adı olduğunu kaydetti.

Tüm Kahramanmaraş halkının 12 Şubat Kurtuluş Bayramını kutlayan Başkan Aydın, mesajında şu ifadelere yer verdi.

“Fertlerin hayatında olduğu gibi toplumların hayatında da tarihin çok önemli bir yeri ve anlamı vardır. Bu nedenle toplumlar tarihlerini doğru bilmeli, gerekli dersi çıkarmalı ve bunu da gelecek nesillere mutlaka aktarmalıdır. Bu nedenle her yıl 5-12 Şubat tarihleri arasında şehrimizde organize edilen anma ve kutlama etkinlikleri bu eşsiz destanın gelecek kuşaklara aktarılması için çok önemli bir yere sahiptir.

Maraşlı, birlik ve beraberliğini vatan sevgisi ile pekiştirip, aziz vatanını kanları uğruna korumuş ve kurtuluş meşalesini Maraş'tan ateşlemiştir. Anadolu'nun işgalden kurtulan ilk ili olan Maraş, kahramanlık destanıyla tarihin altın sayfalarındaki haklı ve gururlu yerini almıştır.

Bu nedenle 98 yıl önce bu topraklarda verilen ve 22 gün 22 gece süren bu şanlı mücadele sadece Maraşlının değil, Mustafa Kemal Atatürk ve Kazım Karabekir’in de kurtuluş sonrası çektikleri tebrik telgraflarında belirttikleri gibi, Türk Milletinin varoluş kavgasının destanıdır. Diğer bir ifadeyle, Fransız ve Ermeni işgalci askerlerinin Maraşlı Müslüman Türk kadınının örtüsüne el uzatması karşısında silahını ateşleyerek, “Bugün namus günüdür” diyen Sütçü İmam’ın, “Kalesinde Bayrağı dalgalanmayan ülkede Cuma namazı kılınmaz” diyerek halkı işgalcilere karşı harekete geçiren Rıdvan Hoca’nın, kurduğu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti ile halkı örgütleyip harekete geçiren Aslan Bey’in, Muallim Hayrullah’ların, Senem Ayşe’lerin, Mıllış Nuri’lerin, Abdal Halil’lerin, Rafet Hoca’ların ve “Maraş bize mezar olmadan, düşmana gülzar olmaz” diyen kahramanların varoluş mücadelesinin adıdır.

Bu vesileyle din, bayrak, vatan, namus ve mukaddesat uğruna canını ortaya koymuş tüm şehitlerimize Yüce Allah’tan bir kez daha rahmet diliyor, gazilerimize minnet ve şükranlarımı sunuyorum.”

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2018, 10:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER