google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Türkiye Ekonomisi Gelecek Vaat Ediyor

KMTSO 20. Meclis toplantısı dün (30 Aralık) yapıldı. Toplantıda 2014 yılının ekonomik analizini yapan Başkan Kemal Karaküçük ülke ekonomisinin gelecek vaat ettiğini, işsizlik hariç tüm ekonomik grafiklerin Dünya ve Avrupa ortalamalarının üzerinde gerçekleştiğini söyledi.

Türkiye Ekonomisi Gelecek Vaat Ediyor
 Karaküçük, Başbakanlıkça onaylanan Tomsuklu OSB projesinden fuarlara birçok alanda gerçekleştirdikleri faaliyetleri sunum halinde kamuoyu ile paylaştı. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Meclis salonunda gerçekleştirilen 20’inci toplantıya Meclis Başkan Yardımcısı Ali Cilve başkanlık etti. Cilve, Kahramanmaraş’ta yapılan fuarların faydasından bahsederek: “Yıllardan bu yana çevre vilayetlerde gıpta ile baktığımız fuar organizasyonlarına Kahramanmaraş’ta katıldı. Son aylarda yapılan Tekstil, Tarım, İnşaat ve Anadolu’nun en büyük kitap fuarının Kahramanmaraş’ta yapılması sosyal ve ekonomik yönden bir canlılık kazandırmıştır” dedi.

TÜRKİYE 17’İNCİ BÜYÜK EKONOMİ

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Karaküçük ise 2014 yılının değerlendirmesini 141 adet slayt eşliğinde yaptı. Tomsuklu OSB yer tahsisi konuları, ihracat ve ithalat, finans sektörü elektrik üretimi ve tüketimi, sanayi hasılası ve istihdam gibi kent ekonomisine dair konulara değinen Başkan Karaküçük: “Dünyanın en büyük ekonomileri arasında 17. sırada Türkiye yer almaktadır. Geleceği aydınlık görülen Türkiye her geçen gün daha iyiye gitmektedir. Avrupa’nın en büyük ekonomi sıralamasında 6. sıradadır. Kişi başına GSYH son 10 yılda yaklaşık 2,5 kat artmıştır. Orta Vadeli Programın büyüme hedefleri, 2014 için yüzde 3,3, 2015 ve 2016 için sırasıyla yüzde 4 ve yüzde 5 olarak tahmin ediliyor” dedi.

İHRACAT ARTIYOR

İhracatın her geçen gün arttığının altını çizen Başkan Karaküçük şunları söyledi: “Orta vadeli programa göre kişi başına gelir 2016’da 11 bin doların üzerine çıkacağı öngörülmektedir. İhracatımız son 10 yılda 2,5 kat artmış, 2014 Kasım sonu itibariyle 144 milyar dolar gerçekleşmiştir. Yılsonunda ise bu rakamın160 milyar dolara yaklaşacağı tahmin edilmektedir. 2001-2012 arasında ihracat performansına baktığımızda (yıllık ortalama değişim) dünya ölçeğinde ciddi bir artış gerçekleşmiştir. Diğer ülkelere baktığımız zaman dünya 4,7 ihracatını arttırmış, Avro bölgesi 3,6 gelişmekte olan Asya piyasası 10,7 arttırmış. Asya piyasalarından sonra ihracatını arttıran ülke ise Türkiye olmuştur.

SON 10 YILDA ÇOK BÜYÜDÜK

İhracatta, önemli bir sıçrama yapan Kahramanmaraş, 2002 yılına kadar gerçekleştirdiği ihracatın 8,5 katını 2002’den sonra kaydetmiştir. 2002 yılına kadar 80 yıllık Cumhuriyet geçmişinde 693 milyon dolar ihracat yapan Kahramanmaraş 2002-2014 arasında 5,9 milyar dolar ihracat yapmıştır. 80 yıl bir tarafa son 10 yıl diğer tarafa koyduğunuz zaman son 10 yıldaki büyüme ve gelişme daha önem arz ediyor”

5 MİLYAR DOLAR HEDEFİMİZE HIZLA GİDİYORUZ

Kahramanmaraş’ın ihracat hızının Türkiye ortalamasından fazla olduğuna vurgu yapan Karaküçük şöyle konuştu: “Kahramanmaraş’ın ihracat artış hızı Türkiye ortalamasının üzerinde seyretmiştir. 2002-2014 Türkiye ihracatı 4,4 kat büyümüş, aynı dönemde Kahramanmaraş ihracatı 6,2 kat büyümüş. 2023 hedefi olan 5 milyar dolara doğru emin adımlarla yürüyoruz. Türkiye’deki ekonomik programların daha efektif uygulanması ile bu rakamlara daha çabuk oluşacağını düşünüyoruz. Aylık ortalama ihracatımız 2013 yılından 2014’e yüzde 7,7 oranında gelişme kaydetmiştir. Aylık ortalama ithalatımız 2013 yılından 2014’e yüzde 4,7 oranında gelişmiştir.

ÜYE SAYISI ARTIYOR

2014 Kasım itibariyle toplam üye sayımız 8 binin üzerindedir. Kahramanmaraş’taki üye sayısı artış göstermektedir. Bu da yeni açılan iş yerlerinin, müteşebbislerin, yeni iş kollarına girerek yeni şirketler kurduğunu göstermektedir. 2014’te 810 şirket açılırken 265 şirket kapanmıştır. Yatırım teşvik belgelerinde yılsonu itibariyle yaklaşık 1,6 milyar liralık belge müracaatına ulaşılacağını tahmin ediyoruz. Buna göre Türkiye’de 81 il içerisinde yatırım teşvik sıralamasında 9. sırada yer almaktayız. Realize olan yatırımlar 4,8 milyar dolar seviyesinde bulunmaktadır”

ENERJİ TÜKETİMİ ARTTIKÇA BÜYÜME DE ARTIYOR

Kahramanmaraş’ta enerji tüketiminin ihracatla aynı oranda geliştiğini belirten Karaküçük: “Sanayi elektrik tüketimi gelişmişlik göstergesinde önemli bir enstrümandır. Sanayi elektrik tüketiminde aylık ortalama 2013 yılında 194 milyon kwh iken 2014 yılında yüzde 8,2 artarak 210 milyon kwh seviyesine ulaşmıştır. Burada şöyle bir doğru orantı var. Kahramanmaraş’ta enerji tüketimi arttıkça ihracat da artıyor. Artış oranı hemen hemen birbiri ile örtüşen noktalarda. Biz üretim yaparken ihracat yaparken tamamıyla enerji kullanarak yapıyoruz. İşgücü piyasasında son 5 yıllık dönemde yüzde 31 artarak yaklaşık 30 bin kişilik ilave istihdam gerçekleşmiş, 125 bin kişiye ulaşmıştır. Finansal sektörün durumuna baktığımızda; şube sayısının 85’e ulaştığını görüyoruz. Son 5 yılda 24 şube ilave olmuş, bu da finansal piyasasının büyümeye devam ettiğini göstermektedir” şeklinde konuştu

SON 3 YILDA 3 KAT BÜYÜDÜK

Karaküçük şunları kaydetti: “Kahramanmaraş’ın kredi hacmi 9 milyar lira düzeyine ulaşmıştır. 2010 yılından buyana yaklaşık 3 kat artış kaydedilmiştir. Kredilerin yüzde 74’ünü ticari ve yatırım kredileri oluşturmaktadır. Kahramanmaraş’ta 3 milyar TL gibi kredi hacmi bulunurken şu anda 9 milyara çıkmış ve bu kredilerin yüzde 74’ü tamamı ile ticari ve yatırım amaçlı. Mevduat hacmi 3,5 milyar lira düzeyine ulaşmıştır. Kredi hacmi ile karşılaştırdığımızda mevduatların kredilerin ancak yüzde 38’ini karşıladığı anlaşılmaktadır. Protestolu senetlerde adet olarak azalma, tutar olarak artış kaydedilmiş, tutar bazında Türkiye ortalamasının altında seyir izlemiştir. Vergi gelirlerine baktığımızda son 5 yılda yüzde 75 oranında artış kaydedilmiştir. KOSGEB destekleri 2011 yılında yeni destek programlarıyla birlikte  ciddi şekilde sıçrama yapmış, son 4 yıl içerisinde ise 2 kat artarak 4,5 milyon liraya yaklaşmıştır. Buna göre 2013’te 81 il içerisinde 20. sırada iken 2014 yılında 15.sıraya yükselmiştir

TİACARİ HACMİN BÜYÜMESİ İÇİN

Ticaretimizi, ihracatımızı, yatırımlarımızı büyütmek için mutlaka yurt dışı fuarlarımızı ürünlerimizi tanıtmak, ufkumuzu açmak için ziyaret etmemiz gerekiyor. 13 fuar ve iş gezisine yaklaşık 213 firmamız katılmış ve bunlarla alakalı 13 yurt dışı gezisi düzenlendi. 213 katılımcı yaklaşık 1000 tane ikili görüşme yaptılar. Kendi sektörünüz olmasa bile açılan fuarlara gitmenizi tavsiye ederim. Yurt dışı gezilerine gidin, rakipleriniz kimle çalışıyor, ne üretip ne pazarlıyor bunları gözlemleyin. Bu fuarların giderlerinde yüzde 60 KOSGEB desteği var. Ticaret ve Sanayi Odası olarak götürüyoruz ve yanınıza yabancı dil rehberi veriyoruz. Her türlü organizasyon oda tarafından yapılıyor. Bunun dışında KAFUM’da Tekstil Makineleri Fuarı, Tarım Fuarı ve İnşaat Fuarı organize ettik. Bu fuarla birlikte Kahramanmaraş’ta yeni bir çağın açıldığını düşünüyorum.

BAŞBAKAN’A RAPOR

KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Karaküçük Başbakan’a 7 maddelik rapor sunduklarını raporun içinde Suriyeli mültecilerin çalışma izinlerinin olduğunu belirterek: “Suriyeli mültecilerin çalışma izni ile ilgili olarak işletmelerde yüzde 10 oranında Suriyeli personel çalıştırılmasının önünün açılması. Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaştıracak efektif yeni teşvik politikalarının geliştirilmesini ve teşvik sisteminin yeniden dizayn edilerek yatırım ve üretimde enerji ve SGK teşvikinin uygulanması gerekir” dedi.

TEŞVİK POLİTİKALARI DEĞİŞMELİ

Kahramanmaraş milletvekilleri ve iş dünyamız ile birlikte ekonomi bakanımız Sayın Nihat Zeybekçi’yle bir toplantı yaptık. Kahramanmaraş’ta uygulanan teşvik politikalarının yeniden organize edilmesi talebinde bulunduk. Kahramanmaraş’taki birçok sektörde yatırımlar sürerken sanayileşme adına sektör kısıtlaması var. Bu sektör kısıtlamalarının kaldırılmasını istedik.

HAVALİMANI TERMİNAL BİNASI

Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan’a, yeni havalimanı terminal binası yapımına 2015 yılında başlanacağı, Kahramanmaraş-Türkoğlu arasının sıcak asfalt ve üç şerit olarak standardının yükseltileceği,  Hızlı tren bağlantısı, Lojistik merkezinin yapımının 2016 yılında bitirileceği konusunda bilgi vererek Kahramanmaraş’ın ulaşım konusundaki eksikliklerinin giderileceğini ifade ettiler.

ÜRETİM KÜLTÜRÜ KANITLANDI, SIRA MODA VE KONGREDE

Kahramanmaraş’ta düzenlenen iki önemli organizasyon ile Kahramanmaraş’taki üretim kültürünü herkese kanıtladıklarının altını çizen Karaküçük: “Uluslararası Tekstil Zirvesi’ ile ‘Defile ve Gala Gecesi’ Kahramanmaraş’ın üretimde dünyaya yayılmakta olan bir isminin olduğunu ispat ederken, tasarım, moda ve kongre kültürü ile geleceğe hazır olduğunu kanıtlamıştır” ifadelerini kullandı.

YABANCI HEYETLERİN ZİYARETİ

Başkan Karaküçük, Ticaret ve Sanayi Odasının her alanda olduğunu belirterek, yabancı heyetler ile dirsek temaslarının olduğunu belirtti.  Karaküçük şöyle konuştu: “Hollanda Büyük Elçiliği Ekonomi Ateşesi Jeroen Kelperhuis, Kahramanmaraş’ı ekonomik ve turistik açıdan tanımak ve yatırımcıları yönlendirmek amacıyla Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret ederek burada teknik bir toplantı yapıldı. 23-24 Eylül tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilen Türk-Alman Su İşbirliği Günleri toplantısında, dünyada su kirliliğinin önüne geçilmesi bakımından yeni yaklaşımlar ve yeni teknikler konusunda bir çalıştay gerçekleştirilmiştir”

LOJİSTİK KÖY BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

Türkoğlu’na yapılacak lojistik köyün önemli olduğunu belirten Karaküçük, “ihracat ve ithalat için limana ulaşmamıza gerek kalmadı. Türkoğlu Lojistik Köy bizim için deniz geldi demektir” diyerek lojistik için diğer odalar ile konferanslar düzenlediklerinin altını çizdi: “Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası ve İskenderun Deniz Ticaret Odası işbirliği ile İskenderun Körfezi'nde faaliyette bulunan liman işletmelerinin rekabetçi hizmet standartları ve kapasiteleri tanıtıldı. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası ve Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı işbirliği ile düzenlenen Kahramanmaraş Uluslararası Lojistik Konferansı, mevcut durum ve ihtiyaçların belirlenmesi, Ulaştırma Bakanlığımız ile sektörde öne çıkan kurum ve kuruluşların bir araya gelerek tüm aktörlerin ortak akıl oluşturması bakımından çok yararlı bir toplantı olmuştur” dedi.

İŞGEM ÇOK ÖNEMLİ

İş Geliştirme Merkezinin (İŞGEM) kendileri için önemli olduğuna değinen Başkan Karaküçük: “İş Geliştirme Merkezi Projemizin, mimari, statik, elektrik ve mekanik projeleri tamamlanarak ihale dosyasının hazırlanması aşamasına gelmiştir. Burası küçük girişimcilerin uygun üreim altyapısına ucuz yöntemle ulaşmasını sağlayacak” dedi.

ZABUN KONAĞI TURİZME KAZANDIRILDI

Kahramanmaraş’ın turizmine katkıda bulanacak Zabun Konağının restorasyon ve tefrişat işlerinin tamamlanmış olduğunu belirten Karaküçük: “Kahramanmaraş’ın turizm potansiyeline katkıda bulunmak amacıyla uyguladığımız Zabun Konağı’nın Turizme Kazandırılması Projemiz kapsamında; restorasyon ve tefrişat işleri tamamlanmış bulunmaktadır. Burası halka açık bir mekan olacak. Kadın girişimcilerimiz burada gıda ve diğer ürünlerini sergileme ve satış imkanı bulacak” ifadelerini kullandı.

TKDK’DAN YETERİNCE FAYDALANMAMIZ LAZIM

TKDK kırsal kalkınma desteklerinde bugüne kadar yaklaşık 150 milyon liralık 156 proje kapsamında 68,5 milyon lira destek sağlanmıştır.  Bu da yaklaşık son 4-5 sene içerisinde yapılan toplam rakam Kahramanmaraş için yeterli değil. Bu desteklerden yeterince faydalanmıyoruz. TKDK destekleri bakımından Kahramanmaraş 68,5 milyon lira ile yüzde 3,7 pay almakta ve ortalamanın üzerinde performans göstermektedir. Kırsal kalkınma yaklaşık olarak 42 ilde var. Matematiksel ortalamaya baktığınız zaman 2,5 gibi bir rakam çıkar. Türkiye ortalamasındaki diğer illere göre küçük bir farkla yukarıdayız fakat tatmin edici ve istenilen seviyede değil. TKDK ile burada bilgilendirme toplantıları da yapıyoruz. Müthiş yatırım imkanları var.

DOĞAKA’DA LİDERİZ

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı destek çalışmaları kapsamında Kahramanmaraş toplam proje bütçesi bakımından 82,7 milyon lira ile bölgenin lideri konumunda. Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye üç il içerisinde bu çalışma yapılıyor. Bakıldığı zaman Hatay nüfus ve ekonomik açıdan Kahramanmaraş’tan büyük görünse de projelerde Kahramanmaraş lider konumda. Türk Patent Enstitüsü marka ve endüstriyel tasarım tescilleri son 10 yılda 3,6 kat artmış. Sanayicimizin daha nitelikli ve daha nicelikli üretmiş olduğu ürünün kalitesinin ve marka bilincinin artmış olduğunu göstermektedir.

ÇEKLERDE RİSKE SON

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği yeni bir alt yapı geliştirdi. Kredi Kayıt Bürosu ile arasında imzalanan protokole istinaden Odamız üyelerimizin kendilerine ait Çek ve Risk raporlarına ulaşmaları ve bunları isterlerse üçüncü kişilerle paylaşmaları mümkün hale getirilmiştir. Çeklerle alakalı baktığımız zaman hepimiz ticaret yapıyoruz. Çek alıyoruz, çek veriyoruz çeklere güveniyoruz fakat bir o kadar da güvenmiyoruz”

MESLEK KOMİTELERİ TOPLANTISI

Başkan Kemal Karaküçk’ün ardından Yönetim Kurulu Üyesi Fürkan Bayazıt, Meslek komiteleri hakkında bir sunum yaptı. Bayazıt şunları dile getirdi: “Bu toplantılarda, çalışma formatımız, sorunların ortaya konulması, çözüm önerilerinin tartışılarak en kısa ve kökten çözüm olacak tekniklerin belirlenmesi ve ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde girişimlerin gerçekleştirilerek konuların takip edilmesi şeklinde olmuştur. Genel olarak sektörlerin temel ve yapısal sorunlarına değindiğimiz toplantılarda konuşulan sorunlar ve çözüm önerileri Yönetim Kurulu’na daha sağlıklı şekilde aktarılmıştır. 15 Mayıs 2013 - 30 Aralık 2014 dönemi içerisinde 235 Meslek Komitesi toplantısı ile 28 Genişletilmiş Sektör Toplantısı gerçekleştirilmiştir.  Sorunları 33 kurum ve kuruluşta toplanmış, yapılan toplantıların sonuç raporları birleştirildiğinde, en fazla kümelenme belediyelerde oluşmaktadır. Onu Maliye idaresi ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı takip etmektedir.

Değerli Meclis üyeleri, önümüzdeki yeni dönemde, 2015-2020 sürecinde katılımcı yönetim modelini bir adım daha ileriye götürerek, daha profesyonel bir yapıyı tesis etmek, çalışmaları iki ayrı yapı içerisinde somut ve detaylı bir formata kavuşturmak, vizyon ve yol haritası çalışmalarını belli bir disiplin içerisinde gerçekleştirmek amacıyla yeni bir çalışma modeli geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu yapı içerisinde meslek komitelerimiz, meslek gruplarının ve sektörlerin sorunlarını ve beklentilerini Meclis ve Yönetim Kurulu’na sunacak, yeni oluşturacağımız sektör konseyleri ise Meclis ve Yönetim Kurulu’nda görüşülen konuları teknik ve konsantre yapısıyla strateji belgesi ve yol haritasına dönüştürecektir.

Furkan Beyazıt’ın ardından yeni atanan Genel Sekreter M. Akif Pakdil ise meclis üyeleri ile tanıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2014, 16:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1324

banner1319

banner1323

banner1318