google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Geleneksel Girişimciye 50 Bin TL’ye Kadar Finansman Desteği

KOSGEB Kahramanmaraş İl Müdürlüğü'nden KOBİ'lere müjde!

Geleneksel Girişimciye 50 Bin TL’ye Kadar Finansman Desteği

KOSGEB Kahramanmaraş Müdürlüğü Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank tarafından açıklanan KOBİ Finansman Destek Programı’na başvurularınızı bekliyor.

Alınan Kredinin 10 Puanlık Kısmını KOSGEB Karşılayacak

KOSGEB, geleneksel girişimcilere yönelik KOBİ Finansman Destek Programı başlattı. KOSGEB’in Girişimcilik Destek Programı'ndan yararlanan veya faydalanmayı planlayan girişimcilerimize, 50 bin liraya kadar yeni bir kredi programı başlatıldı. İlk defa uygulanacak bu mekanizmayla; 50 bin liraya kadar alınan kredinin 10 puanlık finansman maliyetini KOSGEB tarafından karşılanacak.

Uygun Koşullarda Kredi

KOBİ’lerin rekabet güçlerini arttırmak, sanayide entegrasyonu ekonomik gelişmelere uygun biçimde gerçekleştirmek amacıyla, işletmelerin kamu bankaları, özel bankalar, katılım bankalarından uygun koşullarda kredi temin edebilmeleri için yeni bir destek programı hazırlandı. Bankalardan alınacak kredinin faiz veya kâr payı masraflarının önemli bir kısmının KOSGEB tarafından sağlanacak.

Genç, Kadın, Engelli, Gazi ya da Şehit Yakınlarına 70 Bin TL

KOSGEB’in Girişimcilik Destek Programı'ndan yararlanan ya da yararlanmayı planlayan girişimcilerimize, 50 bin liraya kadar yeni bir kredi programı başlatıldı. İlk defa uygulanacak bu mekanizmayla; 50 bin liraya kadar alınan kredinin 10 puanlık finansman maliyetini KOSGEB karşılayacak. Girişimcinin genç, kadın, engelli, gazi veya şehit yakını olması durumunda 50 bin liralık limit 70 bin liraya çıkacak. Kredinin teminatını ise, Kredi Garanti Fonu verecek. Girişimcilerimiz sadece anapara ve çok cüz-i miktarda bir faiz ödemesi yapacak. Bu, girişimciler için önemli olan işletme sermayesine ek bir katkı sağlamayı hedefleniyor.

Önemli Bir Destek Olacak

KOSGEB Başkanımız Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, yeni destek programı ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: Yeni Girişimcilik Destek Programı'ndan yararlanarak, işini kuracak geleneksel girişimcilerimize KOSGEB’in vereceği desteğin yanında hem makine teçhizat alımı hem de diğer masraflarını karşılamak için bu kredinin önemli bir destek olacağını düşünüyorum.

İstedikleri Zaman Kullanabilecekler

KOBİ Finansman Destek Programı ile geleneksel girişimcilerin finansmana daha kolay erişebilmesi ve kullanılan devlet imkanları ile daha fazla katma değer yaratması amacıyla kurgulandı. Yeni programa göre işletmeler, 10 bankadan kredi kullanacak. Bu kredinin yıllık faiz veya kâr payı tutarlarının önemli bir bölümü KOSGEB tarafından karşılanacak. Program kapsamında KOBİ’ler İşletme Kredisi veya Makine Teçhizat Kredisi kullanacak. Bu krediler sürekli açık olacak. KOBİ’ler, istedikleri zaman limitleri dâhilinde bu destekten yararlanabilecek. Limitler 3 yıl süreyle geçerli olacak, işletme üç yıl içerisinde üst limiti aşmadan desteği istediği zaman kullanabilecek. Girişimciler, 12 aylık vadede sadece anapara ve 3.75 puanlık faiz veya kar payı ödemesi yapacak. 18 aylık planlamada, faiz veya kar payı oranı, 4’e çıkacak.

Başvurular e-devlet üzerinden yapılacak olup, Başvuru için 2019 KOBİ Beyannamesi onaylı işletmelerin bankalara müracat etmesi yeterlidir. KOBİ Beyannamesi onaylı olmayan işletmelerin e-devlet üzerinden KOBİ Beyannameleri güncellemelerinin ardından bankaya müracaat edeceklerdir.

KOSGEB KAHRAMANMARAŞ MÜDÜRLÜĞÜ

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2020, 21:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER