DOĞAKA 11. Kalkınma Kurulu Toplantısı Düzenlendi

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) 11. Kalkınma Kurulu Toplantısı 17-18 Kasım 2015 tarihleri arasında Hatay Ottoman Palace Oteli Toplantı Salonu’nda düzenlenmekte olup, ilk gün programı kapsamında yer alan Kalkınma Kurulu Başkanlık seçimi tamamlanmıştır.

DOĞAKA 11. Kalkınma Kurulu Toplantısı Düzenlendi
 Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) Rektörü ve DOĞAKA Kalkınma Kurulu Başkanı Sayın Prof. Dr. Orhan BÜYÜKALACA başkanlığında, kâtip üyeler Sayın Murat ÖZKARDEŞ ve Sayın Sait ÇENET’ten oluşan Divan Heyetinin eşliğinde düzenlenmiştir. DOĞAKA Yönetim Kurulu adına Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Hikmet ÇİNÇİN ve Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Murat TEKE’nin değerli katılımlarıyla düzenlenmiştir.

Kurul Başkanı OKÜ Rektörü Sayın Prof. Dr. Orhan BÜYÜKALACA tarafından yapılan yoklamada yeterli çoğunluğun sağlandığı tespitinin ardından, 02 Nisan 2015 tarihinde Osmaniye ilinde gerçekleştirilen 10.Kalkınma Kurulu’nda alınan kararlarının DOĞAKA Genel Sekreteri Sayın YILDIZ tarafından okunmasına müteakip 2015 yılında yapılan çalışmaların değerlendirmesi Sayın YILDIZ tarafından yapılmıştır. Gündem öncesi yapılan açılış konuşmalarında DOĞAKA Genel Sekreteri Sayın Onur Yıldız 2010 yılından başlayarak bugüne kadar ajansın Mali Destek Programları, Doğrudan Faaliyet Desteği, Teknik Destek Programları, SODES Programı kapsamında hayata geçirilmiş olan projeler ve bölgeye aktarılan kaynak hakkında genel bilgiler vermiştir. Projesi başlamış olan ve hazırlık çalışmaları devam eden Güdümlü Proje Destekleri hakkında bilgi veren YILDIZ, ayrıca Kalkınma Bakanlığı tarafından onaylanarak yürürlüğe giren TR63 Bölge Planı  2014-2023 kapsamında yer alan stratejileri hayata geçirmeye yönelik çalışmaların başlamış olduğunu ifade etmiştir.

YILDIZ konuşmasına, ajans tarafından katılım sağlanan yurtiçi ve yurtdışı fuarlar, ajans tarafından gerçekleştirilen çalıştay, konferans, kongre, seminer vb. organizasyonlar, ajans tarafından hazırlanan analiz çalışmaları, araştırma raporları, bölge tanıtım rehberleri ve faaliyetleri anlatan yayınlar hakkında bilgi vererek devam etmiştir. Ayrıca 2015 yılı içerisinde, devam eden projelere yönelik izleme ve değerlendirme çalışmaları ile 2016 yılı içerisinde gerçekleştirilmesi planlanan diğer eğitim, bilgilendirme, kongre, konferans ve fuar organizasyonları, araştırma ve analiz çalışmaları ile yatırım destek faaliyetlerine yönelik hazırlık çalışmalarına devam edildiğini dile getirmiştir. Daha sonra söz alan Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü ve Kalkınma Kurulu Başkanı Sayın Prof. Dr. Orhan BÜYÜKALACA, Kalkınma Kurulu toplantılarında, kamu ve özel sektör temsilcilerinin bir araya getirilmesi ile TR63 Bölgesinde geleceğe yönelik olarak yapılabilecek yatırımlar için bir yol haritasının çizilmesinin sağlandığını belirtti. Kalkınma Kurulu Başkanın görev süresinin 2 yıl olduğunu ve Yeni Kalkınma Kurulu Başkan seçiminin gerçekleştirileceğini belirtti. Bölge illerinin öne çıkarılması için DOĞAKA ile birlikte Kalkınma Kurulu üyelerine de önemli görevler düştüğünü ve Kalkınma Kurulu toplantılarında alınan kararlar doğrultusunda oluşan sonuç bildirgesi ile bu görevlerin netleştiğini dile getirdi. 

Açılış konuşmaları kapsamında, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Hikmet ÇİNÇİN konuşmasında, sözlerine
TR63 Bölgesi aşağı yukarı aynı coğrafi şartları paylaşan, aynı ekonomik sorunlarla baş etmeye çalışan 3 ilini kapsamaktadır diyerek başlamış ve gerek Suriye olayları gerek ülkemizde ve yurtdışında gerçekleşen terör olaylarından bahsetmiştir. Yeni kurulacak olan hükümet ile birlikte asgari ücretin 1.300TL’ye çıkarılmasının hedeflendiğini ve bunun iş adamları üzerinde ciddi bir yük oluşturduğunun farkında olduklarını dile getirmiştir. Ayrıca bu kapsamında hükümet tarafından bir teşvik paketi beklediklerini iletmiştir. Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak AB projelerine önem verdiklerini ve AB projeleri kapsamında 12 Milyon Euro aldıklarını dile getirmiş ve bu projeler arasından en büyük projenin ANMOGEP projesi olduğunu ve proje bütçesinin 7,2 Milyon TL olduğunu ifade etmiştir. Projenin 18 ay içerisinde hizmete gireceğini belirtmiştir.

Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Murat TEKE, illerimizi geliştirmek için kamu ve özel sektör işbirliğinin sağlanması gerekliliğinden bahsetmiştir. Bölgesel kalkınmada iş birliği ve güç birliği yapmamız gerektiğini dile getiren Sayın

TEKE, 7 ilin Ticaret ve Sanayi Odası başkanlıklarının bu kapsamda çalışmalar yürüttüğünü iletmiştir.
Toplantının ana gündem maddesi olan DOĞAKA Kalkınma Kurulu Yeni Başkanı ve Kâtip Üyelerinin belirleme işlemine geçildiğinde; oylama usullerinin anlatılmasının ardından, söz konusu oylamanın açık oylama usulü ile yapılmasına oy birliği ile karar verilmiştir. 

Oylama neticesinde; DOĞAKA Kalkınma Kurulu Başkanı olarak Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Orhan BÜYÜKALACA oy çoğunluğu esasına dayanarak yeni dönemde görevi yürütmeye devam edecektir. DOĞAKA Kalkınma Kurulu Başkan Vekili olarak, Osmaniye İŞKUR İl Müdürü Sayın Abdulkadir ŞAHİN seçilmiş olup; Osmaniye Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sayın İbrahim SAĞLAM, Gün-Tır Uluslararası Taşımacılık İnşaat Turizm ve Tic. AŞ. Mali Müşaviri Sayın Mehmet YÜCE, TOBB Hatay Kadın Girişimciler Kurul Üyesi Sayın Yeşim ÜĞÜTMEN, Antakya Gönülleri 2006 Derneği Başkanı Sayın Mustafa ÖZAL yeni dönem kâtip üyeleri olarak oy çoğunluğu esasına dayanarak seçilmiştir.
Kalkınma Kurulu Başkanı, Kalkınma Kurulu Başkan Vekili ve Katip üyelerin seçiminin tamamlanmasının ardından, Ajansımız Sektörel Destekler ve Programlama Birim Başkanı Serdar ÇINAR tarafından “2015 yılı DOĞAKA Ara Faaliyet Raporu”, “DOĞAKA 2016 yılı Çalışma Programı” ve “TR63 Bölge Planı 2014-2023”sunumları gerçekleştirilirken, Program Yönetimi Birim Başkanı Oğuz ALİBEKİROĞLU tarafından, “DOĞAKA Güdümlü Proje Desteği” sunumu yapılarak güdümlü proje desteği kapsamında Ajans bünyesinde uygulanmakta olan ve planlanan projeler hakkında bir bilgilendirme yapılmıştır.

Toplantı süresince, sunumların yapılmasına müteakip Kurul üyelerinden söz almak isteyenler ile soru cevap bölümü gerçekleştirilmiştir.

DOĞAKA 11.Kalkınma Kurulu Toplantısı, 18 Kasım 2015 Çarşamba Günü saat 09.30-12.30 saatleri arasında ikinci gün gündem maddeleri ile devam edecektir.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2015, 15:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER