google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Sanko Okulları First Lego Ligi’nde Avrupa Üçüncüsü

First Vakfı tarafından düzenlenen First Lego Ligi’nin Avrupa finallerinde yarışmaya hak kazanan Özel Sanko Okulları Sanço takımı İspanya'da düzenlenen FLL 2014 Avrupa Şampiyonası’nda girişimcilik alanında Avrupa üçüncüsü oldu.

Sanko Okulları First Lego Ligi’nde Avrupa Üçüncüsü

Özel Sanko Okulları öğrencileri, daha önceki elemelerde First Lego Ligi (FLL) bölge finallerinde Bölge Şampiyonluğu, En İyi Mekanik Tasarım ve Türkiye finallerinde Duyarlı Profesyonellik ödüllerini kazanmıştı.

Öğrenciler "Doğanın Gücü" temasıyla afet öncesi, afet sırasında ve afet sonrasında hayatta kalabilmek için ürettikleri yenilikçi çözümleri proje sunumlarıyla paylaştı. Öğrenciler Lidya Şahin, Teoman Efe Kuday, Ali Arda Gökçek, Alican Ekşi, Ezgi Çember, Arda Sabahlar, Mert Kıroğlu, Berkay Özkeçeci, Civan Can veTimur Paydak’ın yer aldığı Sanço takımı, İspanya’nın Pamplona kentinde yapılan finalde 42 ülkeden 96 takım arasından Avrupa üçüncüsü olmayı başardı.

Aynı zamanda First Lego Ligi 2014 Avrupa Şampiyonası çerçevesinde Türkiye’den katılan takımlar arasında akademik dalda ödül alan tek takım olma başarısını da gösteren takım üyelerinden Teoman Efe Kuday, derslerini asıl bu tarz projelerde deneyimleyerek öğrendiğini söyledi.

Takım olmanın önemini kavradığını ve legonun bir oyuncak parçası olmadığını ifade eden Civan Can ise “Yaptığınız robottaki düzeneklerde matematik ve fiziği bilmeniz gerekir. Temelde fen derslerini iyi öğrenmiş olmanız ve sunumlar için ise Türkçe ve İngilizce dillerinde başarılı olmanız gerekir” dedi.

Legoda parçaları birleştirirken aslında kendi hayatınızdan ve öğrendiğiniz bilgilerin parçalarının birleştirildiğini kaydeden Mert Kıroğlu da bu süreçte soruna çözüm üretmeyi, strateji kurmayı ve sonuca ulaşabilmeyi öğrendiğini vurguladı.

Öğrencilere Özel Sanko Ortaokulu Müdür Baş Yardımcısı Uğur Çekici, öğretmenleri M.Harun Bayseçkin, Mehmet Fatih Günaydın ve Aysun Taşdoğan eşlik etti.

Okulda törenle karşılanan İspanya’dan dönen öğrenciler, sevinçlerini arkadaşları ve öğretmenleriyle paylaştı. Törende konuşan Özel Sanko Okulları Danışma Kurulu Başkanı Jülide Konukoğlu, “13 yıl önce bu okulu kurarken Gazi şehrimize bazı yenilikleri getirmeye çalıştık, uzman öğretmenlik sitemi, çok zeka uygulamaları, öğrenen okullar gibi” diye konuştu.

Konukoğlu, dünyayla entegre olmak adına eğitim araç ve gereçlerinin son teknolojik donanımlar baz alınarak yenilediğini, öğrencilerin de sağlanan olanakları yerinde kullanarak dünya ve Türkiye dereceleri elde ettiklerine vurgu yaptı.

Jülide Konukoğlu, öğrencileri ile Sanko Okulları, Gaziantep ve Türkiye adına gurur duyduğunu ve kendilerine teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.


Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2014, 16:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER