google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Onikişubat Belediyesi Şehitlerin Adını Unutturmayacak

“Kale Mahallesi Şehit Abdullah Tayyip Olçok İmam Hatip Lisesi Açılışı Gerçekleştirildi” Onikişubat Belediyesi “7 Güzel Adamın Şehrine 7 Okul” projesiyle Kahramanmaraş’ın gelecek nesillerine eğitim alanları oluşturuyor.

Onikişubat Belediyesi Şehitlerin Adını Unutturmayacak

Bu kapsamda Onikişubat Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Kale Mahallesi’nde bulunan Şehit Abdullah Tayyip Olçok İmam Hatip Lisesi açılışı gerçekleştirildi.
Açılış öncesinde öğrenciler ve mahalle sakinleri için bir kahvaltı programı gerçekleştirildi.

15 Temmuz gecesi vatanına, milletine ve bayrağına sahip çıkmak için babası Erol Olçok’la birlikte köprüye koşan ve 2 mermiyle vurulan henüz 16 yaşında şehadete kavuşan Lise öğrencisi Abdullah Tayyip Olçok’un adı verilen Şehit Abdullah Tayyip Olçok Anadolu İmam Hatip Lisesi açılışına Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri; Ahmet Özdemir, Celalettin Güvenç, İmran Kılıç, Mehmet Cihat Sezal, Habibe Öçal, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Fatih Erkoç, AK Parti İl Başkanı Ömer Oruç Bilal Debgici, İl Emniyet Müdürü Doğan İnci, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş, Pazarcık Belediye Başkanı Hamdi Bozdağ, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Cesur, Onikişubat İlçe Başkanı Fırat Görgel, Kadın Kolları Başkanı Banu Pakdil, Gençlik Kolları Başkanı Cemil Tuğrul Özdöşemeci, meclis üyeleri, öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

Ayrıca programa onur konuğu olarak 15 Temmuz gecesi şehit olan Erol Olçok’un kardeşi, Abdullah Tayyip Olçok’un da amcası olan Cevat Olçok da katıldı.

Açılış programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Daha sonra Kur’an-ı Kerim okuma yarışmasında birinci olan Hafız Bekir Büyükkurt’un Kur’an okumasının ve dua edilmesinin ardından konuşma yapmak üzere kürsüye davet edilen Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, şu ifadelere yer verdi.

“ Onikişubat İlçemizin güneyinde 40 binin üzerinde vatandaşımız yaşamaktadır. Dolayısıyla buralar sürekli hizmete ihtiyaç duyan bölgelerdir. Göreve geldiğimiz yaklaşık dört buçuk yıldan bu yana bizim için fiziki hizmetlerin çok daha ötesinde insana yapılan yatırımlara öncelik verdik. Bu bağlamda istisnasız her sene “Kitaplar Devletimizden, Kırtasiye Seti ve Okul Çantaları Onikişubat Belediyemizden” diyerek, 15 bin adet kırtasiye seti ve okul çantası dağıtımında bulunduk.

“Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor” projemiz kapsamında her sene aşağı yukarı 100 bin civarında kitap aldık ve bu kitapları 5’li setler halinde bütün okullarımıza dağıttık. Ve sadece Onikişubat ilçemizde değil, Kahramanmaraş’ta bulunan bütün okullarımıza dağıttık. Böylelikle bu proje kapsamında 1 Milyon 660 Bin okuma oranına ulaştık. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile beraber bu çocuklarımızı okuduğu kitaplardan ölçme değerlendirme yapmak için sınava tabii tuttuk. Ve o sınavlara hiçbir zorunlulukları olmadığı halde 88 Bin öğrencimiz katıldı. Çok şükür Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor projemizle amacımıza ulaştık.

Döngele, Önsen, Fatmalı, ve Dönüklü Mahallemizde yine yurtları ile beraber ortaokul inşa ettik. Ve bu okullarda eğitimi tamamlayan çocukları lise eğitimlerine devam etmeleri için Kale Mahallemizde bir araya getirelim dedik. 17 derslikli ve 500 öğrenci kapasiteli olan Şehit Abdullah Tayyip Olçok Anadolu İmam Hatip Lisemizde inşallah öğrencilerimiz verimli bir şekilde eğitimlerini tamamlayacak. Tam okulun arkasında da yine çocuklarımıza 80 kişilik bir yurt inşa ettik.”

Konuşmasına 2001 yılında yaşadığı bir anıyı anlatarak devam eden Başkan Mahçiçek “ AK Parti kuruluş çalışmalarının yapıldığı dönemdi. O zaman çok değerli Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beyefendi Kahramanmaraş’a teşrif etmişti. Ondan önce rahmetli şehidimiz Erol Olçok Beyefendi bizimle birlikte alana gelir miting ile ilgili düzenlemelere destek verirdi. Rahmetli Erol Bey ben milletvekili olduğum dönemde gruba gelir, Hanefi Baba sen bu misyonun büyüklerindensin der, sarılırdı. Ama takdire bakın ki 15 Temmuz hain kalkışması sırasında ülkedeki en önde giden şehitlerdendi. Hem de ciğerparesi oğlu ile beraberdi.” İfadelerine yer verdi.

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, konuşmasına eğitim ve öğretimin önemine değinerek devam etti. Türkiye’nin istikbali için eğitimin şart olduğunu ifade eden Başkan Mahçiçek, fiziki anlamda yapılan çalışmalarda çok fazla eksik kalmadığını, 100 senede yapılamayan hizmeti 4 buçuk senede tamamladıklarını ifade etti.

Mahçiçek” Biz Bu Millete Hizmet İçin, Hizmetkâr Olmak İçin Geldik”

 Konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ifadelerine değinen Başkan Mahçiçek “ Biz bu millete hizmet için, hizmetkâr olmak için geldik” dedi. Konuşmalarına mutluluğunu belirterek devam eden Başkan Mahçiçek “Makam mevki gider ama bu eğitim verdiğimiz gelecek nesiller kalır. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Bugün çok mutlu olduğumuz bir gün. Tekrar ifade etmek istiyorum. Yollar, kaldırımlar yapılır önemli olan eğitimi inşa etmektir.” Sözlerine yer verdi.

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek’in konuşmalarının ardından 15 Temmuz gecesi vatanına, milletine ve bayrağına sahip çıkmak için köprüye koşan ve orada şehit olan Erol Olçok ve Abdullah Tayyip Olçok’un biyografisi hakkında bilgi verildi.

Ardından şehit Erol Olçok’un kardeşi, Abdullah Tayyip Olçok ise amcası olan Cevat Olçok konuşma yapmak üzere kürsüye davet edildi. Konuşmasına Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek’e gelecek nesillere böyle kıymetli bir eser bıraktığı için teşekkür ederek başlayan Olçok, ağabeyini anlattı. Bütün sorunların eğitim ile çözüleceğini ifade eden Cevat Olçok, Abdullah Tayyip Olçok adının bir okula verilmesinden dolayı çok mutlu olduğunu belirterek, teşekkür etti.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç yaptığı konuşmada, şehit Erol Olçok’un İmam Hatip ruhlu olduğunu belirterek, 15 Temmuz gecesi göstermiş olduğu cesaretten bahsetti. Ayrıca Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek’in vermiş olduğu hizmetten dolayı teşekkür eden Erkoç, eğitime her zaman destek vereceklerini belirtti.

Açılış programına katılan Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan da bir konuşma yaparak, Kahramanmaraş’ın eğitim ile öne çıktığını belirtti. Eğitimin yaygınlaştırılması konusunda devletin ve yönetimlerin yoğun çalışmaları olduğunu söyledi. Özkan, Kahramanmaraş’ın eğitimi, öğretimi ve gelişmesi gibi alanlarda faaliyette bulunan ve emek gösteren herkese teşekkür etti. Ayrıca konuşmasında şehitleri de saygı ve minnetle anan Özkan, böyle önemli projelere imza atan herkesi tebrik etti.

Programda son olarak açılış konuşmasını gerçekleştiren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, “Bizim kültürümüz Peygamber Efendimizin (s.a.v) insanların en hayırlısı, insanlara hayırlı olandır hadis-i şerifi ile şekillenmiştir.

Türkiye toplumunun çok çabuk unuttuğu iddiası doğru değildir. Biz bu ülkenin kahramanlarını asla unutmayız, isimlerini ismimiz gibi ezberleriz. Ama biz bu topraklarda bulunan bütün hainleri de ismimiz gibi ezberleriz.  O yüzden bizim unuttuğumuzu kimse sanmasın. Biz yıllardır bu topraklarda olup bitenleri unutmadığımız için bugün millet olarak dimdik ayaktayız.” ifadelerini kullanarak, konuşmasına Türkiye’nin bugünkü bulunduğu konumu değerlendirerek devam etti.

Eğitimin önemine değinen Ünal, eğitime kazandırılan okullara şehitlerin isimlerinin verilmesinin gelecek nesillere aktarılması açısından çok önemli olduğunu belirtti. Bir şehri taşıyanın orada yaşayan evlatlar olduğunu belirten Ünal, bir belediye başkanının okul yapma gibi bir sorumluluğu olmadığını fakat Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek’in bu zamana kadar 6 tane okul yaptığını ifade etti.

Onikişubat Belediyesi’nin mahallelerde 65 Bilgi ve Kültür Evi inşa ettiğine değinen Ünal, kırsalda da her türlü hizmetin verildiğini belirtti. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, yaptığı hizmetlerden dolayı Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek’e teşekkür ederek, Şehit Abdullah Tayyip Olçok İmam Hatip Okulunun hayırlara vesile olmasını diledi.

Daha sonra okulun açılışını gerçekleştiren protokol, şehitler için oluşturulan biyografi köşesini incelemelerinin ardından vatandaşlar ve öğrencilerle birlikte tek tek sınıfları gezdi. Program sonunda Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek tek tek vatandaşlarla selamlaşarak, öğrencilerle hatıra fotoğrafı çekildi.

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2018, 11:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1428

banner1436

banner1419

banner1422

banner1424

banner1425

banner1427

banner1416

banner1415