google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html
banner1258

Üre Gübresi Nedir?

Üre gübresi bitki yetiştiriciliğinde, bitkilerin azot ihtiyacını karşılamak için kullanılan bir gübre çeşididir. Gübre çeşitleri altında azotlu gübreler sınıfında yer alır.

Üre Gübresi Nedir?

Kokusuz oluşu ve suda kolay çözünmesi sayesinde uygulama kolaylığı sağlar. Bitkilere hem yapraktan hem de topraktan uygulanabilir.

Üre Gübresi Ne İçin Kullanılır?

Üre gübresi, bitkilerin kök ve sap gelişimini hızlandırır. Çiçeklenme ve meyve gelişiminde fayda sağlar. Üre gübresi tarımda sağladığı verim artışı ve mahsul kaybının önüne geçmesi gibi faydaları sayesinde tercih edilmektedir.

Üre Gübresi Kullanımının Faydaları Nelerdir?

Toprakta yalnız bitki ve hayvan artıklarının oluşturduğu üst tabakada bulunan azot, doğal yollarla veya tarım uygulamaları nedeniyle yok olabilmekte bu nedenle bitkiler azota gerektiği kadar ulaşamamaktadır. Bu durumda bitkilere dışarıdan azot verilmesi veya azot içerikli besinlerle desteklenmeleri gerekmektedir. Bitkilerin doğal yollarla ulaşmasının zor olduğu azotu zengin azot içeriği ile sağlamasından dolayı üre gübresi tercih edilmektedir.

Ürenin gübresi, kullanımında doğru miktarın belirlenmesi önemli bir konudur.

Üre gübresinin kullanımı ve üre gübresi hakkında detaylı bilgiyi https://www.hortiturkey.com/yazilar/ure-gubresi-nedir adresinden alabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER