google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Öztunç: McKinsey’e Hangi Para Birimiyle Ödeme Yapılacak?

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Ekonomiden Sorumlu Bakan Berat Albayrak’a, McKinsey’e hangi para birimiyle ödeme yapılacağını sordu.

Öztunç: McKinsey’e Hangi Para Birimiyle Ödeme Yapılacak?

İki hafta önce açıklanan Yeni Ekonomik Program kapsamında maliyetleri düşürmek ve gelirleri artırmak için kurulması planlanan Kamu Maliyesi Dönüşüm ve Değişim Ofisi’nin çalışmaları için ekonominin dümeninin ABD’li şirket McKinsey’e devredilmesi gündeme bomba gibi düştü.

Hükümet ile Amerikalı şirket arasındaki anlaşma, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından Perşembe günü New York’ta açıklanırken, anlaşmanın detayları geçen süreç içerisinde tam bir muamma olarak kaldı. McKinsey bugüne kadar faaliyet yürüttüğü ülkelere sağladığı fonların karşılığı olarak ekonomi yönetimine talip olmasıyla bilinirken, şirket bu yönüyle Osmanlı’nın son dönemlerinde dış borçlar karşılığında kurulan ve imparatorluğu çöküşe kadar götüren Düyun-ı Umumiye’yi hatırlatıyor.

Hükümet tarafından ABD ile ekonomik savaşın yürütüldüğünün ilan edildiği bugünlerde yine bir ABD’li bir şirkete ekonominin teslim edilmesi üzerine harekete geçen CHP’nin çalışkan ismi Ali Öztunç, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yazılı olarak cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği önergede, taraflar arasındaki anlaşmanın detaylarını sordu.

Ali Öztunç’un önergesinde şu ifadeler geçiyor;

“MCKİNSEY’E GİDİLMESİ IMF ALGISINDAN”                                                    

“İktidarın ekonomi yönetimini teslim ettiği, IMF ile eşdeğer bir şirket olan McKinsey ile yapılan anlaşmanın kapsamı, içeriği, şartları ve ödenecek miktar bilinmemektedir. Türkiye’nin IMF yerine McKinsey’e gitmesi Türkiye’deki IMF algısından kaynaklanmaktadır. İktidarın, IMF ile anlaşmanın sokaktaki vatandaşa anlatılamayacağı çekincesiyle aynı işlevi gören McKinsey ile anlaştığı aşikârdır.

“BUYURUN SİZ GELİN YÖNETİN DEMEK…”

“McKinsey ile yapılan bu anlaşma, Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde bazı sektörlerin gelirlerine el konularak dış borçların ödenmesi için kurulan Düyun-ı Umumiye'ye benzetilmektedir. McKinsey ile çalışmak demek, bu anlaşmanın anlamı “ben ekonomimi yönetemiyorum buyurun gelin siz yönetin” demekten başka bir anlama gelmemektedir. “

“HANGİ PARA BİRİMİYLE ÖDEME YAPILACAK”

Önergesinin sonunda anlaşmanın detaylarının kamuoyuyla paylaşılmasını talep eden Öztunç, “ABD’li McKinsey şirketi ile yapılan bu anlaşmanın süresi, kapsamı ve ödenecek ücretin miktarı nedir? Bu şirkete hangi para birimi ile ödeme yapılacaktır?” sorularına cevap istedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1467

banner1468

banner1466