Kahramanmaraş’ta Soyalar Hasat Edildi

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından uygulanan "Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi" kapsamında kapsamında Pazarcık İlçesine bağlı Nefsidoğanlı Mahallesinde Soya Hasat Günü etkinliği gerçekleştirildi.

Kahramanmaraş’ta Soyalar Hasat Edildi

Programa Kaymakam Mustafa Hamit Kıyıcı, İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Bozkurt, İlçe Garnizon Komutanı Yüzbaşı Mahmut Onur Çekli, Pazarcık İlçe Emniyet Müdürü Emin Ilgın, İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Salih İnan, Pazarcık İlçe Tarım ve Orman Müdürü Cemal Karasakal, Kahramanmaraş Sulama Birliği Başkanı Erol Geyik, Pazarcık Ziraat Odası Başkanı Ali Çiftepala, bölge mahalle muhtarları, teknik personeller ve üreticiler katıldı.

2021 Yılı Üretim Sezonunda Bakanlığın "Tarımsal Arazilerin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında Pazarcık ilçesinde Soya üretiminin arttırılması hedefi doğrultusunda yüzde 75'i Bakanlık ve yüzde 25'i çiftçiler tarafından karşılanmak üzere 7 çiftçiye toplam 7 ton arısoy cinsi soya tohumu dağıtımı gerçekleştirilirken, 700 da alanda ekiliş sağlandı. Bu alan, 2020 yılında İlçedeki toplam 5 mahallede 692 dekarda yapılan üretim alanına denk geliyor. Ayrıca 2021 yılı itibariyle toplam 3.342 da alanda yapılan ekilişle bir önceki yıla göre beş katlık bir artışın olduğunu görmek, Pazarcık ilçesinde Soya ekilişinin her geçen yıl artacağının ve bu sayede ilçede alternatif yeni bir tarım ürünü olacağının işaretlerini veriyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER