google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Telkari Sanatının Son Ustası Çırak Bulamıyor

Unutulmaya yüz tutmuş el sanatları arasında yer alan ‘telkari’nin son ustalarından Bünyamin Benli, çırak bulamaması halinde kendisiyle birlikte bu sanatın da yok olacağını belirtti.

Telkari Sanatının Son Ustası Çırak Bulamıyor
Kahramanmaraş’ta yaşayan ve telkari el sanatının son ustalarından Bünyamin Benli, mesleğini miras bırakacak çırak bulamıyor. 

Gümüş tellerle süs eşyalarının süslendiği telkari sanatının tamamen el işçiliği olması nedeniyle sabır gerektiğini kaydeden Bünyamin Benli, mesleğini öğretecek çırak bulamamaktan yakınıyor. 

Kahramanmaraş'ta telkari sanatının son ustası olduğunu söyleyen Bünyamin Benli, çırak bulamaması halinde kendisiyle birlikte bu sanatın da yok olacağını söyledi. Benli, "İşimiz ince iş, telkari işliyoruz burada, Arnavut zinciri yapıyoruz. Tespih süsleme işi yapıyorum.

Değerli taşlarımız oluyor. Müşterilerimizin isteğine göre el işi yapıyorum" dedi. Genelde döküm parçaların karışmasından zarar gördüklerini ancak kendisinin tamamen el işi ürünler ürettiğini belirten Benli, sanatı öğretecek kimse bulamamaktan yakınıyor. Benli, "Şimdiki gençlerimize bakıyoruz gelin iş öğretelim, ileride size lazım olacak diyorum, ama gelmiyorlar. İnanın çırak bulamıyorum. El işi olunca unutulacak. Bu sanatın yaşatılması için tedbir alınmasını istiyorum" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2017, 12:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER