google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Müftü Sürgeç’ten Önemli ‘Hac’ Açıklaması!

İslam’ın beş şartından biri olan ‘Hacca gitmek’ vazifesini yerine getirmek isteyen milyonlarca hacı adayı, hac kayıtlarının ne zaman başlayacağını merak ediyordu. Kahramanmaraş İl Müftüsü Celal Sürgeç yazılı açıklamayla, Hac ön kayıt başvurularının 8-14 Aralık 2019 tarihleri arasında yapılacağını duyurdu.

Müftü Sürgeç’ten Önemli ‘Hac’ Açıklaması!

2019 yılında kutsal topraklara giderek hac ibadetini yerine getirmek isteyenlerin merakla beklediği tarih belli oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı, 2019 yılı Hac takvimini açıkladı. Hac ön kayıt başvuruları 8-14 Aralık 2019 tarihleri arasında yapılacak. Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre, 2019 yılı hac organizasyonu kapsamında, ilk defa kayıt yaptıracaklar, bankalara 20 lira ön kayıt ücreti yatıracak. Hac görevini yerine getirmek isteyen vatandaşlar, kaydını T.C. kimlik numarası ile yapabilecek, yabancı uyrukluların başvuruları ise alınmayacak. Vatandaşlar daha sonra elektronik ortamda http://hac.diyanet.gov.tr internet sitesine veya müftülüklere başvurup ‘Oda Tercihli Hac Konaklama’ ve ‘Otel Konaklama’ türlerinden birini tercih ederek kayıtlarını yapacak. Vatandaşlar, kuraya birlikte katılmak istedikleri kişileri de kayıtlarda belirtebilecek. Önceki yıllarda kaydı olup 2018’de kuraya katıldığı halde kesin kayıt hakkı elde edemeyen hacı adaylarının kayıt yenileme işlemleri ise aynı tarihler arasında Başkanlık tarafından otomatik yapılacak. Önceki yıllarda ön kayıt ücreti yatırıp kuraya katılan hacı adaylarından kayıt yenileme işlemlerinde herhangi bir ücret alınmayacak. Başkanlık tarafından kaydı yenilenen hacı adayları arasında il ve ilçe, konaklama türü veya kura birlikteliklerinde değişiklik yapmak isteyenler, yine aynı tarihler arasında il veya ilçe müftülüklerine müracaat ederek işlemlerini yapacak. Hac ön kayıtlarının detaylarını ise Kahramanmaraş İl Müftüsü Celal Sürgeç, yaptığı yazılı açıklamayla açıkladı.

İşte Müftü Sürgeç’in açıklaması;

“İLK DEFA HAC ÖN KAYIT YAPTIRMA İŞLEMİ   

1-2019 yılı Hac Ön Kayıtları, 08-14 Aralık 2018 tarihleri arasında olacaktır.

2-ilk defa Hacca kayıt yaptıracak olan vatandaşlarımız, Diyanet İşleri Başkanlığının ilgili bankalarda* yer alan kurumsal tahsilat hesabına 20 TL. Hac Ön Kayıt ücreti yatıracaklardır.

3-Hac Ön Kayıt ücretlerini yatıran vatandaşlarımız kayıtlarını elektronik ortamda http://www.hac.gov.tr adresinde gerekli bilgileri doldurarak kendileri yapabilecekleri gibi İl ve İlçe Müftülüklerine müracaat ederek “Oda Tercihli Konaklama” ve “Otel Konaklama” türlerinden birini tercih ederek varsa kuraya birlikte katılmak istediği kişileri de belirterek kayıtlarını yaptırabileceklerdir.

4-Vatandaşlarımızın kayıt sırasında iletişim bilgilerini mutlaka doğru bir şekilde yazmaları gerekmektedir. Çünkü kura sonrası “Hac Kesin Kayıt” yaptırabilir belgesini her hacı adayı, sistemde kayıtlı olan cep telefon numarasına gelen SMS şifresiyle bizzat kendisi alacaktır.

*Not: İlgili Bankalar (Ziraat Bankası, Ziraat Katılım, Vakıfbank, Vakıf Katılım, Halk Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası)

KAYIT YENİLEME İŞLEMİ

1-2018 yılında Hac Kurasına katılan ancak kesin kayıt hakkı elde edemeyen hacı adaylarının kayıtları, 08 Aralık 2018 tarihinde Başkanlığımız tarafından otomatik olarak yenilenecektir.

2-Kaydı yenilenen vatandaşlardan herhangi bir ön kayıt ücreti talep edilmeyecektir.

3-Kayıtları otomatik olarak yenilenen vatandaşlarımızdan; İl/İlçe, konaklama türü veya kura birlikteliklerinde değişiklik talebinde bulunanların, 08-14 Aralık 2018 tarihleri arasında İl veya İlçe Müftülüklerine müracaat ederek işlemlerini yaptırmaları gerekmektedir.

4-Hacı adayları, müracaatlarını veya kayıt düzeltme işlemlerini yaptırdıktan sonra mağduriyet yaşamamaları için kayıt durumlarını http://www.hac.gov.tr adresinden sorgulayabileceklerdir.

2019 YILI HAC KURASI VE KESİN KAYITLAR

1-2019 yılı Hac Kurası 28 Aralık 2018 Perşembe günü saat:15.00’da Ankara’da Diyanet İşleri Başkanlığınca belirlenecek yerde bilgisayar ortamında ve kamuoyuna açık bir şekilde basın huzurunda çekilecektir.

2-Kura sonuçları Başkanlığımızın http://www.hac.gov.tr web adresinden sorgulanabilecektir. Ayrıca SMS yoluyla grup başlarına bildirilecektir.

3-Çekilen kura sonucu “Diyanet İşleri Başkanlığına veya Acentaya Kesin Kayıt Yaptırabilir Belgesi”ni her hacı adayı kendisi http://www.hac.gov.tr internet adresinden, sistemde kayıtlı cep telefonuna gelen SMS şifresini girerek alabilecektir. Cep telefonu bulunmayanlar ise müftülüklere müracaat edeceklerdir.

4-Kurada Kesin Kayıt Hakkı elde edenler, 02-11 Ocak 2019 tarihleri arasında “Kesin Kayıt Yaptırabilir” belgesini internet ortamından veya müftülüklerden alarak kayıtlarını yaptırabileceklerdir.

5-Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonu ile Hacca gitmek isteyen vatandaşlarımız kesin kayıtlarını İl Müftülüğüne müracaat ederek yaptıracaklardır.

6-Kayıt süresi sonunda il bazında kontenjanların dolmaması halinde, 17-25 Ocak 2019 tarihleri arasında konaklama türlerine göre kura sıra numarası gözetilerek kayıt alınabilecektir.

7-Kesin Kayıt esnasında 2019 yılı hac ücretleri Suudi Arabistan Riyali (SAR) olarak tahsil edilecektir.

8-Hac ücretinin tamamı kesin kayıt sırasında yatırılabileceği gibi, % 40’ı peşin, kalan kısmının %30’u birinci taksit, % 30’u ise ikinci taksit olarak yatırılabilecektir. Ödeme takvimi broşürlere azılacak ve kesin kayıt esnasında hacı adaylarına duyurulacak, belirlenen süreler içerisinde ödeme yapmayanların kayıtları silinecektir.

KESİN KAYITLARINI DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI ORGANİZASYONUNA YAPTIRACAKLARDAN İSTENİLECEK BELGELERLE İLGİLİ İŞLEMLER:

1. Kesin kayıtlar esnasında,

a) Kesin kaydını yaptıracak hacı adaylarınca doldurulacak form dilekçe,

b) Hac ücretinin tamamını veya ilk taksitini yatırdığına dair banka dekontu,

c) 2019 Yılı Hac Kesin Kayıt Belgesi,

d) En az 10 Şubat 2020 tarihine kadar geçerlilik süresi olan pasaport,

İl Müftülüklerine teslim edilecektir.

HAC TAKVİMİ İLE İLGİLİ İŞLEMLER

Hac çıkışları: 04 Temmuz - 05 Ağustos 2019 (Hicri 01 Zilkade 1440-4 Zilhicce 1440)          

Hac dönüşleri ise 17 Ağustos - 13 Eylül 2019 (Hicri 16 Zilhicce 1440-14 Muharrem 1441) tarihleri arasında yapılacaktır. 2019 yılı Hac döneminin şehrimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını dilerim.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER