google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

KSÜ’de İnsan Kaynakları ve Kariyer Günleri’nin 7.’si Düzenlendi

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) ve Kahramanmaraş Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR) işbirliği ile düzenlenen “İnsan Kaynakları ve Kariyer Günleri" panelinin bu yıl 7.’si gerçekleştirildi.

KSÜ’de İnsan Kaynakları ve Kariyer Günleri’nin 7.’si Düzenlendi

KSÜ Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda düzenlenen programın açılış konuşmasını etkinliğine Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can yaptı. Üniversitemiz ile İŞKUR arasında çok güçlü işbirlikleri ve ortak çalışma programlarının bulunduğunu ifade eden Rektör Can, iki kurumun uyumlu ve verimli çalışmasının sonuçları olarak birçok olumlu gelişmelerin sağlanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“Üniversite olarak öğrencilerimizin çalışma hayatına en iyi şekilde hazırlanması için tüm imkânlarımızı seferber ederek, üniversite-sanayi işbirliğinin de en iyi örneklerini oluşturmaya çalışıyoruz. Bu amaçla öğrencilerimizin iş hayatında başarılı oluşmuş yatırımcı ve girişimci şahsiyetlerle buluşturulması son derece önem taşımaktadır.” diyen Rektör Can, bu kapsamda gerçekleştirilen İnsan Kaynakları ve Kariyer Günlerinin öğrencilerin kariyer hedeflerine önemli katkılar sunacağını söyledi.

Tecrübenin pahalı bir eğitim olduğuna dikkat çeken Rektör Can, “İnsan Kaynakları ve Kariyer yönetimi konusunda öğrencilerimizin derslerde öğrendikleri bilgilerin tecrübeli işadamlarımızın deneyimleri ile birleştirilmesi ve deneyimlerinin aktarılması son derece önemli ve gereklidir. Çünkü hayatta en değerli şeylerin başında ve belki de değeri ölçülemeyecek kadar yüksek olan kazanımın tecrübe olduğu gerçeğinden hareketle ülkemizin kalkınması ve büyümesinde nitelikli, üretken ve girişimci insan gücümüzün çok büyük önemi vardır.” şeklinde konuştu.

“Ülkemizin 2023, 2053 ve 2071 hedefleri doğrultusunda sadece hükumet erkânının çabası yetmez. Bizlerde eğitimciler, sanayiciler ve toplumun bütün unsurları olarak bu hedeflere yönelmeliyiz. Dünyanın ekonomisi gelişmiş ilk 10 ülkesi arasına ulaşmanın gereklerini yerine getirmeliyiz.” diyen Rektör Can, bu manada alanında uzman isimlerin tecrübelerinden yararlanmanın yeni nesle zaman kazandıracağının altını çizdi.

İŞKUR İl Müdürü Ali Yüce ise amaçlarının öğrencilerin aldığı teorik bilgilerin pratiğe dönüştürülmesi noktasında alanında uzman isimlerin tecrübeleriyle destek vermek olduğunu söyledi.

İŞKUR faaliyetlerine ve çalışma alanlarına ilişkin bilgiler veren Ali Yüce, işveren ve işgücü arasında aracılık etmek ve gerekli alanlarda işgücü eğitimleri vermeyi sürdürdüklerini ifade ederek, öğrencilerin ve yeni mezun olanların faydalanabileceği İŞKUR eğitim programları hakkında bilgiler verdi.

Açılış konuşmalarının ardından panel oturumuna geçirilirken, panel başkanlığını üniversitemiz Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özden Görücü yaptı. Öğrencilerin staj sürelerini etkili ve verimli bir şekilde geçirmesinin önemine vurgu yapan Prof. Dr. Özden Görücü, başarılı bir kariyer yaşamında yabancı dil öğrenme, dünyadaki gelişmeleri iyi okuma ve takım çalışmasının önemli yer tutuğunu ifade etti.

Panelde ilk sözü alan İzomir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Yaşar, kariyer sürecini ve inşaat alanındaki çalışmalarına ilişkin bilgiler verdi. Nitelikli işgücü eksikliğine dikkat çeken Yaşar, staj ve deneyimin kariyer sürecine sağladığı katkının önemine vurgu yaptı.

Kipaş Holding Personel Müdürü Sedat Kazancı ise mesleki yaşamı ve personel yönetimine ilişkin bilgiler verdi. Kariyer yaşamına yön veren olaylara ilişkin bilgiler paylaşan Kazancı, sağlıklı iletişimin çalışma hayatında çok önemli olduğunun altını çizdi.

Novapera Pazarlama Dış Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Selçuk Gerger de genç girişimci olarak çalışma hayatında karşılaştığı süreçleri katılımcılarla paylaştı. Teknoloji pazarlamaya ülkemiz ve gelişmiş ülkeler arasındaki bakış farkına değinen Gerger, global düşünmenin ve markalaşmanın önemine vurgu yaptı.

Katılımcıların sorularının cevaplandırılmasının ardından son bulan panelin ardından, protokol üyeleri tarafından panelistlere çeşitli hediyeler takdim edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER