google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

KSÜ’de Hocalı Katliamının 24. Yıldönümünde Anma Töreni Düzenlendi

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Öğrenci Konseyi tarafından Hocalı Katliamı’nın 24. Yılında anma programı düzenlendi.

KSÜ’de Hocalı Katliamının 24. Yıldönümünde Anma Töreni Düzenlendi
KSÜ Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda bu yıl 5.’si düzenlenen anma töreninin açılış konuşmasını KSÜ Öğrenci Konseyi eski Başkanı Burak Öztaş yaptı. “Tarihini bilmeyen milletlerin coğrafyasını başkaları yazar” sözünü hatırlatan Öztaş, “Amacımız dünyanın gözünü yumduğu soykırımı hatırlatmaktır. Bu bilincin sağlanmasında emeği olan ve Azerbaycan konusunda hassasiyetle duran başta Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Durmuş Deveci’nin şahsında Üniversitemiz yönetimine teşekkür ediyoruz. Hocalı katliamı konusunda en çok program yapan ve bu konuyu en çok önemseyen üniversiteyiz” diye konuştu.

Açılış konuşmasının ardından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Toğrul İsmayıl “Hocalı Soykırımı” konulu konferans sunumunu gerçekleştirdi. Doç. Dr. İsmayıl konferans sunumuna Hocalı Soykırımı’ndan sağ kurtulanların anlatımlarının ve soykırımın ardından çekilen görüntülerin yer aldığı “Sönmeyen Ateş Hocalı” belgesel gösterimi ile başladı.

Hocalı Soykırımı’nda 239’u korkunç işkencelere maruz kalmak üzere 613 sivilin katledildiğini hatırlatan İsmayıl, “Hocalı’da yaşanan bu katliam planlı bir soykırımdır” dedi. “Çoğu kadın olmak üzere 150 kişiden halen haber yoktur. Bu sebeple Hocalı aynı zamanda bizim için namus meselesidir” diyen Doç. Dr. İsmayıl, “Soykırımın tek sebebi burada yaşayanların Türk ve Müslüman olmasıdır” şeklinde konuştu.Bu gün Rusya’da Türkiye karşıtı propagandaların başını Ermeni ve Yahudi lobilerinin çektiğini vurgulayan Doç. Dr. Toğrul İsmayıl, “Türkiye ve çevre ülkelerde Rus istihbaratı tarafından finanse edilen tek işi Türkler ve Türkiye karşıtı propaganda yapmak olan kişiler var” diye konuştu. 

KSÜ Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci’ye Azerbaycan konusundaki hassasiyeti için teşekkür eden İsmayıl konferans sunumunu şu sözlerle tamamladı; “Hocalı Türklerin yaşadığı faciaların ne yazık ki sonuncusu değildir. Temennimiz siz gençler sayesinde bu tür faciaları millet olarak ortadan kaldırmaktır.”Konferans sunumunun ardından KSÜ Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci tarafından,  Doç. Dr. Toğrul İsmayıl’a hediyeler takdim edildi. Hediye takdim töreninde öğrencilere seslenen Rektör Deveci, “Hocamız geçmişimizden bahsetti. Geçmişten gerekli dersleri alacak ve geleceğimize bakacağız. Bizler bu günlerde çirkin yüzünü tekrar gösteren şer güçlerini çok çalışarak eğitim ve bilimle yeneceğiz. Biz bu vatanı kolay elde etmedik, oyuna gelmeyelim, bu şer güçlerine fırsat vermeyelim” ifadelerini kullandı.

KSÜ Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci, üniversite protokolü, Kent Konseyi Başkanı Zeynep Arıkan, Kahramanmaraş İl Jandarma eski komutanı Emekli Jandarma Albay Coşkun Doğan, akademisyenler ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşen Hocalı Katliamı Anma Töreni toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.
Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2016, 16:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER