google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Kırgız Dans Topluluğundan Başkan Güven’e Ziyaret

Kırgızistan’dan gelen “Atay” müzik ve “Şattik” dans topluluğu Afşin Belediyesini ziyaret etti.

Kırgız Dans Topluluğundan Başkan Güven’e Ziyaret
 Afşin Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikler kapsamında dans gösterileri yapmak üzere Afşin’e gelen Kırgız dans ve müzik topluğu üyeleri,  Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven’e nezaket ziyaretinde bulundu.

Kırgız dans ve müzik topluğu üyelerinin daha önceden planlanan Nevruz Bayramı kutlama etkinlikleri kapsamında Afşin’e geldiklerini söyleyen Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven,” Ülkemizde 8 aydan buyana yaşanan terör olayları nedeniyle şehitlik mertebesine ulaşan şehitlerimizi rahmetle anıyor, acılı ailelerine başsağlığı diliyorum. Namertler ve bölücüler,  bizlerden sevincimizi, mutluluğumuzu elimizden almak için ellerinden geleni yapıyorlar. Kırgız misafirlerimizle geçtiğimiz yıl, Nevruz Bayramı’nı güzel ve büyük bir programla Afşin’de kutlamak için söz kesmiştik. Fakat son zamanlarda artan terör olaylarından dolayı ertelemek istedik. Önceden ayarlanan bir program olduğu için misafirlerimizi ilçemizde ağırladık ve üniversiteli öğrencilerimize yönelik dar kapsamlı bir program düzenledik. Bizleri ziyaret eden TÜKSOY yetkililerimize ve Kırgız ekibine bizlere ziyarette bulundukları için teşekkür ediyorum.” diye konuştu.Afşin’de olduklarından dolayı son derece mutlu olduklarını ifade eden Kırgız Dans ve Müzik Topluluğu Başkanı Sırga Latipova, “ Afşin Belediye Başkanımıza bizleri misafir ettikleri için teşekkür ediyorum. Afşin’de çok sıcak karşılandık. Biz Türkiye’nin neresine gidersek gidelim kendimizi yabancı hissetmiyoruz” dedi.

Afşin Eshab-ı Kehf’i ziyaret ettiklerini ve çok etkilendiklerini belirten Latipova, “ Bizler kendi kültürümüzü Afşin halkına tanıtmakla beraber, Afşin halkının kültürünü ve tarihini inceleme fırsatını bulduk. Yedi Uyurları, Eshab-ı Kehf’i ziyaret ettik. Orada çok güzel bilgiler verildi ve tahinden çok etkilendik. Biz burada bulunmaktan çok mutluyuz” açıklamasında bulundu.Afşin’deki etkinlikler için Kırgızistan’dan iki gurup getirdiklerini söyleyen TÜRKSOY Yetkilisi Şehnaz Burhaneddin Ünal, Atay müzik topluluğu ve Şattik dans topluluğu olarak 25 yıldan buyana dünyanın çeşitli yerlerinde kendi kültürlerini tanıtmak için çalışmalarda bulunduklarına değindi.

Belediye Başkanı Fatih Güven, günün anısına dans ve müzik grubu temsilcilerine Eshab-ı Kehf tablosu ve hediye takdim etti. Kırgızistan’dan gelen heyet ise Başkana Güven’e, yöresel kıyafetleri olan kalpak hediye etti ve Kırgız müzik aleti kopuz çalarak yöresel şarkılarını söylediler.

Kırgız Ekibi Üniversitelilerle Buluştu;

Afşin Meslek Yüksek Okulu öğrencileri, Kırgız dans ve müzik topluğu üyelerinin gösterisiyle eğlendi.

Afşin Belediye Düğün Salonunda gerçekleşen programda Kırgız ekibi, Afşin Belediye Başkanı Vekili Sebahattin Atalay, Belediye Meclis Üyeleri ve çok sayıda öğrencinin katıldığı etkinlikte yöresel müzik ve danslarını sergilediler.
Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2016, 15:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER