google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Hasat Öncesi Pestisit Denetimi

Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Kalıntı Denetim Eğitimleri İle Çiftçileri Bilgilendirmeye Devam Ediyor

Hasat Öncesi Pestisit Denetimi
Ülkemiz tarımı ve ticareti açısından önemli yeri olan taze meyve ve sebzelerde kalıntı sorunu yaşanabilmektedir. Bu da gıda güvenilirliği ve pazarlama problemi ile çiftçilerimizin gelir kaybına neden olabilmektedir.

Bitkisel üretimde zirai ilaç kalıntısının önlenmesi, tüketicilerimize güvenilir gıda sağlanmasının yanı sıra özellikle yaş meyve ve sebzede ihracatı olan ülkemizin rekabet gücünü de artıracaktır.

Kahramanmaraş Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü olarak İlimizde ticari önemi olan, hıyar, üzüm, kiraz, elma gibi ürünlerde birincil üretim de hasat öncesi Pestisit denetimi programı uygulanmaktadır.Bu uygulama kapsamında; ilimizde yoğun şekilde üretimi yapılan (günlük 200 ton) hıyar üreticilerimize yönelik Türkoğlu ilçemiz Kılılı mahallesinde eğitim programı düzenlendi.

Programda; hıyar hastalık ve zararlılarına yönelik kullanılacak bitki koruma ürünlerinin etiket bilgilerine göre; doğru ve zamanında uygulanması, uygulama ve hasat arasında geçmesi gereken süreye uyulması konularında üreticiler bilgilendirildi.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2016, 13:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER