google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Hac Kuraları Çekildi

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2016 yılında hac ibadetini yerine getirmek amacıyla kutsal topraklara gidecek hacı adaylarını kura çekimi ile belirledi.

Hac Kuraları Çekildi
Kahramanmaraş İl Müftülüğünde de Kura çekimi sırasında adaylar sevinç gözyaşlarına hakim olamadı. 

2016 Yılı Hac Kuraları Diyanet İşleri Başkanlığının Konferans Salonunda gerçekleştirildi. 2016 yılında yeni hac müracaatı internet üzerinden veya il ve ilçe müftülüklerince alınmış olup ilk defa, normal konaklama türünde 458 bin 87 kişi, müstakil odalı türünde 93 bin 852 kişi, otel konaklama türünde 29 bin 829 kişi olmak üzere toplam 581 bin 768 vatandaşın müracaat ettiği açıklandı. Bu yılki hac için 1 milyon 760 bin 751 kişinin katıldığı kura, bugün saat 11.00'de Diyanet İşleri Başkanlığı'nda bilgisayar ortamında, basın ve kamuoyuna açık yapıldı. Bu yıl Türkiye'den hacca 59 bin 200 kişi gidecek.

İLMÜFTÜSÜ GEVHER
Kahramanmaraş İl Müftüsü Muhammed Gevher Kura çekimi sırasında vatandaşlarla birlikte aynı sevince ortak oldu. Müftü Gevher gidemeyenlerin üzülmemesi gerektiğini ve bekledikleri sürece içlerindeki o aşk devam ettiği müddetçe de hayır kazanacaklarını söyledi. Müftü Gevher, hac ibadetini zevkli ve meşakkatli bir ibadet olduğunun altını çizdi, Hacca gideceklerin kiminle gideceklerini iyi seçmeleri gerektiği tavsiyesinde bulundu, Hac mevsiminin İslam âlemine hayırlı olmasını diledi.

HAC KESİN KAYITLARI
Hac kesin kayıtları, 7-18 Mart'ta, her ilde ve her bir hac konaklama türünde yapılacak. İlk hac kafilesinin 4 Ağustos'ta ve son hac kafilesinin 5 Eylül'de gideceği kutsal topraklardan dönüşler, 16 Eylül-16 Ekim'de gerçekleşecek.
Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü, kura çekiminden sonra kesin kayıt yapmaya hak kazanan vatandaşların, 'kesin kayıt yaptırabilir' belgelerinin, cep telefonlarına gelen kısa mesajdaki şifre ile alabileceklerinden, özellikle cep telefon bilgilerinin güncellenmesi gerektiği uyarısında bulundu.

HAC FİYATLARI NEDİR? 
Konaklama türlerine göre değişen hac fiyatları, normal konaklama için 3 bin 750 dolar, müstakil konaklama için 5 bin 250 dolar, otel için ise 6 bin 800 dolar olarak belirlendi. Hacı adayları, hac ücretlerini peşin yatırabilecekleri gibi 3 taksit halinde de ödeyebilecek. Hacı adaylarından, hac için belirlenen ücretler dışında ilave herhangi bir ücret talep edilmeyecek. Kura sonuçlarına 'http://hac.diyanet.gov.tr' adresinden ulaşabilecek.

HABER: HACI ALİ GÜNEÇIKAN
Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2016, 16:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER