google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

12 Kasım Afet Eğitimi Hazırlık Günü

Ülkemizin yaşadığı en büyük felâketlerden biri olarak 12 Kasım 1999 depreminde Düzce’de 710 vatandaşımız hayatını kaybetmiş ve 2679 vatandaşımız da yaralanmıştır.

12 Kasım Afet Eğitimi Hazırlık Günü

Depremlere Her Zaman Hazırlıklı Olmalıyız

Yaşadığımız bu depremler bir gerçeği ortaya çıkarmıştır. Ülkemiz ve özellikle bölgemiz deprem riski altındadır ve biz bu gerçeği göz ardı etmeden şehirleşmek, yapılaşmak ve yaşamak zorundayız. Depremler her zaman olacaktır. Önemli olan bu depremlerde kayıplarımızı en aza indirmek için, depremlere hazırlıklı olmalı ve içinde yaşadığımız binalarımızı buna göre yapılandırmalıyız. Devletimiz tarafından desteklenen kentsel dönüşüm uygulaması da bunun için önemli bir fırsat oluşturmaktadır. Kurumlarımızın ve sivil toplumun gayretleriyle insanlarımızın bilinçlendirilmesi ve ilimizdeki tüm yapı stokunun depreme dayanıklı hale getirilmesi hepimize düşen hayati bir görevdir “

İlimizde “Afet Bilinci Eğitimleri” Devam Ediyor

İlimizin de Doğu Anadolu Fay Hattı üzerinde 1. Derece deprem bölgesinde bulunması dolayısıyla, İlimizde yaşayan vatandaşlarımızı depremin etkilerinden korumak, depremin zararını en aza indirmek amacıyla, AFAD Başkanlığımızın 2013 Yılında başlatmış olduğu “ Afete Hazır Türkiye” projesi kapsamında “Afete Hazır Aile”, “Afete Hazır Okul”, Afete Hazır İşyeri”, “Afete Hazır Gönüllü Gençler”  eğitim projeleri ile ilimiz merkezinde, ilçelerde, köylerde halkımız afetlere karşı bilinçlendirme çalışmalarımız devam ediyor. Bu kapsamda her yıl ortalama 40 bin insana “Afet Bilinci” Eğitimi veriliyor. Eğitim verilen kişilerle Arama-Kurtarma, Yangın ve Tahliye tatbikatları gerçekleştiriliyor.

Aynı zamanda Başkanlığımızın  “O Kahraman Benim” AFAD Gönüllülük projesi kapsamında İlimizde “AFAD Gönüllüsü” çalışması yaprak olabilecek afetlerde hem bilinçli bir toplum oluşturmak hem de afet durumunda arama ve kurtarma personellerine  yardımcı olacak gönüllü ekipler oluşturuyoruz.

Son olarak. Bizler, Bir afet başa gelmeden önce gerekli tedbirleri önceden almamız gerekiyor. Başımıza geldikten sonra maalesef yapacak çok şey kalmıyor. O yüzden afet öncesi çok önemli mutlaka tedbir almalıyız hazırlıklı olmalıyız…

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER