google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

KMTSO’da TRIZ Eğitimi Yapıldı

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO), üyelerinin kurumsal kapasitesini geliştirmeye devam ediyor.

KMTSO’da TRIZ Eğitimi Yapıldı

KMTSO Eğitim Salonunda gerçekleştirilen program ile 2 gün boyunca, KMTSO üyelerine yönelik ‘Hızlı Problem Çözme, Sistematik ve Bilimsel İnovasyon Yapma Yöntemi (TRIZ)” eğitimi yapıldı. 

Günümüzün rekabet koşulları içerisinde yenilikçi olmak, sürdürülebilirliğin anahtar kelimesi haline geldi. Problemlerin çözümüne pratik ve sistematik bir metotla yaklaşıp yeni fikirlerin gelişimine olanak sağlayan “Hızlı Problem Çözme, Sistematik ve Bilimsel İnovasyon Yapma Yöntemi (TRIZ)” sayesinde global pazardaki belirleyici şirketlerin inovasyon stratejileri yeniden biçimleniyor.

Bu bağlamda, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası organizasyonu ile Prof. Dr. C. Ruhi Kaykayoğlu tarafından iki günlük “Hızlı Problem Çözme, Sistematik ve Bilimsel İnovasyon Yapma Yöntemi: TRIZ Eğitimi” gerçekleştirildi.

TRIZ, Rusça kelimeler, Teoriya Resheniya Izobretatelskikh Zadatch oluşuyor. TRIZ yaklaşımı, İngilizce “Theory of the Solution of Inventive Problems” veya Türkçe “İcat Temelli Problem Çözme Teorisi” veya “Yaratıcı Problem Çözme Teorisi” olarak tanımlanıyor.

Üniversitelerde, şirketlerde, Ar­Ge merkezlerinde, meydan okuyucu problemlere çözüm sağlayıcı, hızlı problem çözme, yaratıcı düşünme becerileri geliştirme, rakip patentlerin etrafından dolanma, yeni patent alma ve sistematik inovasyon geliştirme aracı. Dünya’da önemli marka ve firmalarca problem çözüm aracı olarak kullanılıyor.

Şirketler, profesyoneller ve akademisyenler problemlerini hızlı çözmek zorunda. Özellikle yeni ürün ve müşteri odaklı hizmet geliştirme sürecinde tüm ekiplerin daha yaratıcı olmaları beklenmekte. Hali hazırdaki problem çözme yöntemlerinin çevik olmadığı nedeni ile firmalar ve bireyler TRIZ yaklaşımına daha çok odaklanmakta. TRIZ; sistematik problem çözme yaklaşımı olmasının yanı sıra, birçok yaratıcılık yaklaşımı ile bilgi derinliği olan bu yaklaşım bugün bir çok firma için en çok tercih edilen problem çözme ve inovasyon gerçekleştirme aracı olarak kullanılmakta. Bu eğitimle, TRIZ yaklaşımın temelleri sunulurken birçok örnekle yöntemin çalışma yaşamında kullanımı pekiştiriliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1467

banner1468

banner1466