google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

KAPAM Yetkilileri Göreve Çağırdı

KAPAM, Kahramanmaraş’ın kangren haline dönüşen sorununa değinerek, tüm yetkilileri göreve çağırdı.

KAPAM Yetkilileri Göreve Çağırdı
 Kuruluş tarihi çok yeni olmasına rağmen Kahramanmaraş gündeminde aktif rol alan,  gündemi takip ederek gündeme dair sorunları tespit eden ve sorunlara çözüm önerileri sunan Kahramanmaraş Siyasi Sosyal Kültürel ve Ekonomik Politikaları Araştırma Merkezi Derneği  (KAPAM)  bu kez de Kahramanmaraş’ın kangren haline dönüşen Eğitim sorununa,  Anadolu Öğretmen Lisesi’nin Sosyal Bilimler Lisesine dönüştürülmesi ile ilgili açıklama yaptı.

Konu ile ilgili açıklama yapan KAPAM Genel Sekreteri Eğitimci İsmail Yaşar; “Milli Eğitim Bakanlığı okul türlerini azaltmak amacı ile Türkiye genelindeki 305 Anadolu Öğretmen Lisesini, Fen liselerine, Sosyal Bilimler Liselerine ya da Anadolu Liselerine dönüştürme kararı almış bulunmaktadır.

Bu karar ile birlikte 24 yıllık başarılı bir mazisi bulunan, her öğrenci velisinin çocuğunun burayı kazanması için büyük emekler verdiği, ilimizin eğitiminde lokomotif görevini gören ilk iki okuldan biri olan Anadolu Öğretmen Lisemiz maalesef Sosyal Bilimler Lisesine dönüştürülmüştür.

Bu dönüşümün hiçbir haklı gerekçesi olamaz. Çünkü bu okulumuz öğrenci profili ve başarısı açısından, eğitimci kadrosunun kalitesinden, şehirdeki bilinirliği ve popülaritesi açısından Fen lisesine dönüşecek ilk okul durumundadır. Hal böyle iken ilimizin eğitim yöneticileri Göksun, Afşin ve Elbistan Anadolu Öğretmen liselerini Fen liselerine dönüştürmüş ama Merkezdeki Anadolu öğretmen lisesini Sosyal Bilimler Lisesi yapmıştır.

Ayrıca başarılı bir çok Anadolu Öğretmen liseleri (Örneğin İstanbul ÇAPA, Bursa Ahmet Hamdi GÖKBAYRAK, Ankara Hasanoğlan ve Düziçi gibi AÖL) Fen liselerine dönüşürken Türkiye genelindeki 305 Anadolu Öğretmen Lisesi arasında  en yüksek puanla öğrenci alan  15. Okul durumundaki bu okulun Sosyal Bilimler Lisesine dönüşmesindeki Pedegojik ve Sosyal nedenleri  çok merak ediyoruz” dedi.

KAN KAYBETMEYE DEVAM EDİYORUZ

Türkiye Ekonomisine katkısı açısından 15 ile 17. Sıralarda olan Kahramanmaraş’ın Eğitimdeki başarısızlığına toplumun bütün kesimleri tarafından çareler aranırken, alınan bu kararın eğitimimizi daha da gerilere götüreceğini ve  kan kaybetmeye devam edeceğimizi  belirten İsmail Yaşar; “ Sorun sadece okulun dönüşme sorunu yada sadece öğretmenlerin ve velilerin sorunu değil ilin genelinin sorununudur. Bu kararla birlikte okulun zirvedeki başarısı orta sıralara gerileyecek, ilimizdeki başarısı yüksek olan öğrenciler il dışı tercihi yapmak zorunda kalacak, bu durum ise beraberinde ekonomik ve sosyal sorunlar doğuracaktır” dedi.

SORUN ODAKLI DEĞİL, ÇÖZÜM ODAKLI ÇALIŞIYORUZ

KAPAM olarak sorunlara eleştirel düşünce anlayışı içerisinde yaklaştıklarını ancak çözümü de berberinde ortaya koyduklarını söyleyen İsmail Yaşar, sözlerine şöyle devam etti; ”Biz ilimize Sosyal Bilimler lisesi açılmasına karşı değiliz. Şairler ve Yazarlar şehri olarak bilinen ve birçok sosyal bilimci yetiştiren ilimize Sosyal Bilimler Lisesi açılmasında çok geç bile kalınmıştır. Kararın tekrar düzeltilmesi için önümüzde yeterli zaman ve imkân bulunmaktadır.

M.E.B yayımladığı TEOG Tercih kılavuzlarında okul türü, alan, bölüm ve kontenjanlarda 30 Temmuz’a kadar değişiklik yapılabileceğini belirtmiştir. Bu tarihe kadar Kahramanmaraş Anadolu Öğretmen Lisesi Fen Lisesine dönüştürülebilecektir. Öğrenci başarısı açısından daha gerilerde olan İbrahim Çalık Lisesi ya da Hoca Ahmet Yesevi Lisesinin Sosyal Bilimler Lisesi yapılması halinde hem bu okulların başarısı yükselecek, hem de ilin başarısına katkı bulunulacaktır” dedi.

BÜTÜN YETKİLİLERİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ

“Kararın tekrar gözden geçirilerek, 30 Temmuz tarihine kadar düzeltilmesi için Başta Sayın Milletvekillerimizi, Valimizi, Kaymakamlarımızı, Belediye Başkanlarımızı, Milli Eğitim Müdürümüz ve yöneticilerimiz ile İlimizin eğitimindeki başarısını dert edinen herkesi göreve çağırıyoruz” diyen İsmail Yaşar, eğitim sendikalarının da konu hakkında pasif kalmasını anlayamadıklarını belirtti.

                                                                                                              

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2014, 14:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1467

banner1468

banner1466