google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html
banner1185

Tarihçi-Yazar Doç. Dr. Yalçın Özalp, Hayatını Kaybetti

Kahramanmaraşlı Tarihçi-Yazar Doç. Dr. Yalçın Özalp, hayatını kaybetti.

Tarihçi-Yazar Doç. Dr. Yalçın Özalp, Hayatını Kaybetti

Kahramanmaraş milli mücadelesinin bugünlere tahrif olmadan ulaşmasını sağlayan ve yazdığı eserler, yetiştirdiği onlarca isimler ile kentin adeta ansiklopedisi konumunda bulunan 82 yaşındaki Tarihçi-Yazar Doç. Dr. Yalçın Özalp, hayata gözlerini yumdu.

Bir süredir Korona virüsle mücadele eden Özalp, yaşam mücadelesini kaybetti.

Özgür Haber ailesi olarak, Tarihçi-Yazar Doç. Dr. Yalçın Özalp’a Yüce Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve sevenlerine sabırlar diliyoruz.

DOÇ. DR. YALÇIN ÖZALP, KİMDİR?

Tarih araştırmacısı. 13 Şubat 1938, Kahramanmaraş doğumlu. İlk, orta ve lise öğrenimini Amasya’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Umumi Türk Tarihi Bölümü (1967) mezunu. Ankara Üniversitesi Türk İnkılâp Tarihi Enstitüsünde yüksek lisans (1968) ve “Yurt Dışındaki Şehitlikler” tezi ile doktora (1987) yaptı. 1970 yılında Kahramanmaraş Lisesinde öğretmenliğe başladı. Çeşitli il ve ilçelerde çalıştıktan sonra Kahramanmaraş Eğitim Enstitüsünde öğretmen ve yönetici olarak görev yaptı. 1985’te itibaren Ortadoğu Teknik Üniversitesi Kahramanmaraş Meslek Yüksek Okulunda Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1993’te Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesine sınavla öğretim üyesi olarak girdi. KSÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu, Afşin Meslek Yüksek Okulu ve Elbistan Meslek Yüksek Okulunda çalıştı. Bu arada, Ermeniler tarafından 1895’te şehit edilen Maraş Tabur Ağası Hacı Mehmed Efendi ile beş askerinin şehitliklerini tespit etti. Merkeze bağlı Süleymanlı köyünde bulunan Süleyman Bey, Albay Tahsin ve 622 askerin şehit edildiği Süleymanlı Şehitliği tamirinin İl Jandarma Alay Komutanlığı tarafından yapılmasında görev aldı. 2005 yılında emekliye ayrıldı.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER