Tatilde Kilo Alımına Dikkat

Rahat bir tatil yapabilmek için seçilen “her şey dahil” konseptler insanları kilo alma kabusu ile karşı karşıya bırakabiliyor.

Tatilde Kilo Alımına Dikkat
 Bazı kurallara dikkat ederek hem güzel bir tatil yapabilir hem de tatilden kilo almadan dönebilirsiniz. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Zirve Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Beslenme Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Sema Erge, “ Kahvaltısız güne başlamayın” dedi.

Yaz tatillerinde geç saatlerde kalkılması nedeniyle kahvaltı genellikle yapılmamakta ya da çok geç saatlere bırakılmaktadır diyen Erge, “ Kahvaltısız beslenme, güne yanlış başlanılmasına sebep olur. Özellikle peynir, bol yeşillik, zeytin gibi Akdeniz tipi bir kahvaltı sağlıklı bir başlangıç olup, bedenin sıcak havalara ve gün içerisindeki yemek seçimlerine uyumunu kolaylaştıracaktır.” diye konuştu.

ARA ÖĞÜNLER ATLANMAMALI
Tatilde öğün sayıları azalmakta, her öğünde yenilen miktar da artmaktadır diyen Yrd. Doç. Dr. Erge, “Özellikle deniz ve havuz etkinlikleriyle yorulup, akşama kadar ara öğün yapmadan devam etmek hem sağlıksız beslenme hem de fazla kilo alımına yol açar. Bu nedenle, öğle yemeğinden sonra hafif atıştırmalıklarla ara öğünler yapılmalıdır. Yaz meyveleri, 2 top dondurma ya da şekersiz limonata gibi serinleten, uygun ara öğünler planlamak çok daha iyi olacaktır. Akşamları ise karbonhidrat ağırlıklı beslenmeden kaçınılmalıdır. Öğünlerde süt ve süt ürünleri, et-kuru baklagiller, yumurta, peynir, ekmek-tahıl grubu, meyve-sebzelerin olmasına dikkat edilmelidir.” uyarılarında bulundu.

BOL BOL SIVI TÜKETİN
Erge, “Yaz beslenmesinin en önemli başlıklarından biri su tüketimidir. Yaz aylarında bolca su içilmelidir. Sıvı alımındaki eksiklik, böbrek fonksiyonlarında sorunlara neden olabilir. Sıvı tüketimi çay, kahve ve soğuk içecekleri kapsasa da en önemli unsur su tüketimidir. Yaz aylarında özellikle terleme yoluyla vücuttan fazla su kaybı olacağı için, kilogram başına 30cc olarak planlanan normal su tüketimi, yaz aylarında kilogram başına 40cc olmalıdır.” dedi.
Yaz aylarında karpuz tüketimi önemli olduğuna değinen Erge, “Yüzde 90’ı su olan karpuz, tokluk hissi verir. İyi bir lif kaynağı olduğu için de bağırsak hareketlerini düzenler. Ayrıca karpuz protein, yağ, karbonhidrat ve fosforun yanı sıra A ve C vitaminlerini de içerir. Karpuz gibi diğer yaz meyveleri de vitamin ve mineraller açısından oldukça zengindir ve sıcaklığın neden olduğu sıvı kaybının önlemesinin yanı sıra vücuda vitamin ve mineral desteği de sağlar.” diye belirtti.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2015, 15:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER