google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Tatil Yeri Seçiminde Sağlık İkinci Plana Atılmamalı

Yaz mevsimi ile birlikte bütün bir yıl hayali kurulan tatil planları hayata geçmeye başladı.

Tatil Yeri Seçiminde Sağlık İkinci Plana Atılmamalı

Tatil yeri seçiminde; otelin denize konumu, yiyecek ve içecek seçenekleri, fiyat alternatifleri gibi etkenler öncelikli olarak değerlendirilirken sağlık ikinci plana atılıyor. Özellikle astım hastaları için bazen odadaki halı, bazen de havuz suyundaki klor ciddi birer tehlikeye dönüşebiliyor.

 

Zirve Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Halk Sağlığı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Nilgün Ulutaşdemir, astım hastalarının sağlıklı bir tatil geçirmeleri için önemli uyarılarda bulundu.

 

Ulutaşdemir, "Gidilecek bölge açısından; hava kirliliği olmayan, polenlerin yoğun olmadığı ve yüksek nem içermeyen yerler seçilmelidir. Araba ile yolculuklarda klima kullanılmalı, uçak yolculuğu yapanlar ise nefes açıcı ilaçlarını yanlarından ayırmamalıdır. Yolculukta araba kullanılacaksa; camları açmak yerine klima kullanılması daha uygundur.” dedi.

Ev tozu alerjisi olanların çok dikkatli olması gerektiğini söyleyen Ulutaşdemir, "Otel odasının halı ile kaplı olması, özellikle ev tozu alerjisi olanlar açısından tehlikelidir. Mümkünse halı ile kaplı olmayan odalar tercih edilmelidir.  Ayrıca kalınacak odanın havalandırma sistemi yüksek kalitede olmalıdır." uyarılarında bulundu.

Havuz Suyundaki Klor Astımı Tetikleyebilir

Havuz suyundaki klorun astımı tetikleyebileceğine dikkat çeken Ulutaşdemir, "Klor, özellikle alerjik astım hastalarında nefes darlığını tetikleyici bir etken olabilir. Bunun için astım hastalarının havuzdan sonra duş almaları veya havuzlar yerine denizi tercih etmeleri gerekir.  diye konuştu.

Güneş alerjisinin, yaz tatillerinde karşılaşılabilecek başlıca sorunlardan olduğunu belirten Ulutaşdemir, " Güneş, ciltte ve gözde reaksiyon yaratabilir. Bu nedenle saat 10:00 ile 16:00 arasında güneşe çıkmamak, güneş gözlüğü ve şapka kullanmak, yüksek koruma faktörlü kremlerle cildi korumak çok önemlidir. Astım hastaları için önerilen yüzme ve yürüyüş gibi sporların güneşin çok yoğun olduğu saatlerde yapılması uygun değildir.” şeklinde konuştu

Rahat bir tatil geçirebilmek için tüm önlemlerin alınması ve gereken ilaçların düzenli kullanılması gerektiğini vurgulayan Ulutaşdemir, “Astım ve alerji hastalarının bir çoğu yaz döneminde şikayetleri hafiflediği için ilaçlarını ihmal edebilir. Ancak kontrolsüz bir alerji ve astım yaz tatillerinde hızla alevlenerek sorun yaratabilir. Bunun için  tatile çıkarken kullanılacak ilaçların, cilt, burun ve göz alerjileri için kullanılabilecek krem ve damlaların hazırlanması gerekir” uyarılarında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2014, 14:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER