google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Soğuk Havalarda Kalbinizi Koruyun

Kış mevsimi ile birlikte soğuk havalara bağlı kalp krizi riski de artıyor. Kış aylarında özellikle vücut ısısındaki ani değişimler kalp sağlığını olumsuz etkiliyor.

Soğuk Havalarda Kalbinizi Koruyun
 Zirve Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Halk Sağlığı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Nilgün Ulutaşdemir, kalp hastalarının soğuk havanın etkisine maruz kalmamaları ve dışarıda vakit geçirirken kendilerini koruyucu önlemler almaları kalp krizi riskini önemli ölçüde azalttığını belirtti.

Özellikle kalp hastalarının uzun süre soğuk havaya maruz kalmasının ciddi sorunlara yol açabileceğini söyleyen Ulutaşdemir, soğuk havada kalbin mevcut vücut sıcaklığını koruyabilmek için daha fazla kan pompaladığını ve bu nedenle kalbin daha fazla oksijene ihtiyaç duyduğunu belirterek, "Hava sıcaklıklarının hızla düşmesiyle birlikte özellikle kronik kalp rahatsızlığı olan kişilerin çok daha dikkatli olması gerekiyor. Soğuk hava, damar büzüşmesini tetikleyerek damar içi basınç artışına neden olabilir ve kalbin kan akımını bozabilir. Bu durum kalp krizini tetikleyebilir. Bunun yanı sıra yüksek tansiyon hastalığı olan kişilerde de kalp sağlığını bozabilir." diye konuştu.

Ne Gibi Önlemler Alınmalıdır?

Kış aylarında kalp sağlığını olumsuz etkileyen faktörlerin başında soğuk hava ve aşırı rüzgar gelmektedir diyen Ulutaşdemir, “Bu iki faktöre aynı anda maruz kalmak, vücut ısısında ani değişimlere neden olarak kalp krizi riskini de artırmaktadır. Kalp hastalarının kış aylarını da sağlıklı bir şekilde geçirebilmeleri için soğuk havadan ve kalabalık ortamlardan uzak durması çok önemlidir. Özellikle havaların aşırı soğuduğu dönemlerde vücut ısısını korumak için kalın çorap giyilmeli, eldiven ve beresiz sokağa çıkılmamalıdır Kış aylarında açık hava egzersizleri daha aza indirilmeli. Spor için kapalı mekanlar tercih edilmeli. Soğuktan koruyan kıyafet giyinilmeli, vücut sıcaklığının önemli bir bölümü baş bölgesinden kaybedildiğinden mutlaka baş sıcak tutulmalı, Soğuk havada kahve ya da sigara kullanımından kaçınılmalı ve bol sıvı tüketilmelidir.” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2015, 13:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1324

banner1319

banner1323

banner1318