google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Soba Zehirlenmelerine Dikkat Çekildi

Kahramanmaraş Halk Sağlığı Müdürlüğümüz Çevre ve Çalışan Sağlığı Şubesi tarafından İlimiz Genelinde Soba Zehirlenmelerine dikkat çekmek ve Soba Zehirlenmelerinden kaynaklanan Felaketlerinin önüne geçmek için Piazza AVM de stand açarak Broşür Afiş ve el ilanları ile Halkımıza bilgilendirme yapılmıştır.

Soba Zehirlenmelerine Dikkat Çekildi
 İlimizde yoğun olarak soba ile ısınan mahallelerde Müdürlüğümüz mobil aracı ile anonslar yapılarak ve broşürler dağıtılarak farkındalık oluşturulmaya çalışılmaktadır.

        İl merkezindeki Muhtarlarımızı da bu konuda duyarlılık göstermeleri ve destek vermeleri amacıyla da ziyaret ettik. Burada halkımıza yönelik broşür ve afişlerin dağıtılmasında muhtarlarımızdan yardım aldık. Mahalle Muhtarlarımızın desteğiyle Halkımızın duyarlılığının artması amacıyla broşürlerimiz ve afişlerimiz Otobüs Duraklarına, Mahalle Muhtarlıklarına ve Esnaflarımızın dükkanlarındaki görünür yerlere asılmaları sağlanmıştır. Karbonmonoksit zehirlenmelerine maruz kalınmaması için soba ile ısınan evlere ziyaretler yapılarak, doğru bir sobanın nasıl kurulması ve  ne şekilde yakılması, hangi durumlarda sobanın yakılmaması gerektiği konusunda bilgilendirmeler ve eğitimler verilmiş, bu tür can kayıpları ve acıların yaşanmaması için tüm uyarıların dikkate alınması konusuna vurgu yapılmıştır.

       Soba Zehirlenmelerinin önüne geçilmesi gerekliliğine vurgu yapan Dr. Ahmet YENER 'Doğru yakılan soba ısıtır, Yanlış yakılan soba öldürür ' diyerek soba yakımından sobanın kurulmasına kadar uzmanların tavsiyelerine uyulması gerektiğini vurgulamıştır.Ayrıca Soba zehirlenmesinin belirtilerinden bahseden Halk sağlığı Müdürümüz Dr.Ahmet YENER, kişide bulantı,bilinç kaybı,baş ağrısı,halsizlik gibi belirtiler görüldüğünde ortamın hemen havalandırılması gerekir ve  112 Acil Servisiyle irtibata geçilmesi gerekir.Burada bizim amacımız bu tür felaketlerin yaşanmadan önüne geçilmesidir.Halkımızın tavsiyelerimize uyarak soba yakımı ve bakımlarını yaparak bu tür acıların yaşanmasının önüne geçebiliriz.

       Gezici otobüsümüz İl Merkezimiz ve İlçelerimizde anons ile soba zehirlenmelerinde farkındalık oluşturulmak amacıyla ziyaretlerimiz devam edecektir.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2014, 12:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1324

banner1319

banner1323

banner1318