google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Sıcaklıkların Artması Göz Alerjilerini Tetikliyor

Sıcaklıkların artması vücudumuzdaki pek çok noktamızda çeşitli reaksiyonlara yol açtığı gibi göz sağlığımızı da tehdit ediyor.

Sıcaklıkların Artması Göz Alerjilerini Tetikliyor
 Özellikle yaz mevsiminin en çok şikayet edilen konularından biri de göz alerjileridir. Zirve Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Halk Sağlığı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Nilgün Ulutaşdemir bu alerjik rahatsızlıkların tedavi edilmemesi durumunda ciddi göz problemlerine yol açabileceğini ifade ederek yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi. 

Yrd. Doç. Dr. Nilgün Ulutaşdemir, “Alerji, vücuda giren yada temas eden bir maddeye karşı vücudun kendi kendine zarar verecek derecede reaksiyon göstermesidir. Bu reaksiyonlar normal düzeyde olursa vücudu koruma görevi görür, ancak bu durum alerjik kişilerde reaksiyonları normal düzeyin üzerine çıkarır. Yani bu durum vücudun organizmanın alerjenlere karşı aşırı duyarlı olma halidir.” diyerek alerjinin genel tanımından ve vücut için doğal bir etken olduğunu vurguladı.


GÖZ ALERJİSİ, GÖZDE ZARARLI SEMPTOMLARA YOL AÇAR

Ulutaşdemir, gözlerin kızarması, sulanması ve kaşıntı ile kendini gösteren “Alerjik Konjonktivit” çok sık rastlanan bir göz rahatsızlığıdır diyerek, alerjik konjonktivit göz kapaklarının içini, gözün beyaz kısmını saran ve konjontiva olarak isimlendirilen zarın alerjiye bağlı olarak gelişen iltihabı olduğunu belirtti.

Ulutaşdemir, “Potansiyel alerjenler polen, hayvan tüyü, toz ve küfü içerir. En büyük semptom kaşınma ve kızarmadır. Bunun dışında ışıktan rahatsız olma, yanma, sulanma, yabancı cisim hissi, hafif kapak düşüklüğü ve çapaklanma da görülebilir. Şikayetler akşam saatlerinde daha fazla görülür. Özellikle açık havada geçirilen zamanlardan sonra göz daha fazla alerjene maruz kalacağından kızarıklık ve kaşıntı şikayetleri de artacaktır.” dedi.

 

ALERJİK REAKSİYONLARDAN KURTULMAK İÇİN DİKKATLİ OLUNMALI

Ulutaşdemir, alerjik konjonktivitin tedavisinde temel prensibin alerjiye neden olan etkenden uzak durulmasından geçtiğini belirtti. “Gözü kaplayan güneş gözlükleri alerjenle direk teması azaltacağı için ve soğuk kompres vazokonstriksiyon yapacağı için faydalı olabilir. Bunların dışında semptomların görüldüğü süre boyunca anti alerjik, topikal damlalar kullanılmalıdır. Alerjik konjonktivit, çok sık rastlanan, tekrarlayıcı bir göz rahatsızlığı olup tedavi edilmediğinde ciddi göz hastalılarına ve körlüğe bile neden olabilir.” diyerek dikkatli olunması gerektiğini açıkladı. 

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2015, 13:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER