google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Sahur Yapmadan Oruç Tutmak Riskli

Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte uzun süren açlıktan sonra nasıl beslenilmesi gerektiğini ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıklayan Zirve Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi ve Beslenme Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Sema Erge, 3 ana öğünden oluşan günlük beslenme düzeninin, iftar ve sahur olmak üzere iki öğüne düştüğünü belirterek, Ramazan ayında sağlık sorunlarının oluşmasını engellemenin sanıldığı kadar zor olmadığını sahur yapmadan oruç tutmanın riskli olduğunu söyledi.

Sahur Yapmadan Oruç Tutmak Riskli
 Erge, sahurun bireyleri oruca hazırlayan en önemi öğün olduğunu ifade ederek,  ''uyanamama'' bahanesiyle sahurun asla atlanılmaması gerektiğini belirterek “Akşam yenilen yiyeceklerle oruç tutulduğunda, açlık döneminin daha da uzuyor ve kan şekerinin düşmesine neden oluyor. Kan şekerinin dengeli gitmesi için sahura mutlaka kalkılmalı ve kan şekerinde ani değişiklik yaratmayacak, emilimi yavaş olup midede uzun süre kalacak protein ve lif içeriği yüksek besinler tercih edilmelidir. “ dedi.

Ramazanda bireylerin günlük enerji, protein, vitamin ve mineral ihtiyacı değişmemekte ancak aç kalınan süre uzamaktadır diyen Erge, “ Bu nedenle sahurda çok yemek yerine daha yavaş sindirilen ve daha uzun süre tokluk hissi sağlayan proteinli ve lifli yiyecekler tercih edilmelidir. Bu besinler; tam tahıllı ürünler, süt ürünleri, et çeşitleri, yumurta, sebze ve meyvelerdir. Lifli yiyecekler tercih edilerek, Ramazanda en sık görülen sorunlardan biri olan kabızlık problemi de önlenebilmektedir. Beyaz undan yapılmış hamur işleri ve şekerli yiyeceklerden ise, insülin salgısını uyararak çabuk acıkmaya neden oldukları ve kabızlığı tetikledikleri için kaçınılmalıdır.'' şeklinde konuştu.

REFLÜ RAMAZANDA SIK GÖRÜLÜYOR

Erge, Ramazanda en sık görülen sağlık problemlerinden birisi olan reflüden korunmak için kızartma ve kavurmalar, salam, sucuk, sosis gibi çok yağlı ve çok baharatlı, tuzlu yiyeceklerden uzak durulması gerektiğini vurgulayarak “ Bu tarz yiyeceklerin çok fazla susamaya neden olacağı için oruç tutmayı daha da güçleştiriyor.  Tüm gün aç kalan kişilerin iftarda 3-4 çeşit yemeği bir arada ve hızlı bir şekilde  tüketerek boş mideye biranda yükleniyor. Bu ise, midede ağırlık, bulantı, gaz, yanma ve kabızlık gibi sorunlara neden olmaktadır. Bu problemleri önlemek için iftar, su veya hurma ile açıldıktan sonra yağ oranı az olan iftariyelikler ve 1 kase çorba ile birkaç dilim kepekli veya tam tahıllı ekmek tüketilmelidir. “ diye konuştu.

Yarım veya bir saat ara verildikten sonra akşam yemeğine geçilmelidir diyen Erge, “ Bu öğün için ızgara, haşlama veya fırında pişirilmiş et, tavuk veya balık yemekleri ile zeytinyağlı sebze yemekleri veya etli sebze yemekleri ve yanında salata, yoğurt ve birkaç dilim ekmekten oluşan menüler idealdir. Ekmek yerine makarna veya pilav gibi yiyecekler de tüketilebilir. Ancak ağır hamur işleri, kızartma ve kavurmalar, tatlılar gibi yiyeceklerden uzak durulmalıdır.” İfadelerini kullandı.

BOL BOL SIVI TÜKETİN, YÜRÜYÜŞ YAPIN 

Erge, “Bir yetişkinin günlük sıvı gereksinimin 1,5-2 litredir. Bu nedenle iftar ile sahur arasındaki zamanın iyi değerlendirilmesi ve bol bol sıvı tüketilmesi gerekir. Ayrıca akşam yemeğinden 1 veya 2 saat sonra yapılan ve 30-45 dakika süren yürüyüşler ile metabolizmanın yavaşlaması ve besinleri depolanması önlenebilir.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2015, 13:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER