google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html
banner1258

KSÜ’de Obeziteye Başarılı Neşter

Sağlık dünyasının gözü şimdi Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde yapılan obezite ameliyatlarına çevrildi.

KSÜ’de Obeziteye Başarılı Neşter

Prof. Dr. Ertan Bülbüloğlu ve ekibinin yaptığı ameliyatlarda bir yılda 100 kilo birden veren hastalar var.

Dünya obeziteye karşı önlemleri tartışadursun, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Cerrahi Tıp Bilimleri ve Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ertan Bülbüloğlu, yaptığı tüp mide ve mide Bypas ameliyatlarıyla obezite hastalarının da umudu oldu. Ülkemizde obezite görülme görülme sıklığının erkeklerde %21.2, Kadınlarda ise %41.5 olarak tespit edildiğini belirten Prof. Dr. Ertan Bülbüloğlu, bunun 40-69 yaş grubu arasında olduğunun altını çizdi.

GELECEĞİN EN BÜYÜK TEHLİKESİ: OBEZİTE
Obeziteye karşı mücadelenin tüm dünyada en ön sıralara alındığına dikkat çeken Prof. Dr. Bülbüloğlu, Türkiye’de  risk grubunun İç Anadolu’da %25.0 ile en yüksek seviyede olduğunu, bunu %24.0 ile Güney, %23.5 ile Kuzey bölgesinin, %21.6 Batı ve %17.2 oranla Doğu Anadolu bölgesinin takip ettiğini hatırlattı.
Bu bölgede obezite amaliyatlarına ilk başlayan kliniğiz . Üniversitemiz obezite kliniği faaliyete iken Mersinden Hakkari’ye ve Erzurum’a kadar bu bölgede obezite amaliyatları yapılmamaktaydı. Obezite kliniğimizde düzenlediğimiz canlı ameliyat kurslarıyla veya  bizzat diğer şehirlerde ameliyatlara katılarak bu bölgede ülkemizin ihtiyacı olan bu alana önemli katkılarımız olmuştur.

Prof. Bülbüloğlu, obezitenin ana nedenlerinin hormonlar ve genler dışında aşırı derecede yemek ve hareketsizlik olduğunu dile getirdi. Mide’ye kelepçe yerine tüp mide ve mideye By Pass ameliyatlarıyla hastalara umut ışığı saçan Prof. Dr Ertan Bülbüloğlu ve ekibi, bugüne kadar Kahramanmaraş Üniversitesi Araştırma ve Uygulama  Hastanesi’ne müracaat eden, Türkiye’nin çeşitli illeri ve yurt dışından gelen 250’ü aşkın hastaya bu ameliyatı başarıyla uyguladı.BİR YILDA 100 KİLO ZAYIYLAYANLAR VAR
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ertan Bülbüloğlu, KSÜ’de ilk kez başlatılan obezite ameliyatlarıyla obezite hastalarının yaşam kalitesini ve ortalama yaşam sürelerini yükselttiklerini söyledi. Yapılan ameliyatların tek başına çare olmadığının altını çizen Prof. Dr. Ertan Bülbüloğlu, operasyon sonrası beslenme ve psikolojik desteğin de büyük önem kazandığını hatırlattı. Yeni tam donanımlı üniversite hastaneside faaliyete başladı. Bu güzel yatırım sonrası   sağlık turizmi obezite operasyonlarıyla başladı. Bu hastanelerde obezite ameliyatı geçiren hastalar arasında bir yıl içinde 100 kilo birden zayıflayanlar da var.

BU HASTA GRUBU AMELİYATLAR SONUCU TAM 2 TON ZAYIFLADI

Ameliyat sonrası hastalarıyla sürekli iletişimde olan Prof. Dr. Ertan Bülbüloğlu onları yeni beslenme alışkanlıkları konusunda da özel seminerlerle bilgilendiriyor. Hatta birlikte piknikler bile düzenliyor. Prof. Dr. Ertan Bülbüloğlu’nun bir toplantı sonunda ameliyat ettiği hastalarla objektiflere poz verdi. Obezite operasyonu geçiren yaklaşık 40 hastanın  ortalama 50 kilo ile iki ton zayıflaması ise ekibin başarısının gösterdi.

İŞTE MUCİZEYİ YAŞAYANLAR
Kahramanmaraş Üniversitesi Araştırma ve Uygulama  Hastanesi’nde Prof. Dr. Ertan Bülbüloğlu’nun yaptığı operasyonla yeniden hayata dönen hastaların çoğunluğu 1 yılda ortalama 45 ile 50 kilo arasında zayıflamayı başardı. İşte Prof. Dr. Ertan Bülbüloğlu’nun ameliyat ettiği hastaların bir bölümünün verdiği kilo oranları şöyle:

Mustafa Torun: 210 kilodan bir yılda 115 kiloya düştü
Ceyda Eğri: 12 ayda 136 kilodan 72’ye düştü
Hikmet Aktan: (Güvenlik görevlisi): 60 kilo zayıfladı
Melike Yanık: 113 kilodan 62’ye düştü.
Emine Güler: 113 kilodan 54’ye düştü
Nazan Darendeli: 47 kilo zayıfladı
Gönül Yörük: 48 kilo zayıfladıGüncelleme Tarihi: 12 Haziran 2014, 16:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER