Diş Çürükleri Metabolizmayı Olumsuz Etkiler

Diş ve diş eti hastalıkları ülkemizde ve dünyada en önemli sağlık sorunları arasındadır.

Diş Çürükleri Metabolizmayı Olumsuz Etkiler
Ağızdaki olumsuzluklar diş sağlığının bozulmasına, sindirimin olumsuz etkilenmesine yol açar. Bu yüzden ağız ve diş sağlığı son derece önemlidir. Peki ağız ve diş sağlığı nasıl yapılmalıdır ? Diş çürüklerden korunma yöntemleri nelerdir ? Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Zirve Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi ve Diş Hekimi Yrd. Doç. Dr. Tolga Topçuoğlu, “Hastalıklı dişler, ağız sağlığını etkilediği gibi insan vücudundaki diğer organların sağlığını da tetikler.” dedi.

Dişler sindirim sistemimize yardımcı olan yapılardır diyen Topçuoğlu, “Dişlerimize iyi bakmazsak sadece dişlerimizi değil bir çok organımıza zarar veririz. Mekanik sindirimi sağlayan dişlerin kaybı söz konusu olduğunda aldığımız besinler tam olarak çiğnenmediği için büyük parçalar halinde mideye iner ve sindirimi zorlaşır. Mide problemleri ortaya çıkar. Bu durum ilerleyen dönemlerde de diğer organlarımıza zarar verir. Vücudumuz bir bütündür ve bir dişli bozulunca bu durum diğerlerini de etkiler.” dedi.

Diş çürüklerinin genel sağlık açısından zararı olduğu gibi sosyal açıdan da negatif etkileri olduğunu dile getiren Topçuoğlu, “ Diş çürükleri ilk başta ağız kokusuna neden olur. Kişi sosyal hayatta iletişimde olduğu kişileri ağız kokusuyla rahatsız edebilir. Bu durum iletişimi olumsuz yönde etkiler. Bunun yanında ön bölge dişlerinde çürük olursa bu durumda estetik açıdan çirkin bir görünüm olur. burada hem biz hem de karşımızdaki kişi rahatsız olabilir.” şeklinde konuştu. 

Topçuoğlu, “Ağız ve diş sağlığının özeti ana öğünlerden sonra günde 3 defa dişlerin fırçalanmasıdır. Kişinin ağız ve diş yapısına uygun sertlikte diş fırçası ve buna göre macun kullanımı gerekir.” diye belirtti. 
Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2015, 16:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER