google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Devlet Hastanesi Acillerinde Yeni Dönem

Mesai saatleri haricinde hastanelerimizde Uzman Hekim Poliklinik Muayenesi Başladı.

Devlet Hastanesi Acillerinde Yeni Dönem
 Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge doğrultusunda yoğunluk yaşanan acil servislerle ilgili birtakım düzenlemeler yapılmış olup konuyla ilgili Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr. Ali Nuri ÖKSÜZ açıklamalarda bulundu.

İl Sağlık Müdürü ÖKSÜZ açıklamasında şunları kaydetti:

“Sağlık Bakanlığımızın 2018/2 sayılı genelgesi ile Acil servislerde yaşanan yoğunluğun azaltılması adına yeni düzenlemeler yapılmıştır. Bu kapsamda sağlık Bakanlığı bünyesinde ASKOMER (Acil Sağlık Eylem Planı Koordinasyon Merkezi) isimli bir birim kurulmuştur. Sağlık bakanlığı tarafından günlük Acil başvuru sayısı 1000 ve üzeri olan 61 adet hastanede bu yeni uygulama başlatılmıştır. İlimizde Necip Fazıl Şehir hastanesi bu uygulamanın başladığı 61 ilden yoğunluk sırasına göre ilk 10 il arasında yerini almaktadır.

Yeni uygulamada Acil servislere başvuran poliklinik hastalarının yükünü dağıtarak acil servis yoğunluğunun azaltılması planlanmıştır.  Acil servislerimizde yoğunluğun en fazla olduğu 17.00-23.00 saatleri arasında uzman hekimlerin hasta baktıkları ek polikliniklerin açılması planlanmıştır. Bu kapsamda İlimizde Necip Fazıl Şehir Hastanesi günlük ortalama acil başvuru sayısı 1800 olduğundan ve yoğunluğun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Ek Hizmet Binası ile ve Yörük Selim Ek Hizmet Binası acil servislerinde olması nedeni ile bu binalarımızda acil servislerimizin yükünün azaltılması adına uzman hekimlerimizden oluşan ve mesai sonrası hizmet veren poliklinikler 30.01.2018 tarihinde vatandaşlarımızın hizmetine açılmıştır.

30.01.2018 tarihinden itibaren bu güne kadar (15.02.2018 itibariyle) Necip Fazıl Şehir Hastanesinde Acil serviste bakılan toplam hasta sayısı 28.208, yeşil alan diye tabir ettiğimiz poliklinik hasta sayısı ise 4.549 olup yeşil alan poliklinik başvuruların 1.087 si acil servis dışında acil servise yakın bir alanda uzman hekim polikliniğinde bakılmıştır. Bu yöntem sayesinde şimdiden acil servislerimizde yoğunluk %23 oranında azaltılmıştır. Ayrıca uygulanan bu yöntem sayesinde sarı alan diye tabir edilen alanda bakılan hasta sayısında ve acil servislerde gözlem altında tutulan hasta sayısında gözle görülür bir azalma sağlanmıştır. Son Günlerde bu sayının ortalama günlük 1500’lerden’1200 lere düştüğü açıkça görülmektedir.

30.01.2018 tarihinden itibaren uzman hekim polikliniklerimiz, hekimlerimizin ve diğer personellerimizin özverili çalışması ile 1 poliklinik olarak başlamış olup, 15.02.2018 tarihinde 4 uzman hekim polikliniği olarak devam etmektedir.  Bu polikliniklerimiz hafta içi 17.00-23.00 saatleri arasında olmak kaydı ile Dâhiliye, Ortopedi ve Kulak burun boğaz uzman hekim poliklinikleri Necip Fazıl Şehir Hastanesi Yörük Selim Ek hizmet binasında,  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzman hekim polikliniği ise Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları ek hizmet binasında hastalarımıza hizmet vermektedir.

 Sağlığın gelişim dönemindeki bu iyi uygulamanın vatandaşımıza hayırlı uğurlu olmasını dilerim.”

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2018, 15:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER