Ağız Ve Diş Sağlığı Hastanesinde Bir İlk

Kahramanmaraş Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesinde hizmete açılan ameliyathanenin modern cihazlarla donatılması ve personel eksiğinin tamamlanması ile birlikte ilk ameliyat gerçekleştirildi.

Ağız Ve Diş Sağlığı Hastanesinde Bir İlk

Kahramanmaraş Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Opr. Dr. Semih Yancar, Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesinde lokal ve genel anestezi altında,  kist, travma, gömük diş çekimi, rezeksiyon gibi minör ve majör cerrahi ameliyatlar ile zihinsel engelli hastaların tedavilerinin yapıldığını belirtti.

Yancar, “Hastanemize diş çürüğü ve diş taşı şikâyeti ile başvuran mental retardasyon hastasına ameliyathanemizde diş hekimlerimiz Aslı Kısakürek ve Şaban Dilik tarafından müdahale edilerek, hasta 1 gün müşahede altında tutulduktan sonra taburcu edilmiştir ”dedi.

Genel Sekreter Yancar, fiziksel ve zihinsel uyum yetersizliği olan hastaların lokal anestezi ile yapılan tedavi işlemlerinde hem hasta hem de hekim açısından zorluklarla karşılaşıldığını, uyum gösteren mental retarde hastaların tedavilerinin lokal anestezi altında ya da sedasyon desteği ile yapılabildiğini, uyum gösteremeyen ağır zihinsel veya fiziksel engellilerin tedavilerinin de genel anestezi altında yapıldığını ifade etti.


Aynı zamanda bu hastalarda ilk tedavi işlemlerinden sonra, kendi kendine ağız bakımlarını yapamadıklarından, diş çürükleri ve diş eti hastalıklarının sık sık tekrarladığını bu nedenle 6 aylık periyotlarla kontrolle çağrıldıklarını dile getirerek Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi çalışanlarına teşekkürlerini iletti.

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2016, 19:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER