google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Ağız Kokusu Hastalıkların Habercisi

Ağız kokusu insanları çok rahatsız eden hastalıklar arasında yer almaktadır. Ağız kokusunun farklı bir çok sebebi olabilir. Fakat bazı sebepler ciddi sağlık problemlerinin habercisi olabiliyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Zirve Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Halk Sağlığı Uzmanı Nilgün Yrd. Doç. Dr. Ulutaşdemir, Ağız kokusunun bir çok hastalığın habercisi olduğunu belirtti.

Ağız Kokusu Hastalıkların Habercisi
 Ağız kokusunun sebebi ağızda üreyen bakterilerden kaynaklanan hidrojen sülfür bileşikleridir diyen Ulutaşdemir, “Dişlerde çürük olması, yemeklerden sonra ağzın iyi yıkanmaması, ağızdaki gıda artıkları, diş eti iltihapları, ağız mukozasından dökülen hücreler kokunun oluşumunda en önemli faktörlerdir.” dedi

Ulutaşdemir, “Bakımına dikkat edildiği halde ağzın kokması, diyabet, karaciğer, böbrek, üst solunum yolu, mide hastalıkları gibi birçok hastalığın ilk habercisidir.. Böbrek hastalarının, Karaciğer yetmezliği olanların da ağız kokusu olabiliyor. Üst solunum yolu hastalıklarında ağız kokusu çok sık meydana gelebiliyor. Burun tıkandığında hasta ağızdan nefes alıyor, ağzın içindeki dinamik tamamen bozuluyor. Diş çürükleri de ağız kokusuna neden olabiliyor” diye konuştu.

Ağız kokusunun tedavisi ile ilgili önerilerde bulunan Ulutaşdemir, “Ağız hijyenine dikkat etmek gerekiyor. Diş ve dil fırçalamak, dişlerin arasını temizlemek, diş eti iltihaplarını tedavi ettirmek çok önemli. Ağız kokusu olan hastalar, sigara içmeyi azaltmalı, zararlı gıdalardan uzak durmalı, düzenli aralıklarla beslenmeli ve sık sık hekimlere başvurmalı.” diye belirtti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2015, 15:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1324

banner1319

banner1323

banner1318