31. ASKOM Toplantısı Yapıldı

Acil Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Komisyonu (ASKOM) Olağan Toplantısının 31. si, 25 Ağustos 2015 tarihinde Kahramanmaraş Halk Sağlığı Müdürlüğü toplantı salonunda yapıldı.

31. ASKOM Toplantısı Yapıldı
 Kahramanmaraş İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Mehmet Özdemir’in başkanlığında başlayan toplantıya; Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği İdarecileri ile KSÜ Tıp Fakültesi, Özel Hastaneler ve İl-İlçe Hastanelerinin Acilden Sorumlu Başhekim Yardımcıları ve Malatya İl Ambulans Merkezi Helikopter Ambulans ekibinden Kaptan pilot Mehmet Büyüktuncel, Dr. Ebru Gönen ve Dr. Mustafa Kısacık katıldı.

Saat 10:00 da başlayan ASKOM toplantısı, Malatya Helikopter Ambulansı sorumluluk sahasında bulunan Kahramanmaraş İl ve İlçe Acil Servis Doktorlarının ve Uzman Doktorların farkındalığını oluşturmak amacıyla; Malatya İl Ambulans Merkezi Helikopter Ambulans ekibi tarafından verilen brifingle başladı.

“Güzel Kahramanmaraş’ımızın da içinde bulunduğu 16 şehirde Sağlık Bakanlığı’na ait ambulans helikopteri halkımıza ücretsiz olarak hizmet vermektedir,” diyerek sözlerine başlayan Helikopter ambulans kaptan pilotu Mehmet Büyüktuncel şöyle devam etti.

“İl Sağlık Müdürlüğü 112 Komuta Merkezi bünyesinde faaliyet gösteren ambulans helikopteri, ülkemizde insan hayatına ne denli önem verildiğinin bir göstergesidir.

Sadece gün doğumu ile gün batımı saatleri arasında uçuş yapabilen helikopterde, bir doktor ve bir Acil Tıp Teknisyeni (ATT) ya da Anestezi Teknikeri görev yapmaktadır. Medikal donanımı ile adeta küçük bir yoğun bakım ünitesini andıran hava platformu, bugüne kadar ilimizde ve çevre illerde birçok hayat kurtarmıştır.

Airbus firması ürünü olan ve iki motora sahip bu teknolojik helikopter, vaka için kalkış yaptığında uzun bir süre (iki buçuk saat), yakıt ikmali yapmadan havada kalabilmekte ve saatte 200 km. hızla yol alabilmektedir.

Malatya 112 Komuta Merkezi tarafından görevlendirilen ambulans helikopterinin sorumluluk sahasında; Kahramanmaraş’ın Nurhak, Ekinözü, Afşin ve Elbistan ilçeleri; Malatya, Elazığ ve Adıyaman’ın bütün ilçeleri; Tunceli’nin Pülümür hariç tüm ilçeleri; Erzincan’ın Kemah, Kemaliye,

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2015, 17:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER