Sandıktan Sürpriz Çıkar mı?

2014 Yerel seçimlerinde Ak Parti’nin kalesi olarak görünen şehrimizde sonuç yine aynı mı olacak, yoksa sürprizlerle dolu bir seçim mi yaşanacak?

Sandıktan Sürpriz Çıkar mı?

Yerel seçimlere yaklaşık 1 yıl olmasına rağmen Büyükşehir olmamızla birlikte seçim atmosferine de girişimiz hızlı oldu.

Bir yandan aday adayları konuşulurken, bu seçimde Kahramanmaraş'ımızda nasıl bir sonuç elde edilecek, hangi partiler, hangi belediye başkanlıklarını alacak sorularını da beraberinde getiriyor.

Ak Partinin kalesi olarak görünen Kahramanmaraş'ımızda sonuç yine aynı mı olacak, yoksa sürprizlerle dolu bir seçim mi yaşanacak?

Sorumlu gazetecilik bilinciyle bir araştırma yaptık ve bu seçimde sürprizlerin kaçınılmaz olduğu kanaatine vardık.

Nasıl mı? 29 Mart 2009 Yerel seçimlerine bir göz atalım ve analizini yapalım.

12 ŞUBAT VE DULKADİROĞLU

İLÇE BELEDİYELERİ 

Kahramanmaraş Belediyesi sınırları büyükşehir olmamızla birlikte ikiye bölündü, 12 Şubat ve Dulkadiroğlu İlçe Belediyeleri oldu.

Bu durumda 2009 yerel seçimlerinde merkezde Ak Parti  % 65,3 oy oranı ile açık ara önde. Ak Partiyi % 22 oy oranı ile takip eden parti MHP. Bağlanan beldelerde sadece Fatmalı Beldesi hariç, 10 belde Ak Partili. Son yapılan anketler de göz önüne alınırsa pek değişen bir şeyin olmadığı görüyoruz. Bu durumda bu 2 ilçemizde de yine Ak Parti seçimin galibi gibi görünüyor.

AFŞİN BELEDİYESİ

En son yerel seçimlerin sonuçlarına baktığımızda Afşin İlçemizde ihtimaller fazla. 2009 yerel seçimlerinde Ak Parti 7.789 oy almış, 2. parti gelen MHP 5.749 oy almış ve Demokrat Partiden aday olan Mehmet Taşkale ismi ile 3.532 oy almış, CHP 2.340 oy almış. Beldelerine baktığımızda ise; 10 belde belediye başkanından 3 tanesi Ak Parti, 3 tanesi MHP, 1 tanesi CHP ve 3 tanesi de DP'den seçilmiş. 

Çoğulhan Belde Belediye Başkanı Adem Yıldız'ın ve İşadamı Demokrat Partili Mehmet Taşkale'nin oy potansiyellerini de düşünürsek; bu tablo karşısında DP'nin oyları ilçede seçimin kaderini belirleyecek.

ANDIRIN BELEDİYESİ

Andırın ilçemizde de durum Afşin ilçemizde olduğu gibi 2. Parti MHP ve yine seçimin sonucunu belirleyecek oylar, DP'lilerin oyları.

ÇAĞLAYANCERİT BELEDİYESİ

Çağlayancerit merkezde sol partiye oy çıkmadığı gözlemlenirken, sağın oyu fazla bölünmüş durumda. Bağlanacak olan 2 beldesi var. Bozlar CHP, Düzbağ ise Ak Partiden seçilmiş.

Merkezde oy oranlarına baktığımızda ise MHP'nin kendisine en yakın oy oranına sahip SP'nin veya BBP'nin oylarını aldığında açık ara seçimi alması kaçınılmaz. 

EKİNÖZÜ BELEDİYESİ

MHP'den seçilen Belediye Başkanı Erol Üstü partiden ihrac edildi. İhrac edilmesiyle MHP'ye Başkan Erol Üstü'nün çevresinden tepkiler muhakkak olacaktır. Fakat bu durumda sonuç değişecek gibi görünmüyor. Beldesi bulunmayan ilçede iktidar partisi yok denecek kadar az seçmene sahip. Bu durumda seçimde MHP'nin Ekinözü'nde yine galip çıkacağı kesin görünüyor.

ELBİSTAN BELEDİYESİ

Yıllardır il olma hayali suya düşen en büyük ilçemiz Elbistan'da, merkezde %50,7 oy oranı ile Ak Parti açık ara önde lider parti durumunda. Bağlanacak 9 belde belediye başkanından 4 tanesi Ak Parti, 2 tanesi MHP, 1 tanesi CHP, 1 tanesi DSP ve 1 tanesi de DP'den seçilmiş. 

AK Partinin karşısında diğer partiler halkın benimseyeceği ortak bir aday çıkarırlarsa belki zorlayabilirler. Ancak şu an görünen tablo itibariyle, başarılı Başkan Durmuş Küçük'le yola devam derse Ak Parti'nin Elbistan'da seçimi alacağı kesin görünüyor.

GÖKSUN BELEDİYESİ

Daha önceleri MHP'nin güçlü olduğu ilçede 2 dönemdir Ak Parti Belediyeyi kaptırmamakta.  7 belde bağlanacak olan Göksun'da 3 Belde belediye başkanı Ak Parti'den seçilmiş ve diğer partilerden seçilen belde belediye başkanları da Ak Partiye geçis yapmış.

Belde belediye başkanlarının da ilçeye aday adaylığı söz konusu olan ilçede aday gösterilmedikleri takdirde eski partilerinden aday olmayı düşünürlerse, Ak Partiye karşı güç birliği yaparlarsa durum değişebilir mi? Tartışılır.

NURHAK BELEDİYESİ

CHP'li belediye Nurhak ilçemizin 3 beldesi var. Belde belediye başkanlarının1 tanesi DSP, 1 tanesi DP ve 1 tanesi de ANAP'tan seçilmiş. Nurhak'ta görünen o ki; CHP belediyeyi başka bir partiye bırakmaz.

PAZARCIK BELEDİYESİ

Pazarcık Belediyesi 3 dönemdir CHP'nin elinde. Mevcut Başkan Kamil Dalkara partili partisiz herkesin sevdiği saydığı bir belediye başkanı.

Seçimin en çekişmeli geçeceği ilçemiz Pazarcık'ta CHP, Ak Parti ve MHP hemen hemen aynı oy potansiyeline sahip.

Bağlanacak 4 beldesi olan ilçede en çok seçmene sahip olan Narlı DSP'den, 3'ü de Ak Partiden seçilmiş.

Pazarcık'ta seçimin sonucunu kestirmek zor. Tek bir gerçek var o da seçimin kıyasıya bir yarış içerisinde yaşanacağı.

TÜRKOĞLU BELEDİYESİ

Türkoğlu ilçemizde Mevcut Başkan Mustafa Taşhan Ak Partiden 2. kez seçildi. Ancak kıyasıya bir seçim yaşanan ilçede 347 oy ile DP'den aday olan İşadamı Cafer Güçlü seçimi kaybetti. Şu an 4 beldesi de Ak Partili olan ilçede, 1 belde belediye Başkanı da BBP'den seçilmişti.

Ak Partide şu an ismi geçen aday adaylarından Mustafa Taşhan'ın en güçlü rakibi Beyoğlu Belde Belediye Başkanı Osman Okumuş. Demokrat Parti Kökenli Başkan Okumuş'a İlçede 3. Parti olan SP'nin de sıcak baktığı bilgilerimiz arasında.

Ve bir diğer önemli nokta ise Kılılı beldesinde de Ak Parti, DP'li aday karşısında sadece 90 oy farkla belediyeyi aldı.

Diğer yandan bölgede sevilen isim Cafer Güçlü'nün de MHP'den aday olacağı konuşulmakta.

Bu durumda oyların bölüneceğini hesaba katarsak Türkoğlu İlçemizde de seçim sonuçlarında sürpriz yaşanabilir.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Büyükşehir belediyesinde yine Ak Parti bayrağı taşıyacak gibi. 2009 yerel seçimlerinde il genel meclisi oylarına baktığımızda AK Parti açık ara önde.

Ancak Ak Parti halkın benimsemeyeceği bir isim aday gösterir ve diğer partiler iyi bir isim üzerinde mutabakat sağlar birleşirlerse belki AK Partiyi zorlar. Ancak sadece belirli oranda tepki oylarını alır. Sonuç değişmez.

Genel olarak baktığımızda Ak Parti için 2014 yerel seçimleri çantada keklik görünmüyor.

Tabloda göründüğü gibi merkez sağın oyları büyük ölçüde belirleyici rol üstleniyor.

Bu oylar Ak Partiye mi yoksa MHP'ye mi gider?

Eğer MHP bu seçmen kitlesini yanına alarak, izleyeceği iyi bir strateji ve belirleyeceği etkili vizyon sahibi adayları ile sahaya inerse bir çok ilçe belediyesinde bayrağı devralır.

Peki, Demokrat Parti eski Genel Başkanı AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, bu seçmen üzerinde nasıl bir etki yaratır? 5-6 ay önce AK Partiye geçiş yapan Soylu, Şubat ayı içerisinde ilimize gelerek, aralarındaki dostlukları herkesçe bilinen,  DP'de uzun yıllar görev yapmış, 2009 yılı yerel seçimlerinde de merkez ilçe başkanlığı görevini yürüten Veteriner Hekim Eray Şenay'a AK Parti rozetini takmıştı. 

Öyle görünüyor ki; deneyimli siyasetçi Eray Şenay'da eski partililerini Ak Partiye taşımak için çalışacaktır. Eğer merkez sağ seçmeni Soylu ve Şenay'ı izlerse işte o zaman Kahramanmaraş yine Ak Partinin kalesi olarak kalır.

Tabi bütün bu yorumlar şu an yaşanan atmosfere göre yapılıyor. Seçime daha bir yıl var. Zaman içerisinde neler yaşanır, neler değişir bilinmez. Öyle ya; siyasette son 24 saatte bile çok şeyler değişebilir.

İŞTE 2009 YEREL SEÇİMLERİNDE PARTİLERİN KARNESİ


Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2013, 23:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER