Özbolat; Gelin, Geleceğimizi Birlikte Kuralım

CHP Yurtdışı Örgütlenme Koordinatörlüğünün hazırladığı program çerçevesinde Münih ve Nürnberg kentlerinde yapılacak toplantılara katılmak üzere Almanya’da bulunan CHP Kahramanmaraş Milletvekili ve PM Üyesi Durdu Özbolat; “Yeni Anayasa” çalışmalarının tartışılacağı Münih’teki panelde gurbetçilerle bir araya geldi.

Özbolat; Gelin, Geleceğimizi Birlikte Kuralım

Aynı zamanda CHP Yurtdışı Örgütlenme Yürütme Kurulu Üyesi olan Özbolat, CHP Münih Birliği’nin düzenlediği toplantıyı izleyen yurttaşlarımıza Avrupa’da örgütlenen Birliklere katılma çağrısı yaparak “ Gelin, geleceğimizi birlikte kuralım” dedi.

“Avrupa’da da solun bayrağını, demokrasinin bayrağını yükseltmek ve bu gücü Türkiye’deki sol, sosyal demokrat kuvvetle birleştirmek üzere örgütlenmeye” başladıklarının altını çizen Özbolat, “Türkiye, sadece anavatanımız olduğu için değil; sorunlarımızın, dertlerimizin, umutlarımızın ve siyasi kaygılarımızın da ortak kaynağı olduğu için, geleceğimizi ancak ve ancak birlikte kurabiliriz” diye seslendi.

Yeni Anayasa çalışmalarının “AKP’nin dayattığı başkanlık sistemi başta olmak üzere, anti demokratik, anti laik, ırkçı ve sağcı bir düzlemde yürütülmekte” olduğunu vurgulayan Özbolat, TBMM’nin bu sürecin tamamen dışına sürülmek istendiğini belirtti.

Yeni Anayasa hazırlık sürecini ve AKP’nin politikalarını ağır bir dille eleştiren Özbolat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Uludere'de 34 yurttaşımız katledildi. Kimin öldürdüğü “gizli”, kimin talimat verdiği “gizli”, kimin istihbarat verdiği “gizli”. Açık cinayetin, provokasyonun üstünü örtenler ileri demokrasiyi kuracağım diyor. Hukuk devletini katledenler demokratik bir anayasa yazabilir mi?

Bir tarafta sayısı milyonlara ulaşan işsizler. Diğer tarafta yoksul, aç, evsiz yaşayan milyonlarca insanımızın oluşturduğu gerçek tablo. Bunun tek sorumlusu, değişim ve demokrasi diye diye ülkeyi ele geçiren, bir dikta rejimi kuran AKP’dir. Açılım dediği her konuda, çatışma, ayrışma ve kaos yarattı. İşte anayasa hazırlık süreci… Halkın en acil talepleri ve çözüm beklentisi yok hükmünde… Bırakın sorunların çözümünü, en hafif sorunlarımız bile ağırlaşarak, daha da tehlikeli ve çözümsüz noktalara ulaştı.

Dünyanın ve yurdumuzun karanlığa doğru sürüklendiği bir dönemin içindeyiz. Bunu bildiğimiz için akılcı ve hızlı davranmak zorundayız.

İşte bu düşünceden hareketle partimiz, Avrupa’da yaşayan siz değerli kardeşlerimizle ortak mücadeleyi yükseltecek, var olan kuvveti büyütecek bir örgütlenme için çağrı yaptı. Bu çağrı kabul gördü ve yeni bir atılım dönemine girdik. Her yerde, en geniş sol tabanı bir araya getiriyoruz ve şehir şehir örgütlüyoruz.

Karamsarlığı, umutsuzluğu yıkıyoruz arkadaşlar. Sizlerin de desteğiyle, dalga dalga Avrupa ülkelerinde örgütlerimizi kuruyoruz. Başarmak için birleşiyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2013, 23:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER