google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Güneydoğu İlleri Yeni Filimlerle Tanıtılacak

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal: “Sadece Şanlıurfa için değil, Mardin ve Diyarbakır için de bir tanıtım çalışması yapıyoruz.”

Güneydoğu İlleri Yeni Filimlerle Tanıtılacak
 Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal tarafından Türkiye genelinde başlatılan ve yaşanılan sorunların il il masaya yatırıldığı kültür ve turizm çalıştayları devam ediyor.

Kültür ve turizm çalıştaylarının dördüncüsü olarak sektör temsilcilerini inanç turizminin önemli merkezlerinden Şanlıurfa’da buluşturan Şanlıurfa Kültür ve Turizm Çalıştayı’na Bakan Mahir Ünal’ın yanı sıra Gıda Tarım ve Hayvacılık Bakanı Faruk Çelik de katıldı.

Sadece Şanlıurfa için değil, Mardin ve Diyarbakır için de bir tanıtım çalışması yaptıklarını dile getiren Bakan Mahir Ünal, kültür turizminin önemli merkezleri arasında yer alan Güneydoğu illerinin tanıtılması için yeni filimler hazırladıklarını bildirdi.

Özellikle Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa’da yansıtılanın aksine hayatın cıvıl cıvıl devam ettiğine değinen Bakan Ünal, bölgede ve şehirde yapacakları çalışmalarla Şanlıurfa’nın UNESCO’nun yaratıcı şehirler konsepti içeresindeki yerini alacağını söyledi.

Dünya Kültür, Tarih ve İnanç Turizmine Yöneliyor

“Seyahatin bireyselleşmesiyle birlikte kültür, tarih ve inanç turizminin daha çok ön plana çıkacağı görülüyor 2030 yılı planlamalarına bakıldığında.

TÜRSAB ve TUREB gibi sektör temsilcileri de bu çalıştayları takip ediyor. Bakanlık yetkilileri de buradalar. 24 Kasım tarihinde milliyeti belli olmayan bir uçağın düşürülmesiyle yaşanılan ve Rusya hükümetinin de turizmi bir yaptırım olarak kullanmasıyla birlikte biz bir türbülansa girdik ve sonrasında Sultanahmet, Ankara ve diğer patlamalarla da Türkiye’nin riskli ülke olduğu algısı adeta köpürtülmeye başlandı.

Turizm biliyorsunuz bir imaj ve algıdır. Tanıtım elbette son derece önemlidir; ama burada şu soruyu sormak gerekir: Bürüksel’de bir patlama olduğunda Belçika güvenlik açısından riskli bir ülke olmazken ya da Paris’te bir patlama olduğunda Fransa güvenlik açısından riskli bir ülke olmazken, İstanbul’da bir patlama olduğunda Türkiye bir anda birileri tarafından içeride ve dışarıda güvenlik açısından riskli ülke ilan ediliyorsa burada bizim bazı şeyleri tekrar gözden geçirmemiz gerekiyor.”

Hayatın Nasıl Cıvıl Cıvıl Olduğunu ve O Tarihi Dokuyu Yeniden Göstereceğiz

“Sadece Şanlıurfa için değil, Mardin ve Diyarbakır için de bir tanıtım çalışması yapıyoruz.

Diyarbakır’da hayat bütün canlılığı ile devam ediyor ama birileri Diyarbakır’da adeta savaş varmış gibi içeriye ve dışarıya yönelik bir kampanya yürütüyor. Suruç patlamasından sonra sanki Şanlıurfa güvenlik açısından riskli bir şehirmiş gibi Şanlıurfa’ya yönelik bırakın yurt dışını yurt içinde bile çok ciddi bir kampanya yürütülüyor. Aynı şekilde Mardin merkezle ilgili de böyle.

Şanlıurfa ve Diyarbakır ile ilgili hayatın nasıl cıvıl cıvıl olduğunu gösteren ve o dokuyu yeniden, yeni bir anlayışla özellikle içeriye de anlatmak için yeni tanıtım filimleri hazırlıyoruz.”

Bu Şehirlerimiz Bölgesine Model Olacak

“Özellikle burada bizim bir şeyleri değiştirmemiz için öncelikle bizim inanmamız gerekiyor. Öncelikle bizim bu şehre değer vermemiz, inanmamız, sevmemiz gerekiyor. Siz bunları yapmaz ve güvenli bulmazsanız başkalarının sevmesini, önemsemesini ve güvenli bulmasını bekleyemezsiniz.

O yüzden, bizim bu konuda çok hassas olmamız gerekiyor. Tam da bu dönemde kültür ve turizm çalıştaylarını yapmamız gerekiyor. Bu dönemde turizmi konuşmamız gerekiyor. 

Biz bu hazırlıkları bugün için yapmıyoruz. Bu hazırlıkları üç, beş yıl sonrası için yapıyoruz. Her ne yapılırsa yapılsın Suriye, Irak ve diğer ülkeler için buralar model şehirler olacak. Turizmiyle, korunmuş tarihi ve sosyal dokusuyla inanın bu şehirler bölgede model olacak.”

Şanlıurfa UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Konseptinde Yerine Alacak

“Küresel sistem her ne kadar yeniden yapılanma sürecinde bölgeyi kaos üzerinden yeniden yapılandırmaya çalışsa da bu sürdürülebilir değildir. Suriye’de, Irak’ta ve diğer bölgelerde düzen yeniden kurulacak ve hâkim olacaktır.

Suriyelilerin Şanlıurfa’nın ekonomisini canlandırdığı günler yeniden gelecektir ve biz o gün geldiğinde her şeyiyle hazırlıklı olmamız gerekiyor.

Asıl Şanlıurfa’yı dünyayı tanıtan Göbeklitepesiyle, Haleplibahçesiyle ve henüz ihya edilmemiş tarihi dokusuyla Şanlıurfa önümüzdeki beş, on yıl içinde kaçınılmaz olarak önemli bir turizm destinasyonu haline gelecektir. UNESCO’nun yaratıcı şehirler konsepti içeresinde inşallah yapacağımız çalışmalarla Şanlıurfa’da güçlü yönüyle oradaki yerini alacaktır.”

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik konuşmalarının ardından soru cevap bölümüne geçerek, ilin turizm potansiyeli ve sorunlarına ilişkin görüşleri dinledi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2016, 08:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER