Diyarbakır’da Ankara Günleri Düzenlenmeli

AKM’deki Bitlis Günleri Etkinliğini ziyaret eden TPB Genel Başkanı Nevzat Pakdil’e karaağaçtan yapılan ahlat bastonu hediye edildi.

Diyarbakır’da Ankara Günleri Düzenlenmeli

Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı Nevzat Pakdil, Ankara Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen Bitlis Günleri etkinliğindeki birlik ve beraberlik havasının çok olumlu olduğunu belirterek, “Ülkemiz insanının kardeşliğinin derecesini görmek isteyenler bu etkinliğe gelsinler. Bu ülkenin insanların nasıl kaynaştığını, etle tırnak gibi olduğunu Bitlis Günleri etkinlikleri bir kez daha gördük” dedi.

Çözüm sürecinin çok hızlı ve olumlu geçtiğini ifade eden Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı Nevzat Pakdil, “Saidi Nursilerin, İdrisi Bitlisilerin memleketi Bitlis, ülkemizin birlik ve beraberliğini görmek isteyenler için en güzel örneklerden birisidir. Ankara’da nasıl Bitlis günleri, Diyarbakır Günleri düzenleniyorsa, Diyarbakır’da, Bitlis’de, Siirt’te de Ankara, Kayseri, Konya günleri düzenlenmelidir. Bu tür etkinlikler kardeşlik hukukumuzun daha da güçlenmesini sağlayacaktır. Böylece beklediğimiz, arzu ettiğimiz huzur ortamı gelişecektir” şeklinde konuştu.

Stantları gezen Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil, “Açılan stantlarla Bitlis’in Ankara’ya taşındığını gördük. Ankara Kültür Merkezi'nde sergilenen yöresel el emeği ürünleri görme ve yöresel yemekleri tatma imkânı bulduk. AK Parti Bitlis Milletvekillerimiz Vahit Kiler ve Vedat Demiröz Beyler bizlere büryan kebabı ikram ettiler. Ayrıca şifa niyetine yenilen karlı pekmezin de tadı bir ayrı güzeldi. Bu kardeşliği, bu dostluğu bizlere gösteren Bitlislilere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

AHLAT BASTONU HEDİYE EDİLDİ

Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil’e yörenin en güzel el işlemeli Ahlat Bastonu hediye edildi. Ahlat ve Adilcevaz İlçelerinde yapılan Ahlat Bastonu ile ün salan bu el sanatı, ceviz, karaağaç, dut ve kiraz ağaçlarını el marifetiyle yöresel desen oymak ve kemik işlenerek vernik veya golmak cila ile cilalanarak Selçuklu motifleri ile süslenmektedir.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2013, 21:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER