google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Kahramanmaraş’lı Genç Müzisyenler Bir İlki Başardı

Kahramanmaraş’lı genç müzisyenler Furkan Pehlivan ve Mehmet Ali Zarifoğlu Kahramanmaraş türkülerini doğada seslendirdi.

Kahramanmaraş’lı Genç Müzisyenler Bir İlki Başardı

Kahramanmaraş’lı genç müzisyenler Furkan Pehlivan ve Mehmet Ali ( Özkan ) Zarifoğlu küçük yaşlarda başlayan müzik tutkularını son zamanların trend uygulaması youtube üzerinden tüm interaktif alemin beğenisine sundu. Genç Müzisyenler Kahramanmaraş’lı bir çok ozan ve şairin türkülerini seslendirirken Türk halk müziği eserlerini seslendirdi.

Kahramanmaraş’lı Genç Müzisyen Furkan Pehlivan başlattıkları proje hakkında şu ifadeleri kullandı ;

“Kahramanmaraş’ımızın doğa güzelliklerini videolarımızda arka fon olarak kullanıyoruz , hem şehrimizin bu güzelliklerinin tanıtılmasına katkı sağlamaya çalışırken şehrimizde yetişmiş şairlerin ozanların türkülerine ses vermeye çalışıyoruz. Büyük usta Asik Mahzuni Serif’le başladığımız türkü yolculuğunda ,bu hafta yine şehrimizin bir değeri olan Abdurrahim Karakocun türküleriyle devam etmekteyiz. Kısıtlı imkanlarla bir farkındalık yaratmaya çalışıyoruz umarım her mekanı güzellikle dolu olan Kahramanmaraş’ımızın tanıtımına bir nebze de olsa katkı sağlamaya devam ederiz. “ dedi.

Ekibin diğer üyesi Mehmet Ali (Özkan) Zarifoğlu ise şu sözlerle yeni projeleri hakkında bilgiler verdi ;

“Doğada çektiğimiz Kahramanmaraş türküleri serisi elbetteki devam edecek Kahramanmaraş’ta ne yazık ki büyük bir kültür sorunu var. Biz Kahramanmaraş kültürünü seviyoruz ve elimizden geldiği kadar, karşılık beklemeden hizmet etmeye çalışıyoruz. Kahramanmaraş türkülerini yine bu şehrin doğal güzellikleriyle elimizden geldiğince tanıtmaya çalışıyoruz. Biz genel olarak türkülerimizi doğaya bırakıyoruz, isteyen herkes oradan alıp kendine katabilir.” dedi.

Youtube KANALINA TIKLAYARAK ULAŞ

FURKAN PEHLİVAN HAKKINDA

Müzik hayatına babasının aldığı cura ile küçük yaşta başladı. Bağlama kurslarında hocalarından büyük beğeni aldı. Kısa zamanda bağlamada çok yol alarak korolarda bağlama çalmaya başladı. Halk eğitim merkezinin açtığı usta öğreticilik sınavını kazanarak bağlama eğitmeni oldu. Halk eğitim merkezlerinde, belediyelerin kültür merkezlerinde, özel müzik kurslarında bağlama eğitmeni olarak çalıştı. Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bilimleri bölümünü kazanıp eğitim hayatına Erzurum’da devam etti. Eğitimi sırasında birçok konserde görev alarak, hocalarından tam not aldı. Okul yıllarında da hem bağlama eğitimi verip, hem de canlı müzik yaparak eğitimine devam etti. Okulunu onur öğrencisi olarak bitirdi. Mezun olduktan sonra memleketi Kahramanmaraş’a gelerek sanat hayatı yolculuğuna burada devam etti.

Son dört yıldır özel bir eğitim kurumunda müzik öğretmeni olarak çalışmakta. Çeşitli yerlerde konserler verip, canlı müzik yapmaktadır. Aynı zamanda eğitimine İnönü Üniversitesi devlet konservatuarı Türk Müziği bölümünde yüksek lisans yaparak devam etmektedir.

MEHMET ALİ ( ÖZKAN ) ZARİFOĞLU

Kimlikteki ismim Mehmet Ali Zarifoğlu’dur. Özkan ismi aileden gelen bir isim ve yakın çevrem bana bu isimle seslenir. Müzik hayatıma lise çağlarında iken halk eğitim merkezinin açmış olduğu bağlama kursuna giderek başladım. Bağlama hocam Furkan Pehlivan’dı, yani Furkan hocamla ve müzikle aynı tarihte tanıştım. Daha sonra kendimi geliştirerek çeşitli orkestralarda çalıştım ve mahalli sanatçıların konserleri’nde bağlama çaldım. 2014 yılında Gaziantep Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Türk halk müziği Anasanat dalı temel bilimler bölümü yetenek sınavını kazanarak hayalim olan müzik okuluna adımımı attım. Üniversite yıllarımda daha büyük orkestralarda, çok değerli hocalarda aynı sahnede yer aldım ve çeşitli sanatçıların arkasında bağlama çaldım. Üniversite korolarında genel olarak cüra çalardım. Bu enstrümanı seviyorum ve doğada çektiğimiz videolarda çokça kullanıyoruz. Üniversite yıllarında Anadolu’dan Renkler adında bir koro çıkartıp bir ilki gerçekleştirdim ve henüz öğrenci iken konservatuar korosunu yönettim. Üniversitenin hemen akabinde Bursa Uludağ Üniversitesi Sosyal bilimler enstitüsü ne bağlı Türk müziği Teorisi ve Etnomüzikoloji sanat dalında yüksek lisans eğitimine başladım. Hacettepe Üniversitesi Müzik bilim topluluğunun düzenlediği dördüncü öğrenci sempozyumunda Abdal Halil Ağa örneklemli sempozyum bildirisini sundum daha sonra Bursa Uludağ Üniversitesi’nde düzenlediğimiz seminerde Kahramanmaraş Çete bayramı Ritüelini farklı kültürdeki insanlara tanıtmaya, araştırmacıların dikkatini Kahramanmaraş’a çekmeye çalıştım. Bununla birlikte çeşitli üniversitelere ve yayına hazırlanan kitaplara nota yazarlığı yapıyorum. Şu an kendime ait olan bir kitap çalışmasına başladım. Halen Bursa Uludağ Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrenimini görmekteyim.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER