2 Ağustos 1915 Şehitleri İlgi Bekliyor

Büyükşehir yasası ile mahalle olan Fatih Mahallesinde bulunan ve 2 Ağustos 1915 de Ermeniler tarafından şehit edilen, askerlerimizin mezarı ilgi bekliyor.

2 Ağustos 1915 Şehitleri İlgi Bekliyor

Burada 20 Şehidin mezarı varken daha sonra bu mezarların kayıp olduğunu son iki şehit mezarının da kayıp olmak üzere olduğunu belirten Şehit torunu Veli Öngel, ilgili makamlara dilekçe vererek şehit mezarlarına sahip çıkılmasını istedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Hacı Öngel; “Benim dedem, babam üç yaşında iken Kahramanmaraş Merkezden Ermeni so kırımına dur demek için askeri birliklere gönüllü olarak katılmış buraya gelerek burada şehit olmuştur.

Jandarma Binbaşı Süleyman bey komutasında, Yöredeki Türk ve Müslüman halkı kurtarmak için 2 Ağustos 1915 de Fındıcak mahallesine gelerek burada Ermenilerle savaşarak şehit olan şehitlerimizin mezarı bir bir yok oluyor, devletimizin bu mezarlara sahip çıkmasını istiyoruz..

1915 şehitlerinden Ali Çavuş’un torunu Hacı Öngel, Eski adı ile Dönüklü köyü, daha sonra Fatih Kasabası olan yerde bulunan dedesi ile birlikte 15 şehit askerimizin mezarını yapılması için her yere başvurduğunu söyledi.

15-20 arasında burada şehit olduğunu bu sebeple buraya bir anıt mezarında yapılması gerektiğini ifade eden Öngel: “1915 de yaptıklarını bizim üzerimize atıyorlar ama Şehitlerin mezar taşı öyle demiyor , Ermenilerin ne yaptığını görmek için herkesin buraya gelmesi gerekir” diye konuştu.

Ali Doğan parkını yol ayrımını geçer geçmez solda ceviz ağaçlarının altında bulunan şehitlik, tarla açma sebebi ile bugün taşı olan 2 Şehit mezarı ve ismi yazılı olmayan mezar yerleri ile ilgilerin ilgisini bekliyor..

Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Milletvekillerinin desteklerini beklediklerini ifade eden Şehit aileleri, “burası tarihi bir vesika, Ermeni katliamının kimlik belgesidir” diyorlar.

TSK 1. Dünya harbi yani Milli Mücadele Şehitleri kayıtlarında Kahramanmaraş Şehitleri bölümünde Fındıcak Şehitliğinde 15 şehidin isminin var olduğu, sivillerle birlikte sayının 22 kişi olduğu belirtiliyor.

Kayıtlara göre :  Çarşıbaşı nüfusuna kayıtlı Jandarma Binbaşı  Süleyman bey komutasında oluşturulan asker ve gönüllü birliğine katılarak, Fındıcak- dönüklüye ermeni isyanını bastırmak üzere ve Müslüman köylüleri kurtarmak üzere giden Hüseyin Çavuş oğlu,  Mehmet Öngel 2 Ağustos 1915 de Fındıkcak’ta Ermeniler tarafından 15 silah arkadaşı ile birlikte şehit düşerek, Mezarı , Fındıcak- Dönüklü şehitliğine defin edilir..

Osmanlıca yazılı olan Mezartaşı halen okunur halde ve buranın arsasını Kahramanmaraş Valiliğine tapulu olduğu ve şehitlik yapılması için ilgilerden ilgi beklediklerini söylediler.

Sivillerin de şehitlerinde tümünün bu bölgede bulunduğu halde bahçe yapımı sebebi ile bir çok şehit mezarının kayıp olduğunu ifade eden köylüler de anıt mezar ve şehitliğin yapılmasını istiyorlar..

1915 Şehitliğinde bulunan ismi bilinen şehitler

Şaziye mahallesinden Güllü’nün oğlu Bekir, Gargacı Yan Mahallesiden Ali Çavuş oğlu Mehmet Öngel, Hatuniye Mahallesinden Ahmet Bedvi, Hatuniye Mahallesinden Kamil Efendi, Şekerdere Mahallesinden Bilal oğlu Ökkeş, Araplar köyünden Durdu oğlu Ali.

Ve mezar taşları kırılan 10 asker şehidimiz ve yüzlerce sivil şehit, Ermenilerin şehit ettiği kadın, erkek, çocuk yüzlerce şehit bu bölgede yatıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER