google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Pakdil; Bu Mesnetsiz Kararı Şiddetle Kınıyor, Reddediyoruz

Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı, Ak Parti Siyasi Hukuk İşleri Başkan Yardımcısı ve Ak Parti Demokrasi Hakem Kurulu Üyesi Nevzat Pakdil, Almanya Federal Meclisi’nin 1915 Ermeni olaylarını "Ermeni Soykırımı" olarak tanıyan bir tasarıya onay vermesini kınadığını ve reddettiğini belirtti.

Pakdil; Bu Mesnetsiz Kararı Şiddetle Kınıyor, Reddediyoruz
 22 ve 23. Dönemde TBMM Başkanvekilliği ve 24. Dönem Kahramanmaraş Milletvekili ve, Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) Türk Grubu Üyeliği de yapan Pakdil,  konu hakkında şu açıklamalarda bulundu; 02 Haziran 2016 tarihinde Almanya Federal Meclisi, 1915 Ermeni olaylarını "Ermeni Soykırımı" olarak tanıyan bir tasarıya onay vermiştir.  Almanya Federal Meclisi’nin kabul ettiği bu mesnetsiz kararı şiddetle kınıyor ve reddediyoruz. Bu karar bizim için yok hükmündedir. Almanya Federal Meclisi’nin bu kararı hiçbir hukuki temeli bulunmayan ve tarihi gerçeklere aykırı siyasi bir sorumsuzluk örneğidir. Almanya Federal Meclisi’nin soykırım gibi büyük bir insanlık suçu hakkında hüküm verecek ne yetkisi ne de konumu vardır. Tarihi olayların siyasi amaç güdülerek çarpıtılması ve Türkiye’nin adının lekelenmeye çalışılması kabul edilemez tarihi bir hatadır. Bu karar son dönemlerde artış gösteren Türkiye ve İslam karşıtlığının bir sonucudur. Almanya aldığı bu kararla tarihi olayları istismar ederek Türkiye’yi hedefe koyma politikası güttüğünü açıkça göstermiştir. Türk milleti tarafından da bu politika açıkça görülmektedir. Almanya’nın tarihi olayları çarpıtarak aldığı bu keyfi ve yakışıksız kararın, Türk milleti tarafından affedilmeyeceği de bilinmelidir. Türkiye’yi karalamaya çalışan odaklar öncelikle kendi karanlık tarihlerine bakmalıdırlar. Türkiye ne bugün ne de geçmişte asla soykırım yapmamıştır. Aksine soykırıma uğrayan milletlere hoşgörüyle yaklaşmış ve onlara kucak açmıştır. Siyasi amaçlar uğruna tarihin çarpıtılması neticesinde alınan bu karar tarihe kara bir leke olarak geçecektir”dedi.

PAKDİL, ALMANYA FEDERAL MECLİSİ’Nİ BU SON TALİHSİZ VE YANLIŞ KARARI NEDENİYLE PROTESTO EDİYORUZ
Pakdil; “Türk Parlamenterler Birliği olarak ifade etmek istiyoruz ki, Almanya Federal Meclisi’ni bu son talihsiz ve yanlış kararı nedeniyle protesto ediyoruz. Parlamentoların asıl görevlerinin ülkelerindeki insanların huzur, güvenlik ve refahları ile birlikte dünya üzerinde kalıcı barışa giden yolların açılmasına katkı sağlayacak kararlar almak, antlaşmalar imzalamak ve insanlık trajedilerinin sona erdirilmesine çaba ve katlı sağlamak olmalıdır. Bu tür karar ve davranışların ülkelerin dostluğuna hizmet etmeyeceğiz aşıkardır. Kendi tarihindeki karanlık sayfaları kapatmanın yolu başka ülkeleri karalamak değildir. Almanya Federal Meclisi’nin bu kararını tanımadığımızı, protesto ettiğimizi ve Türk halkının unutmayacağını ve affetmeyeceğini kamuoyuna saygı ile duyururuz” dedi.
Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2016, 16:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER