google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html
banner1185

“Kadına Şiddeti Önlemek İçin Cezaların Caydırıcı Olması Gerekmektedir”

İYİ Parti Kahramanmaraş İl Kadın Politikaları Başkanı Av. Büşra Telli, “Cezaların suç işlemeye teşvik etmek yerine caydırıcılık içermesi gerekmektedir” dedi.

“Kadına Şiddeti Önlemek İçin Cezaların Caydırıcı Olması Gerekmektedir”

İYİ Parti Kahramanmaraş İl Kadın Politikaları Başkanı Av. Büşra Telli, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısı ile basın açıklaması yayımladı.

Telli, cezaların caydırıcı olmadığı gibi takdiri indirim sebepleri veya haksız tahrik indirimi uygulanarak cezanın alt sınırdan verilmesi cinayet işlemeye meyilli kişilerce bir teşvik haline gelmeye başladığına dikkat çekti.

Av. Büşra Telli, açıklamasında ifadelere yer verdi: “Cumhuriyetin kurucusu ulu önder Atatürk’ün her alanda yüceltmeye ve yükseltmeye çalıştığı kadınlarımızın, şimdiler de maalesef cinayetlere kurban gidişlerine şahitlik etmekteyiz.

Kadın kurtuluş savaşında Kara Fatma, Nene Hatun ile cephede asker, mecliste vekil, okulda öğretmen, evde hem anne hem eş olmuştur.

Kadınların doğuştan sahip olduğu hakları engellemeye çalışan insanlıktan nasibini almamış yaratıklara inat, kadınlarımız ve erkeklerimizle birlikte el ele vererek daima mücadele edeceğiz.

2020 yılının ilk 10 ayında 246 kadın öldürülürken, 151 şüpheli kadın ölümü gerçekleşmiş. Bu sayıya 2008 yılından bu yana bakıldığında oldukça artış göstermiştir.

Cezalar caydırıcı olmadığı gibi takdiri indirim sebepleri veya haksız tahrik indirimi uygulanarak cezanın alt sınırdan verilmesi cinayet işlemeye meyilli kişilerce bir teşvik haline gelmeye başlamıştır. Bu anlamda cezaların suç işlemeye teşvik etmek yerine caydırıcılık içermesi gerekmektedir.

2014 yılında yürürlüğe giren ancak henüz tam anlamıyla uygulanamayan İstanbul sözleşmesinin uygulanması gerekmektedir.

En temel haklardan olan yaşam hakkına herkesin eşit bir şekilde sahip olduğu, kadınlarımızın bazen en sevdikleri bazen de tamamen yabancı biri tarafından katledilmediği bir dünya için mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.

Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tural bozkus
Tural bozkus - 3 ay Önce

Kadın Allahın yarattığı en güzel varlıktır Allahım erkeklere emanetidir fakat evinde çiçektir dışarı çıkarsa solar fabrikalarda iş yerlerin şantıyerere yakışmıyor şimdi kadınları sokağa döktüler erkekleştidiler koçasını dinlemez ettiler üç kuruş kazanmaya başlayınca hemen sen sensin ben benim diyor ve tartışmalar başlıyor yabancı gavurun adetleri türk ve müslüman ailelere yaptırmaya çalışıyolar kimin eli kimin cebinde oldugu belli olmayan batılı zihniyeti türk ve müslüman kesimde işlemez müslüman mahallesinde salyangoz satmaya benzer kadına dinimizde kocasından izinsiz merdivenden aşağıya inmesine izin vermezken şimdi kafasına her eseni yapar oldu devlet bana izin veriyor diye daha kocasından boşanmadan sevgili bulup gezmeye daha nice şeyler yapmaya başlıyor ondan sonrada kandın cinayeti yok kadına şiddet diyorlar kadınları araya verdiler haberleri yok babayı evladına sahip çıkamaz ettiler yazıklar olsun

SIRADAKİ HABER