google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Büyükşehir Belediye Meclisi Toplandı

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Meclisi Ağustos ayı olağan meclis toplantısını gerçekleştirdi.

Büyükşehir Belediye Meclisi Toplandı
Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Cemal Tanrıverdi başkanlığında toplanan Büyükşehir Belediye Meclisi isim değişikliği yönünde bazı kararlar aldı.

Açılış yoklama ve tutanak özetinin okunmasının ardından gündem maddelerine geçildi.

Gündemin 1. Maddesinde İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığının Dolu Kadro değişikliği ile ilgili teklifi oybirliği ile kabul edildi.

Gündemin 2. Maddesi Ulaşım Hizmetleri Dairesi Başkanlığının, bünyesinde bulunan 46 KE 228 plakalı 2009 model Temsa marka otobüsün bedelsiz olarak Pazarcık Belediye Başkanlığına devredilmesi ile ilgili teklifi Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 3. Maddesi Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanlığının Mülkiyeti Büyükşehir Belediyemize ait İlimiz Merkez Onikişubat İlçesi Pınarbaşı Mahallesi 6228 ada 6 nolu parselde kayıtlı ve Pınarbaşı Mahallesi 6228 ada 7 nolu parselde kayıtlı Hisse'nin satış kararının alınması ile ilgili teklifi Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 4.maddesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığının Yedi Güzel Adam Edebiyat Ödülleri Projesi ve Yedi Güzel Adamın Şehri Kahramanmaraş'ı Ulusal ve Uluslararası boyutlarda tanıtmak amacıyla hazırlanacak proje hususunda Büyükşehir Belediye Başkanına imza yetkisi verilmesi ile ilgili teklifi Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu ile Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 5. Maddesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığının Kahramanmaraş' ın Kahramanmaraş mutfak kültürünü tanıtmak ve yıllar içinde unutulmuş ya da unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerini ulusal ve uluslararası yemek literatürüne kazandırmak amacıyla hazırlanacak ''Maraş Mutfağı ve Yöresel Lezzetler Kitabı'' nın hazırlanması için Büyükşehir Belediye Başkanına yetki verilmesi ilgili teklifi Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu ile Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 6.maddesi Sağlık ve Sosyal İşleri Dairesi Başkanlığının 26. Geleneksel Karakucak Güreş Festivalinde dereceye girecek olan sporculara, antrenörlere ve takımlara verilecek ödül tutarlarının belirlenmesi ile ilgili teklifi Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi. 

Gündemin 7.maddesi Sağlık ve Sosyal İşleri Dairesi Başkanlığını Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile 1920 Maraş Spor Kulübü Derneği arasında Kahramanmaraş ta sporun tabana yayılması ve gelişmesi hususunda protokol yapmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanına protokol yapma yetkisi verilmesi ile ilgili teklifi Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu ile Hukuk Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 8. Maddesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığının Görev ve Çalışma Yönetmeliği ile ilgili teklifi Hukuk Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 9.maddesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığının İlimiz Onikişubat İlçesi, Süleymanşah, 5 Nisan, Hürriyet, Tavşantepe ve Saçaklızade Mahalleleri sınırları içerisinden geçen yeni açılan caddeye isim verilmesi ile ilgili teklifi Çevre ve Sağlık Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 10.maddesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığının Onikişubat İlçesi, Karamanlı Mahallesi 8185 ada 1 nolu Parsele ilişkin 1/1000 ölçekli Uyguluma İmar Planı değişikliği ile ilgili teklifi İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edildi.
Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından ilave gündem maddelerine geçildi.

Gündemin 11. Maddesinden 15.maddesine kadar olan teklifler Bayındırlık ve İmar Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 16. Maddesinden 18. Maddesine kadar olan teklifler Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 19. Maddesinde Fen İşleri Dairesi Başkanlığının Tenzile Erdoğan İmam Hatip Lisesi ve 300 kişilik pansiyonun yapımında kullanılacak İller Bankası Kredisi hususunda alınan Meclis Kararının tarih ve sayısının güncellenmesi ile ilgili teklifi oybirliği ile kabul edildi.

Gündemin 20. Maddesinden 23. Maddesine kadar olan teklifler İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 24. Maddesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığının Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi il sınırlarında karbon ayak izinin hesaplanması ve sürdürülebilir enerji eylem planı ve iklim değişikliği eylem planının hazırlanması hususunda Büyükşehir Belediye Başkanına imza yetkisi verilmesi ile ilgili teklifi Hukuk Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 25. Maddesinden 53. Maddesine kadar olan teklifler imar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 54. Maddesi İtfaiye Dairesi Başkanlığının, 5 adet 4x2 itfaiye arazözü ile 1 adet kurtarma aracı alımı hususunda İller Bankasından kredi kullanılmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanına yetki verilmesi ile ilgili teklifi Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 55. Maddesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığının İlimiz Elbistan İlçesi, sınırları içerisinde bulunan bulvar, cadde, sokak isim değişikliği ile ilgili teklifi Çevre ve Sağlık Komisyonuna havale edildi.

İlave gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından gelen teklifler görüşüldü.

Ak Parti Grup Başkanvekili Mehmet Akif Kahveci, MHP Grup Başkanı Kadir Tanış ve CHP adına Hüseyin Per’in ortak imzaladığı teklif Hacı Bayram Veli Mahallesi sınırları içerisinde bulunan 180.000 m²’lik alana sahip Rekreasyon Alanı düzenleme çalışmaları kapsamında projesi tamamlanan ve uygulama çalışmaları devam eden Millet Bahçesi rekreasyon alanın isminin “15 Temmuz Millet Bahçesi” olarak değiştirilmesi hususu oybirliği ile kabul edildi.

Ak Parti Grup Başkanvekili Mehmet Akif Kahveci, MHP Grup Başkanı Kadir Tanış ve CHP adına Hüseyin Per’in ortak imzaladığı Onikişubat İlçesi Abdulhamithan Camii Vakfı zemin katında bulunan "Ali İpek Okuma Salonu ve Kütüphanesi" isminin “Şehit Ömer Halisdemir Okuma Salonu ve Kütüphanesi” olarak değiştirilmesi teklifi Çevre ve Sağlık Komisyonuna havale edildi.

Ak Parti Grup Başkanvekili Mehmet Akif Kahveci’nin sunduğu bir diğer teklifte Dulkadiroğlu İlçesi, İsmetpaşa Mahallesi Gazeteci Ali Çelik Sokak adının uzun olduğundan 36022. sokak numarasının verilmesi ve değiştirilmesine ilişkin teklifi Çevre ve Sağlık Komisyonuna havale edildi.

Ak Parti Grup Başkanvekili Mehmet Akif Kahveci’nin sunduğu teklifte Kent Meydanı isminin 15 Temmuz Demokrasi Meydanı olması, MHP’nin verdiği teklifte ise Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanı olarak değiştirilmesi istendiği için teklifin Çevre ve Sağlık Komisyonuna havale edildi.

Gelen tekliflerin ardından komisyonlardan gelen raporların görüşülmesine geçildi.

Raporların görüşülerek karara bağlanmasının ardından Meclis Toplantısına katılamayan meclis üyelerinin izinli sayılmaları kabul edilirken bir sonraki oturumun 15 Ağustos 2016 Pazartesi saat 14.00’te yapılması kararlaştırılarak oturuma ara verildi.
Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2016, 19:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER