Bayrak Olayı Türkiye’nin Gündemi Oldu

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal öncülüğünde başlatılan #BayrakOlayı hastag çalışması Türkiye gündeminde üçüncü sırada yer aldı.

Bayrak Olayı Türkiye’nin Gündemi Oldu

Kahramanmaraş’ın Milli Mücadelesinde kaledeki Fransız bayrağının halk tarafından indirilip yerine Türk Bayrağının çekilmesinin 100. yıldönümü kutlamaları kapsamında, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, milletvekilleri ve parti teşkilatının çalışmalarıyla #BayrakOlayı hashtag çalışması sosyal medyada Türkiye gündeminde üçüncü sıraya oturdu.

Ünal’ın, sosyal medya hesaplarından; “28 Kasım 1919 Cuma günü, kalesinden bayrağını indirmeyen Maraş halkı hürriyetini de imanını da teslim etmemiştir. #BayrakOlayı Milli Mücadele'mizin meşalelerinden biridir.” Ve “Aziz ecdadımız, kalede dalgalanan al sancağını, uğruna her şeyi feda etmeye hazır olduğu hürriyetini imanıyla bir tutmuştur. Kurtuluşumuzun nüvesi bu asil duruşta saklıdır. #BayrakOlayı “ paylaşımları ile başlattığı #BayrakOlayı hashtag çalışmasına Kahramanmaraşlıların da büyük destek vermesiyle Türkiye’ye bir kez daha kahraman şehrin milli mücadeledeki önemi hatırlatıldı.

BAYRAK OLAYI

İşgalci güçlerin şehirde yaptığı taşkınlıklar tam bir terör havası estirir. Olaylar bir türlü durmak bilmez. 27 Kasım 1919 gecesi Ermenilerin ileri gelenlerinden Hırlakyan'ın evinde bir balo tertiplenir. Ziyafette yemekler yenilip içildikten sonra baloyu açmak ve Hırlakyan Ailesini şereflendirmek düşüncesiyle Guvernör Andre, Agop Hırlakyan'ın iki torunundan Osep'in kızı müstakbel Ermenistan Prensesi diye adlandırılan Helena'yı dansa davet eder. Genç kız; “Sizinle dans etmemekten üzgünüm, çünkü kendimi hala esaret ve zillet içinde yaşayan bir kadın olarak görüyorum. Kalesinde Türk Bayrağı dalgalanan bir memlekette, Fransızların hakim oldukları ve bizim emniyet ve hürriyet içinde yaşadığımızı nasıl düşünebiliyorsunuz?" diyerek, Guvernör Andrenin teklifini red eder. Bunun üzerine askerlerine emir veren Komutan, Kalede ki Türk Bayrağı'nı indirtir.

28 Kasım 1919 Cuma sabahı Maraş'lının kara sabahıdır. Yatağından kalkan Maraş'lılar, asırlardan beri Kale burcunda dalgalanan şanlı bayraklarını göremezler. Bu olay şehri infiale sürükler. Savcı Avukat Mehmet Ali Kısakürek derhal kaleme sarılıp “Alem-i İslam'a Hitap” beyannamesini yazarak şehrin muhtelif yerlerine dağıttırır. Halkı Bayrağın indirilmesine tepki göstermeye davet eder.

 “Ey Milleti Necibe-i Osmaniye! Vaktine hazır ol. Bin üç yüz küsur seneden beri Hz. Allah'ı ve Peygamber-i Zişan'ını hizmetinle razı ettiğin bir din ölüyor. Yani ecdadının kanı pahasına fethettiği bir kal'anın burcu balasındaki Al Sancağın, bugün Fransızlar tarafından indirilip yerine kendi bandıraları konuldu. Şimdi, acaba bunu yerine koyacak sende birkaç yüz İslam gayreti hiç mi yok. İgtişaş arzu etmeyelim. Yalnız pür vekar-ü azamet olarak, ol Al Sancağımızı geri yerine koyalım. Tekrar Kemal-i muhabbetle yerlerimize avdet edelim. Korkma, korkma seni buradaki birkaç Fransız kuvveti kıramaz. Sen mütevekkilen Allah'a kendi mevcudiyetini gösterecek olursan, değil birkaç Fransız kuvveti, hatta bütün Fransız milleti kıramaz. Buna emin ol ve yürü... 28 teşrin-i sani yevm-il cum'a 1335"

Bir Milletin İstiklaline son verilmesi anlamına gelen Bayrağının indirilmesi karşısında Maraşlılar sessiz kalmazlar ve halk Cuma namazı vakti Ulu Cami'de toplanır. Ezan okunduktan sonra, camide toplanan halk “Bayraksız namaz kılınmaz” diye bağırır. O esnada cami imamı “Aziz cemaat, kalesinde düşman bayrağı dalgalanan bir millet hürriyetini kaybetmiş sayılır. Hürriyet olmayan bir yerde Cuma namazı kılmak caiz değildir” diyerek dağıtılan beyannamenin doğru olduğunu tasdik eder. Bunun üzerine Maraşlılar topluca Kaleye hücum ederek, indirilen bayrağı yeniden Kale burçlarına diker ve Cuma namazı orada eda edilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER