google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Av. M. Burak Gül, Baro Başkanlığına Adaylığını Açıkladı

Av. M. Burak Gül, 13 Ekim 2018 tarihinde yapılacak olan Kahramanmaraş Barosu Olağan Kongresinde Başkan Adayı olduğunu açıkladı.

Av. M. Burak Gül, Baro Başkanlığına Adaylığını Açıkladı

Gümüşhan Restoranda düzenlediği geniş katılımlı basın toplantısında Kahramanmaraş Barosu Başkanlığı için aday olduğunu açıklayan Av. Gül, konuşmasına öncelikle kendisini tanıtarak başladı.

Av. Gül, kendisini şu şekilde tanıttı: “1976 yılında Kahramanmaraş’ta doğdum. İlk, orta ve lise tahsilimi Kahramanmaraş’ta yaptım. 1999 yılında Konya Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldum. Kahramanmaraş Barosuna bağlı olarak yapmış olduğum Avukatlık Stajımın ardından 2001 Yılında 444 Baro Sicil Numarası ile Baro Levhasına kayıt oldum ve 2002 yılından bugüne kadar Kahramanmaraş Barosuna bağlı olarak serbest avukatlık faaliyetleri yürütmekteyim.”

Kısaca Odanın tarihçesinden ve geldiği noktadan bahseden gül bahseden Gül; “Bilindiği üzere Baromuzun 13 Ekim 2018 Tarihinde Genel Kurulu ve 14 Ekim 2018 Tarihinde de Baro Başkanlığı ve Baro Yönetim Organlarının Seçimi yapılacaktır.

Kahramanmaraş Barosu 1949 Yılında ilk Baro Başkanımız merhum Av. Zekeriya ZEVKLİ Başkanlığında 18 Avukat ile kurulmuş olup bugün itibariyle kayıtlı 735 üye sayısına ulaşmıştır. Şuan da Türkiye Barolar Birliğine kayıtlı Avukat sayısı 120.000 olup önümüzdeki 2 yıl içerisinde bu rakama 30.000 yeni Meslektaşımız eklenerek, Türkiye genelindeki Avukat sayısının 150.000’ ine ulaşacağı öngörülmektedir. Bu kapsamda Baromuza kayıtlı Avukat sayısı da önümüzdeki 2 yıl içerisinde 1000 rakamını geçecektir” dedi.

YENİLENMEYE VE DEĞİŞİME İHTİYACIMIZ VAR

Meslektaşlarının sorunlarına çözüm getirebilmek için aday olduğunu belirten Gül; “Baromuzun içinde bulunduğu sorunlar ve Meslektaş sayımızın artmış olması birlik ve beraberliğe her zamankinden daha çok ihtiyacımız olduğunu ortaya koymaktadır. Baromuzda

“Yenilenmeye ve Değişime” ihtiyacımız vardır.

Bu noktada tüm meslektaşlarımızı; kişisel, siyasi ve gruplar arası çekişmeleri bir tarafa bırakarak, birlik ve beraberlik ruhu içerisinde hareket etmeye, meslek ilkeleri etrafında ve sorunlarımızın çözümünde bir araya gelmeye davet ediyoruz.

Barolar Avukatlardan oluşan saygın bir meslek kuruluşudur. Bu bağlamda Baroların ilk ve öncelikli görevi Anayasa ve Avukatlık Kanuna göre mesleki ihtiyaçları karşılamak ve meslektaşlarımızın sorunlarına çözüm üretmektir.

Diğer meslek kuruşlarında olduğu gibi Baroların amacı; Avukatların müşterek ihtiyaçlarını karşılamak, mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak, mesleğin genel menfaatlerine uygun olarak gelişmesini sağlamak, meslektaşlarımızın birbirleriyle ve halk ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hakim kılmak üzere meslek disiplini ve ahlakını korumaktır. Mesleki saygınlığı sağlayamamış ve meslek sorunlarının çözümünde yol alamamış bir Baronun etkili ve güçlü olmayacağı açıktır.              Avukatlık Mesleğinin sorunları son yıllarda artış göstermiştir. Mesleğimizin sorunları genel olarak Hukuk Fakültelerine giriş ve eğitim ile başlamakta olup Avukatlık Staj eğitimleri ve mesleğin icrası ile devam etmektedir. Sorunlarımızın çözümü için Baromuzun; birlik ve beraberlik ruhu içerisinde katılımcı, çoğulcu ve şeffaf bir şekilde yönetilmesi sadece bir gereklilik değil aynı zamanda yasal bir zorunluluktur.

Bu zorunluluğu yerine getirmek için öncelikle şunu belirtmek isterim ki tüm meslektaşlarımızın görüş ve önerilerine açık olacağız. Bunun da ötesinde genç meslektaşlarımızı yönetim ve karar alma süreçlerine etkili bir şekilde dâhil edeceğiz. Bu kapsamda, mesleki kıdeme sahip meslektaşlarımızın bilgi ve tecrübesi ile mesleğe yeni başlayan meslektaşlarımızın yenilikçi bakış açısını ve dinamiğini birleştiren bir Baro Yönetimi anlayışı oluşturacağız.

Baromuzun asli görevlerinden biri de siz saygıdeğer meslektaşlarımızın en iyi şekilde temsil edilmesi ve Avukat Haklarının etkin bir şekilde savunulmasıdır.

Bu noktada gerek Adliye ve gerekse de tüm Kamu Kurum-Kuruluşları ile olan ilişkilerimizi ve iletişimimizi en üst seviyede tutacak ve mesleki sorunlarımızın çözümünde etkili olacak bir yönetim anlayışının hakim olması zaruridir.

Ceza Muhakemesi Kanunu uyarınca yapılan zorunlu müdafi ve vekil atamalarında uygulanan Baromuz CMK Sistemi yeniden yapılandırılacak ve sistemdeki sorunlar adil bir şekilde çözülecektir. Keza Adli Yardım Vekil Atama Sistemi de aynı şekilde düzenlenecektir.

Baromuz Gençlik Meclisinin aktif bir şekilde tarafsız ve bağımsız çalışması sağlanacak ve bu konuda gerekli tüm imkanlar sunulacaktır.

Baromuzda uzun bir süredir eksikliği hissedilen meslek içi eğitim, konferans ve panel gibi etkinliklere başlanacak, meslektaşlarımız için sertifikalı eğitim programları düzenlenecektir. Ayrıca meslektaşlarımız arasındaki kaynaşmayı sağlayacak sosyal etkinlikler bağlamında her türlü faaliyetler düzenlenecek, eski ve yeni meslektaşlarımız arasında avukat buluşmaları sağlanacaktır. Bunların yanı sıra meslektaşlarımızın ihtiyaç duyduğu her alanda, başta sağlık sektörü olmak üzere giyim, akaryakıt, büro malzemeleri ve sair konularda ilgili firmalarla uygun anlaşmalar yapılacaktır.

Baromuza kayıtlı Kurum Avukatlarının sorunları ile yakından ilgilenilecek ve taleplerinin karşılanması bağlamında somut adımlar atılacaktır.

Hukuk hayatın her alanında olduğu için avukatların sorunları vatandaşların sorunları olduğu gibi vatandaşların sorunları da avukatların sorunlarıdır. Bu noktada toplumsal hassasiyeti olan konuların takibi de etkin bir şekilde yapılacaktır.

Baromuz 70 yıllık köklü bir geleneğe sahip olup son dönemlerde bir takım sorunlarla baş başa kalmıştır. Bu nedenle; Sorun değil, Çözüm odaklı bir Baro Yönetimi için mesleki dayanışmaya her zamankinden daha çok ihtiyacımız vardır.

Baroların bütün siyasal düşüncelerin ötesinde, bütün siyasi kuruluşlara aynı mesafede olduğu, mesleki düşünce ve kaygıların birincil derecede önemsendiği, mesleki sorunlara çözüm önerilerinin öncelikli ele alındığı, sorunların çözümünde ortak aklın yürütüldüğü, her yıl bir öncekine göre sorunların en az yarısının çözüldüğü, Avukatların Baro Yönetimini bağımsız bir biçimde yürüttüğü örgütlenme şekli bizlerin öncelikli hedefidir.

Bu duygularla; her türlü siyasi, ideolojik, cinsiyet veya başkaca her türlü ayrımı gözetmeksizin, ötekileştirmeden uzak, hukuk devletini, kanunları ve demokrasiyi esas alan, evrensel değerleri özümsemiş tüm meslektaşlarımızı yeni bir başlangıç için birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmeye ve bizleri desteklemeye davet ediyorum” diye konuştu.

KENDİSİNİ DESTEKLEYENLERE TEŞEKKÜR

Kendisini destekleyen meslektaşlarına da teşekkür eden Gül; “Bu vesile ile basın açıklamamda yanımda olan geçen seçim Baro Başkan Adaylarından eski Baro Başkanımız Av. İsmail Kahveci’ye, Sayın Av. Adem Yeşil’e ayrıca bu dönem Baro Başkan Adaylığından şahsımı desteklemek için vazgeçen Av. Cevdet Özdemir’e ve adaylık sürecimin başından itibaren şahsımdan desteklerini esirgemeyen Meslek Büyüklerime, Meslektaşlarıma, ayrıca bugüne kadar Baromuza Emeği geçen tüm Meslektaşlarıma, basın açıklamamıza katılan Siz Saygıdeğer Meslektaşlarıma ve basın mensuplarına tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

Gül; “Son olarak; Baromuz seçimlerinin, Baromuz ve İlimiz için hayırlı sonuçlara vesile olmasını, mesleki birlik ve dayanışmayı artırmasını temenni ediyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1415

banner1416