Şehrin Ekonomisini Güçlendirecek Mega Projeler Onikişubat Belediyesi’nden

Onikişubat İlçe Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, hizmette çıtayı her geçen gün yükseltiyor. Yaptığı projelerde ilklere imza atan Başkan Mahçiçek, bir yandan halkın takdirini toplarken, bir yandan da şehir ekonomisine büyük katkılar sağlamaya devam ediyor.

Şehrin Ekonomisini Güçlendirecek Mega Projeler Onikişubat Belediyesi’nden
 Kahramanmaraşlıların hizmetine sunulan, 9 km uzunluğuyla Türkiye’de bir ilk olan “Bisiklet ve Yürüyüş Yolu” projesi de Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek’e, ‘Kent içi ulaşım kategorisi’ dalında yılın başarılı yerel yöneticisi ödülünü kazandırdı.

Sosyal, teknik ve fiziki belediyeciliğin yanı sıra yaptığı yatırımlarla şehrin ve halkın ekonomisine de katkı sunan projeler hayata geçiren Kahramanmaraş merkez ilçe Onikişubat Belediyesi, hizmetleriyle halkın takdirini kazanıyor.

Projeleri tasarlarken, vatandaşın yararını gözeterek planlamalar ve düzenlemeler yapan belediye, en ücra köşelere dahi olsa yatırım yapmaktan çekinmeyerek orada yaşam süren vatandaşların da kalkınmasına, inşa edilen projelerin çevresinin de değerlenmesine katkı da bulunuyor.

Merkez ilçe belediyesi olarak, Onikişubat Belediyesi’nin yaptığı ‘insan odaklı’ hizmetler, ekonomiye can verirken şehrin vizyonunu geliştirmek, şehre ekonomik değerler katacak türden olduğu gözlemleniyor.

Bugüne kadar Onikişubat’ta; dertlere derman olan sağlık projeleri, kent yaşamını canlandıran kültür ve sanat merkezleri, geleceğe ışık tutan bilgi merkezleri, sportif tesisler ve kente nefes aldıran çevre yatırımları gibi onlarca proje gerçekleştiren ve gerçekleştirmeye devam eden Onikişubat Belediyesi, model ve modern belediyecilikte büyük bir ivme atlıyor. Belediyenin imza attığı projelere göz atarsak sosyal ve toplumsal belediyecilikte ilk sıralarda olduğunu görebiliriz.

BİLGİ TOHUMLARININ YEŞERDİĞİ YER: BİLGİ VE KÜLTÜR EVLERİ

Onikişubat Belediyesi tarafından projelendirilen ve ilçenin bir çok mahallesinde inşa edilen Bilgi ve Kültür Evleri, çocukların ders çalışabileceği, kadınların verimli ortamlarda kendilerini geliştirecek aktiviteler yapabileceği, gerektiğinde ise Kur’an Kursu olarak kullanılabilecek olan,  her türlü sosyal faaliyetlerde kullanılabilecek bir sosyal mekan olmuştur.

Çocukların, enerjilerini sokaklarda ve kötü alışkanlık peşinde harcamaları yerine, topluma faydalı bireyler olarak yetişmeleri amacıyla açtı bilgi ve kültür evleri, öğrencilerin adeta ikinci yuvası oldu. Bir gurur projesi bilgi ve kültür evlerinde gerçekleştirilen özel programlarla, gençlerin kişisel gelişimlerine katkı sunarken bir yandan da milli ve manevi değerlerle donanmış bireyler olarak yetişmelerine gayret ediyor.

Köylerden dönüşen, 72 Mahalleden 62’sine 150 m2 büyüklüğünde teknik donanımları hazır Bilgi Kültür Evlerimizi yaptık. Klimalı sistemler kullanarak, vatandaşlarımızın Bilgi Kültür Evlerimizde, taziye, düğün, eğitim ve kültür faaliyetlerini gerçekleştirmesine olanak sunuldu.

Kadınlar, verilen eğitim kurslarıyla el becerilerini geliştirip birbirinden güzel dikiş ve nakış eserlerini ortaya çıkartarak, bunların satışını gerçekleştirip, bu vesileyle aile ekonomilerine de katkı sağlayacaklar.

KİTAPLAR DEVLETTEN, KIRTASİYE VE ÇANTALAR ONİKİŞUBAT’TAN

Onikişubat Belediyesi, çocukların ihtiyaçlarını karşılayıp, ailelerin bir nebze olsun yükünü hafifletebilmek, ailelerin ekonomilerine de katkı sağlamak için okula uyum sürecinin ilk gününde çocukları yalnız bırakmıyor.

Gençlere ve çocuklara yönelik yaptığı yatırımlarla adından söz ettiren Onikişubat Belediyesi,  “Kitaplar Devletten, Kırtasiye ve Çantalar Onikişubat Belediyemizden” sloganıyla başlattığı proje kapsamında, eğitim öğretime yeni başlayan ilkokul birinci sınıf öğrencilerine çanta ve kırtasiye malzemeleri dağıtımı yapıyor. Onikişubat Belediyesi, 2017-2018 eğitim öğretim yılı ile birlikte toplam 4 yılda öğrencilerin eğitimine katkı sağlayarak, 48 Bin adet kırtasiye seti ve okul çantası dağıttı.

YENİ EĞİTİM YUVASI “SOSYAL ETKİNLİK MERKEZİ”

Onikişubat Belediyesi'nin, örgün eğitime destek olmak, okullaşma oranını arttırmak ve mevcut potansiyeli değerlendirip geleceğe doğru adımlar atmak üzere hayata geçirdiği; "Sosyal Etkinlik Merkezi" alanında farkındalık yaratıyor.

Örgün eğitime destek olmak, okullaşma oranını arttırmak ve mevcut potansiyeli değerlendirip, geleceğe doğru emin adımlar atmak için projelendirilen, deneyimli ve tecrübeli kadrosuyla donanımlı hale getirilen Onikişubat Belediyesi Sosyal Etkinlik Merkezleri’nde 25 öğretmenle birlikte 35 kişilik bir kadro ile 591 ortaokul, 553 üniversite sınavlarına hazırlanan toplam da 1144 öğrenciye takviye kursları verilecektir.

Bu merkezde, ortaokul ve lise takviye kursları ücretsiz olarak öğrencilere eğitim verecektir. Bu sayede durumu olmayan, çocuklarının en iyi eğitimi görmesini, isteyen veliler çocuklarını Onikişubat Belediyesi’nin açmış olduğu bu anlamlı sosyal etkinlik merkezine gönül rahatlığı ile göndereceklerdir.

Sosyal etkinlik merkezlerinde, temel dini bilgilerden, değerler eğitimine, adab-ı muaşeretten, lise, ortaokul takviye kurslarına ve etüt sınıflarına kadar tamamen ücretsiz olarak ortaokul ve üniversite sınavlarına hazırlanan mezun ve ve 12. Sınıf öğrencilerine hizmet verilmektedir.

Verilen değerler eğitiminin içeriğinde ise Kur’an-ı kerim, temel dini bilgiler ve siyer-i nebi yer almaktadır. Adab-ı muaşeret eğitiminde görgü ve ahlak kuralları dersleri verilerek toplumda nasıl davranılacağı ve uyulması gerekenler anlatılacaktır.

KAHRAMANMARAŞ BİLGİYLE BULUŞUYOR” PROJESİ

Öğrencilere okuma alışkanlığı kazandırmak, kitap sevgisini aşılamak ve düşünce dünyalarını zenginleştirmek için Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor projesini üç yıldır sürdüren Onikişubat Belediyesi, ilk yıl 200 Bin, ikinci yıl 300 Bin üçüncü yıl ise 360 Bin okuma oranına ulaştı.

Üç seneden bu yana Milli Eğitim Müdürlüğü ile beraber projeyi yürüten Onikişubat Belediyesi, “Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor” projesiyle her sene 44 ila 55 Bine yakın kitap alıp, 5’li setler halinde Kahramanmaraş genelinde ki bütün okullara dağıtım yapıyor.

  Bu proje kapsamında dağıtılan kitapların okunup okunmadığını, öğrencilerin ne kadar bilgi edindiğini anlamak üzere, 3 yılda dağıtılan kitaplardan yapılan sınavlardan 277.000 geri dönüş sağlandı.


Onikişubat Belediyesi’nin , 3,5 seneden bugüne kadar Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor projesi, Sosyal Etkinlik Merkezlerine verilen kitaplar ve bir çok faaliyette kullanılmak üzere öğrencilere dağıtılan kitaplar ve kırtasiye malzemeleriyle birlikte harcadığı toplam maliyet, 5,450,000’dir.

 Kırsal ve merkez dahil olmak üzere Bilgi Kültür Evleri, Sosyal Etkinlik Merkezleri, okullar, yurtlar, kırtasiye yardımı, kitap dağıtımları ile eğitim-öğretime kazandırdığı ve yardımda bulunduğu pek çok hizmetlerin toplam maliyeti 43,725,850’dir.

KISA SÜRELİ ENGELLİ BAKIM MERKEZİ

Kahramanmaraş Onikişubat Belediyesi’nden engelleri aşacak kapsamlı bir proje geliyor. Bakıma muhtaç engelli bireylerin bütün ihtiyaçlarını karşılayacak ‘’Kısa Süreli Engelli Bakım Merkezi’’ Kahramanmaraş’ta inşa ediliyor. Merkez engelli bireyler için sağlık ve rehabilitasyon, eğitim, kültür, sosyal aktiviteler gibi bir çok hizmeti bir arada vermeyi hedefliyor.

Merkez binamız, yeşillikler içerisinde tabiatla iç içe 7867 M²’lik açık alanda geniş bahçesiyle 1776 M² kapalı alan olup faaliyete girecektir.

Merkez binanın bodrum katında;

Bay ve bayan personel odaları, Bay bayan mescit, duyu bütünleme odası, kör oda,depo, elektrik odası, asansör odasının yanı sıra muhtelif gıda ürünlerinin özenle saklanıp uygun koşullarda tüketilmesi için gıda depoları ve soğuk hava depolarını barındırmaktadır.

Merkez binanın zemin katında ise;

Revir, doktor odası, giriş bekleme odası, bireysel görüşme odası kuaför, berber, mutfak, yemekhane bulunmaktadır.

Çok amaçlı olarak inşa edilen merkez binanın 1.katında ise; Dinamik egzersiz odası, Fizik tedavi odası, Fuaye, Çok amaçlı Konferans salonu mevcuttur.

Bakım merkezi, bireylerin güvenliğini ön planda tutup son derece özenli planlanmış, bahçe duvarları ve bahçe teli izole edilecek, bina çevresi, bina içi tüm alanlar kapalı devre güvenlik sistemiyle intizamlı bir şekilde donatılacaktır.

 Bu merkezde kısa süreli gündüz bakımı için gelen engelli vatandaşların bakımları yapılacak, eğitimleri verilecek ve sosyal hayata kaynaşmaları sağlanacaktır. Bireylerin, ek hastalıkları, engelli grupları ve ihtiyaçları göz önüne alınarak yemekleri dikkatli bir şekilde hazırlanacak eğitimleri ise merkezde bulunan hobi odalarında düzenlenecektir.

Kısa Süreli Engelli Bakım Merkezinde bireyler hobi odalarında farklı uğraşlar edinirken, çok amaçlı salonlarda, spor sahalarında pek çok aktivite ile engellerini yıkarak sağlıklı ruh haline ulaşacaklar, fizik tedavi birimlerinde ki hizmetle kendilerini daha iyi hissedecekleri koşullar sağlanacaktır.

Ayrıca bireylere her türlü kolaylığı sağlayan Onikişubat Belediyesi, Kuaför ve berber hizmetleriyle bakımlarının yapılmasını sağlayıp, konaklama, yeme-içme ihtiyaçları, yatakhane ve yemekhane birimleri tarafından karşılanacaktır.

7897 M²’lik açık alanda, doğal yaşamı ayaklarına getiren, sera ve kümes mekânları, açık dinlenme yerleri, kamelyalar olup açık alanda spor komplekslerine yönelik spor sahaları, açık fitness grupları, yürüyüş yolları bireylerin sosyalleşmesine yardımcı olurken bireylerin verimli vakit geçirmelerine olanak sağlayarak hayata pozitif yönde bakmaları hedefleniyor.

Kısa Süreli Engelli Bakım Merkezi, zihinsel, bedensel ve ruhsal engel gruplarına bakıma muhtaç olan vatandaşların yaş ve cinsiyet durumlarını dikkate alan Onikişubat Belediyesi, 0-12 yaş, 13-18 yaş, 19 ve üzeri yaş kız ve erkek olmak üzere merkeze kabul edecektir.

Bakıma muhtaç her engelli bireyin merkezimizde, topluma kaynaşması, sosyalleşmesi, çekinmeden, hayata bir adım daha atmaları sağlanacaktır.

Onikişubat Belediyesi’nin projelendirdiği ve yakın zamanda yapımına başlanacak olan ‘Kısa Süreli Engelli Bakım Merkezi’ tüm engellere meydan okuyup Kahramanmaraş’ta engelli bireylerin yeni yaşam alanı olacaktır.

BİLGİ VE KÜLTÜR EVLERİNDE İKİ KONSEPT BİR ARADA

Vatandaşların ve çocukların yaşam standartlarını yükseltmek için, daha faydalanılabilir bir yer oluşturarak iki konsepti bir arada bulabileceğiniz Bilgi ve Kültür Evleri yapıyor. Çocukların ve gençlerin gelişimine katkı da bulunmak için Saçaklızade ve Barbaros Mahallelerin de inşa edilen Bilgi ve Kültür Evleri, yeni tasarlanan konseptiyle çocukların yeni öğrenme ve eğlenme mekanı oluyor.

Barbaros Bilgi Kültür Evi 1887 m2 alanda, Saçaklızade Bilgi Kültür Evi ise 2735 m2  alana sahiptir. Bodrum, Zemin, 1. ve 2. kattan oluşmaktadır. Çocuk eğitim yuvaları olan Bilgi Kültür Evlerinde öğrenim görecekleri; derslikler, kulisler, çok amaçlı salonlar ve atölyeler yer alıyor.

İki konseptin bir arada olduğu Bilgi Kültür Evlerinde ayrıca sosyal faaliyetler için 112 m2 büyük havuz, çocuk yüzme havuzu, duş ve soyunma odaları, antrenör odası, fitness salonları, kafeteryalar, sergi alanları olup, bay-bayan abdesthane ve mescitlerde bulunmaktadır.

Güvenli ve teknolojik sistemler kullanan Onikişubat Belediyesi, en verimli şekilde havuz suyunun hem ısınmasını, hem de soğumasını sağlıyor.  Isıtma-soğutma sistemi VRF ile sağlanırken, ekstradan havuz kısmında hem yerden ısıtma hem de kalorifer petekleri tasarlanmıştır.

ENGELLERİ YIKACAK PROJE!

Down Eğitim, Kültür Sanat Merkezi

Şimdiye kadar örnek projelere yönelik bir çok model projeyi hayata geçiren Onikişubat Belediyesi, Down sendromlu ve engelli bireylere özel bir mekan kazandırmaya hazırlanıyor. Kahramanmaraş’ta ki Down sendromlu çocukları hayata bağlayacak Down Eğitim, Kültür, Sanat Merkezi, ön yargıları yıkmaya geliyor.

Engelli bireylerin yapabildiklerinin farkına varması ve kendi yeteneklerini keşfetmesiyle birlikte özgüven ve benlik kavramının gelişmesine katkı sağlamayı amaçlayan Down Eğitim, Kültür Sanat Merkezi, 5528 m2’lik alanda inşa ediliyor.

Bina oturum alanı 634 m2 olup, 4894 m2 peyzaj alanı bulunan Down Eğitim, Kültür, Sanat Merkezi; bodrum, zemin ve 1.kattan oluşmaktadır. Toplam 1633 m2 kapalı alan olarak tasarlanmıştır.

Bodrum katta; 128 m2’lik çok amaçlı 88 kişilik salon, 103 m2 alanda kreş, fuaye, bireysel eğitim salonu bulunup, eğitim alanına ek olarak mutfak ve ıslak hacimlerden oluşur. Bahçeye açılan bu kat, bireylerin açık alanda farklı etkinliklerde bulunmasına da olanak sağlar.

Çocuklar için farklı aktivitelerin bir arada düzenlendiği peyzaj alanı, çeşitli sosyal aktivitelere imkan sağlamaktadır.  Peyzaj alanında; 65 m2’lik bir sera, bahçe satrancı, boyama duvarı, oyun parkı, oturma ve sergi alanları, tenis sahası ve otopark bulunmaktadır.

Peyzaj alanı, farklı aktivitelerle gün içerisinde çocukların ve ailelerin eğitmenler gözetiminde doğayla ilişkilerini güçlendirecek ve verimli zaman geçirmelerini sağlayacaktır.

 Zemin katta bulunan Down Cafe, 168 m2 kapalı alanda olacak, ayrıca 500 m2 açık oturma alanıyla da açık havanın keyfini çıkarmaları sağlanacaktır. Ayrıca,  danışma yönetim ofisleri de zemin katta hizmet verecektir.

Çocukların duyu bilgilerine adapte olmasını sağlamak amacıyla Duyu Bütünleme Odası ve Karanlık oda da Down eğitiminde kullanılacaktır.

Fiziksel becerilere yönelik eğitimler için atölyeler oluşturulup, gün içerisinde eğitime gelen çocukların annelerine de eğitim verilebilecek şekilde kullanılacaktır. Böylece kadın eğitim ve istihdamına yönelik katkı sağlanmış olacaktır.

1.Kat ise 2 adet atölye, Müzik dersliği ve Toplantı odasından oluşmaktadır. Çocukların becerilerine göre bu atölyelerde resim, müzik, dans eğitimleri verilecektir.

Kafe kısmında Down Sendromlu çocuklar, aileleri ve engelli bireylere yönelik; servis, hazırlık, kasa paketleme bölümlerinde farklı iş bölümleri oluşturularak, sosyal hayatla ilişkileri güçlendirilecektir.

Bu tesis down sendromlular, engelliler ve kadınlar için eğitim ve istihdam sağlayarak Kahramanmaraş’ın bu konudaki ihtiyaçlarının belirli bir çoğunluğunu karşılayabilecek kapasitededir.

Evlerine kapanan ve hayata küsmüş olarak yaşam süren Down sendromlu çocuklara el uzatan Onikişubat Belediyesi, Down Eğitim, Kültür Sanat Merkezi ile Kahramanmaraş’ta ki en büyük eksikliklerden birine daha imzasını atmaya hazırlanıyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2017, 12:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER