google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Piazza’da "Beyaz Bir Masal"

Pamuğun, tohumdan konfeksiyona kadar geçirdiği süreci konu alan ve 2010 yılında Anadolu Ajansı'nın 90. kuruluşu yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Süvari Tekstil işbirliğinde hazırlanan fotoğraf sergisi, Kahramanmaraş Piazza Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde sanatseverlerle buluştu.

  Piazza’da

Pamuğun Öyküsü

Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinden Çukurova'ya giden tarım işçilerinin bin bir emek verdiği pamuğun, konfeksiyon fabrikalarında sonlanan zorlu yolculuğunun her aşamasının yansıtıldığı sergide 42 eser yer alıyor. Mor renkli pamuk tohumlarının toprakla buluşması, ardından yapraklarının gün yüzüne çıkması, pembe ve beyaz renkli çiçeklerin açması, kozanın oluşması, çapalama, makineli ve elle hasat gibi zorlu yolculuğun her aşamanın objektiflere yansıtıldığı sergide tarım işçilerinin yaşamına da dikkat çekiliyor.

Belgesel gibi

Belgesel tarzında hazırlanan ve pamuk tarımının Osmanlı'dan günümüze kadar geçirdiği evrelerin de konu edildiği sergide, Ersin Altınsoy, Dilek Akın, Aykut Ünlüpınar, Volkan Kaşık, Seçkin Yalçın ve Haşmet Bahadır Laçin'in objektifinden birbirinden değerli eserler pamuğun tekstile uzanan zorlu yolculuğunu gözler önüne seriyor.Lifi ile tekstil sanayisine, çiğidi ile yağ sanayisine, küspesiyle hayvancılık sektörüne hammadde sağlayan stratejik bir ürün olan pamuğun önemine dikkat çekmeyi amaçlayan ve aylarca süren özverili bir çalışmayla hazırlanan “Beyaz bir masal” adlı sergi Piazza’da 8 Haziran'a kadar gezilebilecek.
Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2014, 10:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER