google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Mahçiçek; Tarihimiz Altın Harflerle Yazılmış Bir Destandır

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Maraş’a Türkiye Büyük Millet Meclisi kararıyla Maraş’a ‘Kahraman’ ünvanı verildiği tarih olan 7 Şubat 1973 tarihinin sene-i devriyesinde bir mesaj yayımladı.

Mahçiçek; Tarihimiz Altın Harflerle Yazılmış Bir Destandır

Başkan Mahçiçek mesajında; “Milli Mücadelede tüm şehir halkı imkansızlıklarına rağmen hep birlikte tek yürek olup düşmana karşı direnmişlerdir. Kendi istiklalleri için topraklarını savunmalarının yanı sıra komşu illere de büyük savunma desteği verip şehit vermişlerdir.

Kurtuluş Savaşı zaferle sonuçlandıktan sonra herkesin takdirini toplayan bu şehre bir yazı gönderilmiş ve mücadeleye katılanların isminin bulunduğu bir liste istenmiştir. Şehrin önde gelenlerinin yaptığı toplantılar neticesinde bir isim veremeyeceklerini, milli mücadeleye katılmayan tek bir ferdin dahi olmadığı cevabını Gazi Meclis’e göndermişlerdir. Bunun üzerine tek bir ferde değil, şehre İstiklal Madalyası verilmesi kararlaştırılmış ve şehrimiz 5 Nisan 1925 tarihinde İstiklal Madalyası’nı almıştır. 7 Şubat 1973 tarihinde Meclis kararı ile bu şehre ‘Kahramanlık’ unvanı verilmiştir.

Tarihimiz şanlı bir tarihtir ve altın harflerle yazılmıştır. Bu şehir, Kahramanlık unvanını hak etmiştir, lakin ağır bedeller de ödemiştir. Bu uğurda can vermiş aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor ve yâd ediyorum” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2020, 16:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER