google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Kahramanmaraş’ta Soya Hasat Etkinliği Düzenlendi

Kahramanmaraş’ ta Soya Üretimini artırma projesi kapsamında % 75 devlet destekli %25 çiftçi katkılı dağıtımı yapılarak ikinci ürün olarak ekilen soya hasat edildi. Dekara 480 kg verim alındı.

Kahramanmaraş’ta Soya Hasat Etkinliği Düzenlendi

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından ilimizde uygulanan Kahramanmaraş ili Soya Üretimini artırma projesi kapsamında hibeli olarak dağıtılan soya tohumlarının hasat programı düzenlendi.

Tarla günü etkinliğine, Kahramanmaraş İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa BOZKURT, Gaziantep Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Müdürü Mustafa ASLAN, Sütçü İmam Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadir SALTALI, Ziraat Odası Başkanı Mehmet ÇETİNKAYA, Onikişubat İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail KIRAÇ, Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdür Enver GÖKŞEN, Bölge Muhtarları, Soya Tohum Bayileri, Sivil Toplum Kuruluşları, teknik personeller ve Soya Üreticileri ve çok sayıda Çiftçi katıldı.

Program da konuşma yapan İl Müdürü Mustafa Bozkurt: Ülkemiz Dünya’ da soya üretiminde 32 sırada Kahramanmaraş ise Türkiye üretiminde beşinci sırada olduğunu belirten Bozkurt,  gerek besleyiciliği gerek içerdiği yağı, proteini gıdaya olan ihtiyaç ayrıca, unundan tozundan küspesinden silajından hayvanlara besin maddesi temininden olsun hayvancılığın geliştirilmesi açısından da önemli olan soyan üretiminin geliştirilmesi amacıyla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak 2021 yılında bir proje gerçekleştirdik. Bu proje kapsamında % 75 devlet destekli %25 çiftçi katkılı 3500 dekar alanda çiftçilerimize tohum dağıtımı gerçekleştirdik ve şimdi dağıtılan tohumların ikinci ürün olarak hasadının gerçekleştirildiğini belirten Bozkurt önceleri soyada birinci ürün olarak dekara 250 kg ürün alındığını şimdi ise ikinci ürün olarak ekilen soyadan dekara 450- 500 kg ürün alındığını belirtti.  Üreticilerimize hayırlı uğurlu olması diliyorum dedi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail KIRAÇ, Kahramanmaraş soya üretimi açısından dünyada önemli bir potansiyele sahip olmakla birlikte, birim alandan alınan verimde dünyada ilk sıralarda geliyor. Yıllık yaklaşık 3 milyon ton soyaya ihtiyacımız bulunmaktadır. 2020 yılında 150 bin ton soya üretimi gerçekleştirilmiştir. Daha fazla soya üretimi gerçekleştirerek kendi ihtiyacımız olan soyayı üreterek milli ekonomiye katkıda bulunmayı hedeflemekteyiz dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER