google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Haydar Aliyev, Doğumunun 93. Yılında KSÜ’de Anıldı

Azerbaycan Milli Lideri Haydar Aliyev, Doğumunun 93. Yılında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde düzenlenen “Haydar Aliyev ve Türk Dünyası” konferansı ile anıldı.

Haydar Aliyev, Doğumunun 93. Yılında KSÜ’de Anıldı
KSÜ ve Dünya Azerbaycanlıları Kültür Merkezi tarafından organize edilen “Haydar Aliyev ve Türk Dünyası” konferansı, KSÜ ev sahipliğinde Cahit Zarifoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Programın açılış konuşmasını KSÜ Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci yaptı. “Aynı milletin iki devletinin mensupları olarak kardeşliğimizin bir kez daha tescil edildiği böyle manidar bir toplantıya hoş geldiniz.” diyerek konuşmasına başlayan Rektör Deveci, Azerbaycanlı büyük devlet adamı Haydar Aliyev’i rahmetle andı.2015 yılının KSÜ ve Azerbaycan üniversitelerinin işbirliği ve dostluk yılı olarak belirlenmesinin iki ülke ilişkilerine eğitim alanında olumlu katkılarının olduğunu belirten Rektör Deveci, bu anlamda yürütülen çalışmalara ilişkin bilgiler verdi. “2015 yılından günümüze geldiğimizde Üniversitemiz, 12 üniversite ile Mevlana değişim programı imzalamış, 2 üniversite ile imza aşamasına gelmiş, öğretim üyeleri Azerbaycan’da seminerler vermiş ve Azerbaycan’da düzenlenen üniversite tanıtım fuarlarına 2 defa katılmıştır.” diyen Rektör Deveci,  KSÜ’de 81 Azerbaycanlı öğrencinin eğitim gördüğünü söyledi.

“Esasen ‘iki devlet bir millet’ durumunda olan bizler, gönülleri her zaman bir olmuş büyük bir ailenin fertleriyiz.” şeklinde konuşan Rektör Deveci, kardeşlik esaslarına dayanan iki ülke ilişkilerinin son derece anlamlı hatıralar üzerine inşa edildiğini ifade ederek, “Tarih boyunca pek çok kez sınanmış ve her defasında daha da güçlenerek bugünlere ulaşmış olan bu kardeşlik, inşallah her gün daha da güçlenerek devam edecektir” dedi.Açılış konuşmasının ardından Azerbaycan Milletvekili Prof. Dr. Jale Aliyeva “Haydar Aliyev ve Türk Dünyası” konulu konferans sunumunu gerçekleştirdi. Haydar Aliyev’in Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin geliştirilmesi için attığı adımları katılımcılarla paylaşan Aliyeva, Atatürk’ün 20. yüzyılın başında Aliyev’in 20. yüzyılın sonunda Türk dünyasının iki önemli önderi olduklarının altını çizdi.Konferans sunumunun ardından, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Ali Meclisi Eski Başkanı Namık Hasanov, Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi Tarih Profesörü Abbas Seyidov, Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi Tarih Profesörü Veli Aliyev, Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Doç. Dr. Necibe Nesibova ve Dünya Azerbaycanlıları Kültür Merkezi Başkanı Rasim Memmedov da kısa birer selamla konuşması yaptılar.Program kapsamında Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı ödüllü devlet sanatçıları Zümrüt Mehmetova, Niyameddin Musayev, Atabey İsmayilov, Yakup Zurupçu birbirinden güzel eserlerle izleyenleri Azerbaycan ezgilerine doyurdu. Azerbaycanlı sanatçılara KSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim elemanı Okutman Dr. Arzu Mustafayeva da piyanosu ile eşlik etti.Dünya Azerbaycanlıları Kültür Merkezi Başkanı Rasim Memmedov tarafından Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci’ye ve Sanko Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Sınav’a tablo hediye edildi. Memmedov tarafından Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi Tarih Profesörü Veli Aliyev’e ise  “Ebedi Lider Altın Döş Nişanı” törenle verildi. KSÜ Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci ise konferans için Azerbaycan’dan gelen ve katkı sunanlara teşekkür belgesi ve plaket takdim etti.


Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2016, 14:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER